گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
گوهری در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
انتقاد از صدور ۱۶۰ موافقت اصولی در صنعت فروآلیاژ
صادرات فروآلیاژ چین از ویتنام/مذاکره با الکم و اس ام اس
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - مدیرعامل شرکت مهندسی پارس فرارون با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 160 موافقت اصولی مربوط به احداث واحدهای تولید انواع فروآلیاژ در کشور صادر شده است، گفت: این تعداد موافقت اصولی صادر شده در حوزه فروآلیاژها قطعا بسیار بیشتر از نیاز کشور در این زمینه بوده و اگر برنامه‌ای برای صادرات این محصولات نداشته باشیم با مشکل جدی فروش مواجه خواهیم شد.
 
محمدحسین گوهری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز درباره آخرین وضعیت بازار فروآلیاژها در کشور توضیح داد: وضعیت بازار فروآلیاژها در کشور هم‌اکنون تا حدودی معکوس وضعیت بازار مواد معدنی و فلزات است و این صنعت مورد توجه بسیاری قرار گرفته است؛ به طوری که تاکنون بالغ بر 160 موافقت اصولی در این صنعت صادر شده است. ما نگرانیم که سرنوشت صنعت فروآلیاژ کشور به سرنوشت صنایعی مانند ماکارونی و فرش ماشینی تبدیل شود.

وی افزود: اگر تمام این موافقت اصولی‌ها به نتیجه رسیده و واحدها به بهره‌برداری برسند، معلوم نیست چه اتفاقی برای بازار خواهد افتاد و اگر برنامه‌ای برای صادرات نداشته باشیم با مشکل جدی فروش و انباشت محصول در بازار داخل مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر رقابت در بازار جهانی فروآلیاژها با حضور محصولات چینی و هندی بسیار دشوار است.

مدیرعامل شرکت مهندسی پارس فرارون با بیان اینکه محصولات فروآلیاژ چین به ویژه فروسیلیس بعضا به صورت قاچاق به ویتنام ارسال شده و از آنجا به بازارهای جهانی صادر می‌شوند، گفت: به همین دلیل فروآلیاژها چینی با قیمت بسیار پایینی روانه بازارهای جهانی می‌شود و رقابت با آنها در بازار بسیار دشوار است. از سوی دیگر چین هم به صادرکنندگان فروآلیاژ خود حمایت‌های صادراتی ارائه می‌دهد که باعث شده این کشور در بازار جهانی فروآلیاژها حرف اول را بزند.

گوهری افزود: در حال حاضر تولیدکنندگان فروآلیاژها در کشور تمایل به فروش در بازار داخلی دارند، چرا که حاشیه سود فروش در بازار داخلی بیشتر از حاشیه سود صادرات است.

او در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز در خصوص آخرین پروژه‌های در دست اجرای شرکت مهندسی پارس فرارون در حوزه احداث کارخانه‌های فروآلیاژ توضیح داد: شرکت‌های زیادی برای اجرای پروژه به ما مراجعه کرده‌اند. در حال حاضر فاز دو پروژه میدکو را در همدان در دست اجرا داریم. فاز یک این پروژه را نیز به شکل EPC اجرا کردیم و حدود دو سال است که به بهره‌برداری رسیده است. در مورد فاز دو نیز ظرفیت پیش‌بینی شده همان ظرفیت فاز یک یعنی 12 هزار تن است. البته سرعت کار در این پروژه به دلیل برخی محدودیت‌های مالی و رکود بازار کمی کند شده است اما تجهیزات داخلی این پروژه را تا حدودی سفارش دادیم و ال‌سی تجهیزات خارجی نیز باز شده است. ضمن اینکه کارهای ساختمانی پروژه نیز در حال انجام است.

وی افزود: یک پروژه فروسیلیس را نیز در ساوه به ظرفیت 15 هزار تن شروع کردیم. همچنین در چند ماه گذشته چند پروژه را از جمله در کاشان و مجموعه صنعتی مشفق و همچنین در شهرک صنعتی اشتهارد راه‌اندازی کردیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی پارس فرارون در خصوص حضور دوباره شرکت‌هایی مانند الکم نروژ و اس‌ام‌اس آلمان در صنعت فروآلیاژ ایران اظهار کرد: از بعد از توافق هسته‌ای این شرکت‌ها مجددا تماس‌های خود را با ایران برقرار کرده و مترصد حضور دوباره در بازار ایران هستند. در این زمینه جلسات و مذاکرات متعددی نیز با این شرکت‌ها داشته‌ایم. البته حضور دوباره این شرکت‌ها در بازار فروآلیاژ ایران بسیار دشوار خواهد بود، چرا که چینی‌ها در چند سال گذشته حضور قوی در این حوزه داشته‌اند.

گوهری در پاسخ به این سوال خبرنگار ماین نیوز که آیا پارس فرارون پروژه مشترکی را نیز با چینی‌ها در دست اجرا دارد یا خیر؟ گفت: در طرح توسعه همدان و همچنین یک طرح فروسیلیس در خمین با ظرفیت 12 هزار تن که در مناقصه آن برنده شدیم، با شرکت چینی شانگهای پن کامرز همکاری داریم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: 30275