گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
گلكار به ماين نيوز خبر داد:
كلنگ‌زني پروژه نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي آلومينيوم المهدي
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - مديرعامل شركت آلومينيوم المهدي هرمزال از كلنگ زني پروژه احداث نيروگاه 500 مگاواتي اين مجتمع با سرمايه‌گذاري شركت غدير در آينده نزديك خبر داد و گفت: با راه‌اندازي اين نيروگاه گام بلندي براي تامين كل برق موردنياز آلومينيوم المهدي هرمزال برداشته خواهد شد.
 
اكبر گلكار در گفت‌وگو با خبرنگار ماين نيوز با اشاره به اينكه نيروگاه 500 مگاواتي مجتمع آلومينيوم المهداي هرمزال قرار است با سرمايه‌گذاري شركت سرمايه‌گذاري غدير ساخته شود، گفت: در قراردادي كه بين ايميدرو  و غدير بسته شده، شركت آلومينيوم المهدي هرمزال مصرف كننده نهايي خواهد بود و پس از بهره‌برداري نيروگاه، برق را از اين نيروگاه خريداري خواهد كرد.

وي با بيان اينكه امكانات موردنياز اين پروژه اعم از زمين و آب از سوي ايميدرو (المهدي) تامين خواهد شد، افزود: فاز نخست اين پروژه 18 ماهه خواهد بود. ضمن اينكه كل پروژه نيز 24 ماهه است و پس از دو سال نيروگاه به بهره‌برداري خواهد رسيد.

او با اشاره به اينكه قرارداد احداث اين نيروگاه امضا شده و قرار است ظرف روزهاي آينده با حضور مقامات كشوري اين پروژه در بندرعباس كلنگ زني شود، افزود: اين براي نخستين بار است كه در كنار يك كارخانه ذوب آلومينيوم در كشور يك نيروگاه احداث مي‌شود.

گلكار افزود: آلومينيوم المهدي هرمزال در حال حاضر با كمبود برق مواجه است و به همين دليل نتوانسته تاكنون به ظرفيت كامل توليد خود برسد. از سوي ديگر ما برنامه‌هاي زيرساختي داريم و به ايميدرو نيز اعلام كرديم كه مي‌توانيم در صورت تامين زيرساخت‌ها ظرفيت توليد آلومينيوم المهدي هرمزال را به يك ميليون تن در سال برسانيم.

مديرعامل شركت آلومينيوم المهدي هرمزال گفت: آلومينيوم المهدي هرمزال جانمايي بسيار خوبي دارد و به آبراه‌هاي بين‌المللي نيز دسترسي دارد و به همين دليل مي‌توان در صورت تامين زيرساخت‌هايي مانند برق زمينه جذب سرمايه‌گذاري بيشتر در بندرعباس و منطقه ويژه خليج فارس را فراهم كرد.

وي تاكيد كرد: يكي از ملزومات اوليه براي توسعه توليد آلومينيوم المهدي هرمزال داشتن نيروگاه است و وجود نيروگاه مي‌تواند به عاملي براي افزايش جذب سرمايه‌گذاران علاقه‌مند به صنعت آلومينيوم تبديل شود.

گلكار با بيان اينكه شركت غدير و با همكاري شركت مپنا نيروگاه 500 مگاواتي را خواهد ساخت، اضافه كرد: ما نيز برق توليدي توسط اين نيروگاه را خريداري خواهيم كرد و اين كار باعث افزايش ايمني در فعاليت‌هاي المهدي هرمزال مي‌شود. ضمن اينكه قرار است يك نيروگاه 230 مگاواتي نيز در كنار پست منطقه ويژه احداث شود و در كنار آن با راه‌اندازي پست گنو توليد برق در منطقه به شكل چشمگيري افزايش خواهد يافت كه اين زمينه را براي جذب سرمايه‌گذاري فراهم مي‌كند.

مديرعامل شركت آلومينيوم المهدي هرمزال مصرف سالانه برق آلومينيوم المهدي و هرمزال را 500 مگاوات اعلام كرد و گفت: با راه‌اندازي نيروگاه 500 مگاواتي غدير عملا كل اين نياز قابل تامين توسط اين نيروگاه خواهد بود.
به گزارش ماين نيوز، بهمن ماه سال قبل با امضای تفاهمنامه‌ای بین ایمیدرو و شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر قرار شد یک نیروگاه 500 مگاواتی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و مجتمع آلومینیوم المهدی احداث شود.

تفاهم‌نامه احداث نیروگاه 500 مگاواتی در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بین مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو، محمدرضا سلیمانی امیری مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر و مدیران دو شرکت تحت پوشش امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه، شرکت غدیر نیروگاه مذکور را در منطقه یاد شده احداث و ظرفیت تولید خالص واقعی و انرژی تحویلی حاصل از تولید نیروگاه را به ایمیدرو می‌فروشد و ایمیدرو نیز نسبت به خرید برق تولیدی نیروگاه اقدام خواهد کرد.

مطابق این تفاهم‌نامه نیروگاه 500 مگاواتی به صورت سیکل ترکیبی بوده و به روش B.O.O (ساخت، مالکیت و بهره برداری) احداث خواهد شد و خرید تضمینی برق نیروگاه توسط ایمیدرو نیز به صورت بلندمدت و طبق قراردادی که با توافق طرفین تدوین می‌شود، انجام خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۱
کد مطلب: 16786
 
۵ نظر
 


كارگر هواي فشرده
باسلام مدير عامل عزيز مهندس گلكار متشكريم لطفا بفكر چارت هواي فشرده تاسيسات باشيد انصافا بزرگواريد ودوستتان داريم (891)
۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۶:۴۹:۵۴
 
ببخشيد احداث اين نيروگاه چه ربطي به. اقاي ... دارد ؟!! تمام مطالعات اين طرح مربوط به ساليان قبل است و الان هم كه ايميدرو با سرمايه گذاري غدير مي خواهند اين كار را شروع كنند و البته پيگيري. نمايندگان مجلس هم. نقش مهمي داشته است باز رسيديم به ابر و باد و مه و خورشيد و فلك در كارند. تا تو ناني به كف اري و به غفلت نخوري . (911)
France
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۰۹:۲۹:۰۲
 
خروس لاری
«برق را از اين نيروگاه خريداري خواهد كرد.» به آقای گلکار یادآوری کنید که این بار المهدی باید پول برق خریداری شده را بپردازد. خلاصه آن که این برق مجانی نخواهد بود. (895)
۱۳۹۳-۰۹-۱۲ ۰۸:۴۸:۲۱
 
حسن
زنده باد درایت و تیزبینی وزیر محترم دولت تدبیر و امید که اسیر ظاهر سازی و بزل و بزکهای ... نشد و تنها به کلنگ زنی نیروگاه بسنده کرد و کوچکترین توجهی به ظاهر سازیهای ... نکرد
روحانی متشکریم نعمت زاده متتتششششککککررررییییییم (902)
۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۴:۱۷:۲۰
 
الان كه برق تقريبا مجاني به صنعت الومينيوم داده ميشود يعني هر كيلو وات ٤٢ تومان و با احتساب ١٥٤٠٠ كيلووات برق مصرفي براي توليد هرتن الومينيوم هزينه برق مصرفي با دلار ٣٢٥٠ تومان حدود ٢٠٠ دلار ميشود. كه همين هزينه در اروپا نزديك ٦٥٠ دلار و در خاورميانه ٣٥٠ دلار و در چين نزديك ٧٥٠ دلار است . اوضاع شركت اينگونه است كه فقط از طريق عدم پرداخت كامل قبض ماهانه ادامه حيات مي دهد بطوريكه ماهانه حدود ٤٠ ميليارد ريال به بدهي ٣٠٠ ميليارد توماني اين شركت به برق منطقه اي اضافه ميشود . من نميدانم محاسبات توجيه اقتصادي اين نيرو گاه را چه كساني بررسي كرده اند اگر سرمايه گذاري اين نيروگاه ٤٥٠ ميليون يورو قبلي باشد و شركت مپنا افزايش قيمتي نسبت به سال ٨٩ كه اين پروژه مطرح بود نداشته باشد با يورو ٤٢٥٠ توماني و استهلاك ٢٠ ساله هزينه ماهانه استهلاك اين سرمايه گذاري حدود ٨ ميليارد تومان ميشود كه معادل هزينه برق. ماهانه فعلي المهدي و هرمزال است حالا با احداث اين نيروگاه خوراك انرژي اين نيروگاه به چه قيمتي تحويل بخش خصوصي خواهد شد و با احتساب. هزينه نيروي انساني و سربار با يك محاسبه سر انگشتي. بهاي تمام شده برق توليدي اين نيروگاه حداقل ١٤٠ تومان براي هر كيلووات ساعت خواهد بود يعني بيش از سه برابر هزينه فعلي. (910)
France
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۰۹:۱۹:۰۵