گروه معادن
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
۵ ماده معدنی آدمکش!
گروه معادن - امتیاز صنعت معدنکاری استخراج کالاهای ارزشمند و فروش آنهاست. بسیاری از این کالاها مانند طلا، نقره و سنگ آهن در وسایلی مانند جواهرات و آیفون و مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که زمین مواد معدنی و فلزات ارزشمندی را در خود جای داده است اما بعضی از آنها نیز بسیار خطرناک هستند.
خبرنگار ماین نیوز در این گزارش به بررسی پنج ماده معدنی پرداخته است که با وجود زیبایی ظاهری، موادی با کشندگی بالا هستند.

1- سیماب

سیماب از نظر ظاهری بسیار زیبا و مبهوت کننده است اما سمی‌ترین ماده معدنی شناخته شده برای بشر است. سیماب یا سولفید جیوه که از جیوه تشکیل می‌شود یک ماده معدنی کاملا نامحلول است که وقتی اکسیده می‌شود ترکیباب سمی مانند متیل جیوه و جیوه دی متیل تولید می‌کند که موجب اختلالات رشد و عصبی در جنینها و کودکان می‌شود. سیماب یک ماده معدنی قرمز روشن یا قرمز مایل به قهوه‌ای است و به شکل کریستال در مناطق نزدیک فعالیت آتشفشانی و چشمه‌های آب گرم تشکیل می‌شود. سیماب برای تولید رنگدانه نارنجی روشن در سرامیکها، نقاشیهای دیواری و تاتوها در دوران قدیم مورد استفاده قرار گرفته اما معدنکاری آن در سالهای اخیر به دلیل ضعیف شدن تقاضای جهانی برای جیوه، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.


2-توربرنیت

توربرنیت ماده معدنی است که نباید گول زیبایی آن‌را خورد زیرا یک ماده معدنی رادیواکتیوی جهنمی است. کریستالهای سبز آن که به عنوان کانسار ثانویه در گرانیت تشکیل می‌شوند حاوی اورانیوم بوده و قابلیت تولید گاز رادون را دارند که موجب ایجاد سرطان ریه می‌شود.


3-کریزوتیل

کریزوتیل که به عنوان آزبستهای آبی شناخته شده، به منزله حکم مرگ است زیرا قرار گرفتن در معرض این ماده معدنی فیبری موجب بیماریهای مرگباری مانند سرطان ریه و تومور بدخیم می‌شود. این ماده معدنی عمدتا در آفریقای جنوبی، بولیوی و استرالیا استخراج می شود و به دلیل مقاومت در برابر گرما برای کاربردهای تجاری و صنعتی گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. بین سال 1943 تا 1996 معدنکاری کریزوتیل بیش از هزار معدنچی و ساکنان شهر ویتنوم در منطقه پیلبارای استرالیای غربی را به کشتن داد. به گزارش ماین نیوز، برزیل، هند و کشورهای در حال توسعه دیگر از آزبست عمدتا به عنوان ماده سقف‌سازی استفاده می‌کنند.


4- استیبنیت

اگرچه استیبنیت شبیه نقره است اما در واقع سولفید آنتیموان است و کریستالهای شمشیر مانند آن کشنده است. این ماده معدنی که زمانی برای تولید ظروف غذا مورد استفاده قرار می‌گرفت هزاران نفر را به کشتن داد تا سرانجام معلوم شد استفاده از این ماده معدنی موجب مسمومیت غذایی مرگبار می‌شود. استیبنیت باید با احتیاط فوق‌العاده زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

5- کوارتز

باور کنید یا نه اما کوارتز با وجود اینکه دومین ماده معدنی فراوان در پوسته زمین است بسیار مرگبار است. التهاب مزمن ریه، سرطان ریه، نارسایی کلیه و مشکلات سیستم ایمنی بدن بر اثر قرار گرفتن در معرض غبارهای ریز کوارتز ایجاد می‌شوند. این ماده شکل طبیعی دی اکسید سیلیکون است، در اشکال مختلف از جمله ماسه‌های سیلیکایی، کریستال و سنگها شکل می‌گیرد و در شکاف هیدرولیکی در صنعت نفت و همچنین تولید محصولات الکترونیکی و نوری کاربرد دارد. عمدتا کوارتز تجاری از کریستالی به نام لاسکاس به دست می‌آید در حالی که کریستالهای کوارتز طبیعی به عنوان سنگ قیمتی استفاده می‌شوند.

تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۴۹
کد مطلب: 14605