گروه معادن سنگ آهن
 
قیافه مطرح کرد:
تشکیل شورای مشترک آهن و فولاد به فراخور شرایط بازار
گروه معادن >سنگ آهن - حدودا اواخر سال 93 بود که بحث تشکیل شورای مشترک آهن و فولاد مطرح شد اما از آن زمان تاکنون از تشکیل این شورا خبری به گوش نرسیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، قدیر قیافه رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران درباره سرنوشت تشکیل این شورا و حال و هوای این روزهای بازار سنگ آهن به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه آن را می خوانید:

سرنوشت تشکیل شورای مشترک آهن و فولاد به کجا رسید؟

این موضوع در اواخر سال 93 مطرح شد و بحث ها و جلسه های زیادی درباره تشکیل آن صورت گرفت که به توافق در این زمینه منجر شد اما اینکه به شکل یک شورای مستقل ثبت شده و آماده فعالیت باشد،عملی نشد. اما جلساتی به مانند یک شورای فعالان حوزه سنگ آهن و فولاد تشکیل شد که به گفت وگو و تبادل نظر فعالان این زنجیره منجر شد و نتایج خوبی به دنبال داشت.

در حال حاضر هم این جلسه ها برگزار می شود؟

به صورت منظم خیر. اما به فراخور شرایط و نیاز این جلسه ها برگزار می شود.

از این جلسه ها به نتیجه ای مثبت وتاثیرگذار بر بازار دست یافته‌اید؟

بطور حتم تشکیل این جلسه ها و استفاده از خرد جمعی بر شرایط بازار تاثیر دارد و می تواند به حل مشکلات این زنجیره کمک زیادی داشته باشد.

شرایط بازار سنگ آهن در سال جدید و در دوران پسابرجام چگونه است؟

اجرای برجام بر شرایط بازار سنگ آهن تاثیر جدی نداشت، زیرا عمده ترین مشتری سنگ آهن ایران کشور چین است اما اتفاقی طی چند ماه گذشته رخ داد که با توجه به سیاست هایی که دولت چین اعلام کرد فولاد و سنگ آهن با افزایش قیمت مواجه شدند.

پیش بینی شما از بازار سنگ آهن در آینده چیست؟

در حال حاضر، سنگ آهن در کانال 50 دلاری قرار دارد که پس از تجربه نوسانات زیادی طی چند ماه اخیر بر قیمت 50 دلاری باقی مانده و امیدواریم که با کاهش مجدد مواجه نباشیم و از نظر من تا یک سال آینده با روند افزایشی مواجه نخواهیم بود و تنها شاهد نوسان قیمت ها بین 50 تا 40 دلار خواهیم بود.

اما متاسفانه هیچ یک از این تغییرات کمکی به بازگشایی معادن سنگ آهن که از مدار خارج شده بودند نکرد، زیرا عمده محموله هایی که طی این مدت اخیر صادر شد، از جمله محصولات دپو شده بود که در محل معادن سنگ آهن و بنادر صادراتی ایران وجود داشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 32317