گروه معادن سرب و روی
 
رییس انجمن معدنکاران سرب و روی:
سیاست‌های دولت قبل تولید سرب و روی را کاهش داد
گروه معادن >سرب و روی - رییس انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی گفت: با سیاست‌های غلط دولت قبل، تولید سرب و روی در کشور کاهش یافت؛ به گونه‌ای که دست‌اندرکاری معادن بزرگ را خود به دست گرفت و دولت جدید هنوز نتوانسته این مشکل را اصلاح کند.
 
به گزارش ماین نیوز، علی سه‌دهی با اشاره به عدم حمایت از معادن کوچک به عنوان دیگر مشکل صنعت سرب و روی کشور پیشنهاد کرد که معادن بزرگ به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در معادن کوچک سرمایه‌گذاری کند، چراکه باعث بهبود اشتغال در مناطق دورافتاده می‌شود.

وی با اشاره به وجود معادن سرب و روی در خراسان جنوبی، یزد، استان مرکزی و شمال استان اصفهان که مناطق خشکی هستند، تصریح کرد: معدن مظلوم‌ترین واحد درآمدی ماست، چرا که به آب و به برق نیاز ویژه‌ای ندارد، لذا در صورتی که فرآوری اولیه وجود داشته باشد کشور شرایط بهتری پیدا می‌کند.

رییس انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی با بیان این‌که ایران از لحاظ ذخایر معدنی جزو کشورهای بزرگ دنیاست، گفت: از نظر ذخایر سرب و روی در میان 10 کشور نخست دنیا هستیم؛ در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید شمش در کشور 200 هزار تن و ظرفیت عملی کشور 130 هزار تن است.

به گفته وی سالانه 100 هزار تن شمش روی مصرف می‌شود لذا اگر توان تولید شمش را افزایش دهیم به صادر‌کننده عمده تبدیل می‌شویم.

سه‌دهی با اشاره به این‌که امروزه آنچه از معدن به دست می‌آید کفاف کارخانجات روی را نمی‌دهد. از یک طرف باید به صنعتگران آفرین گفت برای ایجاد ظرفیت تولید ورق و شمس روی و از سویی دیگر از معدنکاران خواست تا فعالیت خود را برای تولید مواد معدنی افزایش دهند.

وی با اشاره به چالش‌های پیشروی معدنکاران اظهار کرد: در حال حاضر معدنکاران در اقصی نقاط با زحمت زیاد تلاش می‌کنند سرب و روی را از دل زمین بیرون آورند اما پشتوانه قوی ندارند. معادن در نقاط دورافتاده هستند و به دلیل مشکلات استخراج و فرآوری آن طور که باید مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند.

رییس انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی با اشاره به مساله مطرح شده درباره کاهش حقوق دولتی نیز اظهار کرد: افزایش حقوق دولتی بدون مبنا در سال گذشته جزو عواملی بود که معدنکاران را ناامید کرد.

سه‌دهی گفت: در سال گذشته حقوق دولتی در حوزه برخی مواد معدنی چندین بار افزایش داشت؛ به گونه‌ای که شاهد افزایش حدود 50 درصدی بودیم. در حوزه سرب و روی حقوق دولتی تا 12 برابر افزایش یافت لذا کاهش آن می‌تواند به بخش معدن کمک کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب: 26279
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا