گروه معادن زغال‌سنگ
 
آسوشیتدپرس گزارش داد:
کار در معادن زغال‌سنگ ایران با تجهیزات ۱۰۰ سال پیش!
گروه معادن >زغال‌سنگ - آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: در معادن زغال سنگ ایران مردان با چهره هایی پوشیده از گرد و غبار سیاه چرخ دستیهای فلزی زنگ زده ای را روی زمین می کشند که به نظر می رسد متعلق به یک قرن قبل هستند.
به گزارش ماین نیوز، این خبرگزاری آمریکایی در ادامه خاطرنشان کرد تحریمهای بین المللی که بیش از یک دهه از عمرشان می گذرد مانع واردات ماشین آلات سنگین و فناوری مدرن در همه بخشها شده و معدنکاری زغال سنگ نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

تصمیم برای خصوصی سازی این صنعت که 10 سال قبل گرفته شد شمار کارکنان را که ساعتهای متوالی در شرایط خطرناک برای کمتر از 300 دلار در ماه کار می کنند تقلیل داد.

این معدنچیان در دل کوه و در تاریکی و در راهروهای باریکی کار می کنند که خطر انتشار گازهای سمی و ریزش یک لحظه از ذهن آنها دور نمی شود. بالا در سطح زمین مردان چرخ دستیهای زنگ زده را روی ریلها هل می دهند.

حسین علیشاه کمندی به خبرنگار آسوشیتدپرس می گوید روزانه حداکثر 100 تن زغال سنگ را جابجا می کند.

حدود 1200 معدنچی در 10 معدن موجود در استان مازندران در منطقه کوهستانی و سرسبزی که در 130 کیلومتری تهران است کار می کنند. بیش از 12 هزار تن زغال سنگ هر ماه از این معادن استخراج می شوند که تقریبا همه آنها برای استفاده در صنعت فولاد به جنوب ارسال می شوند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرده است قصد دارد شرایط کاری معدنچیان را در کنار برنامه افزایش تولید مواد معدنی بهبود ببخشد. جعفر سرقینی، معاون وزیر گفته است این وزارتخانه در راستای برنامه چهار ساله برای این بخش که شامل بهبود ایمنی کار معدنچیان است وام و کمک اعطا خواهد کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره معدنچیان زغال سنگ ایران اینجا کلیک نمایید.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۸
کد مطلب: 14307