گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
فروآلیاژ ازنا تعطیل شد
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - واردات بی رویه «کارخانه فروآلیاژ» بزرگترین واحد صنعتی شهرستان ازنا را تعطیل کرد و ۵۰۰ کارگر آن اخراج می شوند.
به گزارش ماین نیوز، شرکت صنایع فروآلیاژ ایران با حدود 630 کارگر به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکننده فروسیلیسیم و یکی از فعال ترین کارخانجات استان لرستان تعطیل شد تا اینبار صدای بیکاری 500 کارگر از شهرستان ازنا به گوش برسد.

شرکت صنایع فروآلیاژ ایران در ازنا که باهدف تولید فروسیلیسیم به عنوان یکی از اصلی ترین مواد اولیه استراتژیک صنایع فولاد و چدن فعالیت خود را در سال 72 آغاز کرد روزی با 45 هزار تن تولید، تأمین کننده مواد اولیه کارخانجات داخل وخارج از کشور بود اما اکنون به دلیل مشکلاتی مانند واردات محصولات چینی، عدم دریافت مطالبات و اختلاف نرخ مبالاتی روند کار آن به طور کامل متوقف شده است.

در پی مشکلات به وجود آمده و خاموشی آخرین کوره این کارخانه مسئولان امر تصمیم گرفتن تا با ترک کار 500 کارگر به مدت شش ماه، بار مالی این کارخانه را کاهش دهند اما ازآنجا که این کارگران عمری را در این کار سخت و زیان آور سپری کرده اند، حاضر به ترک کار و گرفتن بیمه بیکاری نیستند و طی روزهای گذشته با تجمعات اعتراض آمیز مخالفت خود را به این موضوع اعلام کردند.

خاموشی3 کوره کارخانه فرو آلیاژ ایران

کارگر کارخانه فرو آلیاژ ایران در رابطه با مشکلات کارگران این کارخانه اظهار داشت: مسئولان کارخانه به ما اعلام کردند که 500 نیرو را می خواهند تعدیل کنند کارگران نیز به خاطر به وجود آمدن این اوضاع، به نشان اعتراض تجمع کردند.

وی به تعطیلی سه کوره کارخانه فرو آلیاژ اشاره کرد و افزود: حدود یک ماه پیش کوره دوم این کارخانه که با 30 درصد ظرفیت کار می کرد به دلیل نبود مشتری تعطیل شد و اکنون نیز سومین کوره خاموش شده است.

کارگر کارخانه فرو آلیاژ ایران مشکل عمده تعطیلی کارخانه را ورود محصولات وارداتی به کشور دانست و عنوان کرد: ازآنجاکه محصولات چینی باقیمت ارزان تر و کیفیت پایین تر وارد کشور شده این کارخانه مشتری های خود را ازدست داده است.

اخراج 500 کارگر کارخانه فروآلیاژ ازنا

وی بیان کرد: قرارداد ما از شش ماه به یک ماه تعدیل پیداکرده است و در پایان مهر به اتمام می رسد و این در حالی است که به ما اعلام شده که 500 نفر باید از کارخانه بیرون بروند و از یکم آبان ماه حق ورود به کارخانه را ندارند.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه گفت: مشکلات کارگران کارخانه از سال گذشته شروع شده به طوری که حقوق و مزایای کارگران به طرق مختلف هرماه نسبت به ماه قبل کمتر شده تا آنجا که حقوق هرکدام از آن ها نسبت به سال قبل حدود 700 هزار کمتر شده است.

وی اظهار داشت: قرارداد کاری ما از سال گذشته تاکنون چند بار دست خوش تغییرات شده است به طوری که از شش ماه به سه ماه و درنهایت به یک ماه رسید و اکنون می گویند از سر ماه اخراج هستید.

وی افزود: پانزده سال است برای این شرکت که جز شرکت های سخت و زیان آور است کارکرده و سلامتی خودم را ازدست داده ام و اکنون نیز جایی به ما کار نمی دهد بنابراین از مسئولان تقاضا داریم برای رفع مشکل این کارگران کمک کنند تا این اندک حقوق نیز قطع نشود.

خاموشی کوره سوم و متوقف شدن کامل کارخانه

طاهر شاه حسینی مدیر کارخانه فرو آلیاژ ایران در شهرستان ازنا اظهار داشت: کارخانه فرو آلیاژ ایران سال 72 فعالیت خود را آغاز کرد اما به دلیل پاره ای از مشکلات از سه کوره موجود این کارخانه دو کوره تا پانزدهم خردادماه امسال خاموش شد و تنها کوره فعال آن نیز به دلیل مشکلات به وجود آمده بیست و چهارم شهریورماه خاموش و کارخانه به طور کامل متوقف شد.

وی افزود: این کارخانه برحسب شرایط سال سالانه به طور متوسط تا سال 93، 46 هزار تن تولید داشته است اما با توجه به مشکلات موجود تولید آن به 20 هزار تن هم نخواهد رسید.

مدیر کارخانه فرو آلیاژ ازنا عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که کارخانه فرو آلیاژ دارد تصمیماتی اخذ شد تا تعدادی از کارکنان این کارخانه به مدت شش ماه خارج و بیمه بیکاری دریافت کنند و با راه اندازی مجدد کوره های کارخانه به کار خود بازگردند.

تجمع اعتراض آمیز کارگران برای ممانعت از ترک کار

وی بیان کرد: به توجه به اینکه کارگران این کارخانه سختی کاردارند و پس از 20 سال بازنشسته می شود وقتی مجبور شوند شش ماه بیرون بروند این سنوات کاری افزایش می یابد و باید سال بیشتری را در شرکت کار کنند.

شاه حسینی تصریح کرد: ازآنجاکه در این شش ماه بیمه کارگران مشمول سختی کار نیست و حداکثر دریافتی کارگران از بیمه 85 درصد متوسط سه ماه قبل از بیرون رفت آن ها از کارخانه است، هجمه زیادی در بین پرسنل ایجاد کرده است.

وی با اشاره به حرکت های خودجوش کارگران برای ممانعت از ترک کار گفت: این کارخانه حدود 620 نیرو دارد و برای ما سخت است که چه کسانی بیرون بروند، همین موضوع سبب مشکلاتی را ایجاد کرده و کارکنان با این طرح موافق نیستند بااین وجود در سطح مدیران نیز جلسه ای برگزار شد تا اگر لازم باشد آن ها نیز مجموعه را ترک کنند.

توقف کارخانه فروآلیاژ ازنا به دلیل واردات بی رویه

مدیر کارخانه فرو آلیاژ ازنا بابیان اینکه چهار مشکل عمده گریبان گیر کارخانه فرو آلیاژ ازنا شده است، اظهار داشت: مشکل نخست واردات بی رویه این محصول به کشور است که به راحتی انجام می شود و در سه سال اخیر تعرفه لازم داده نمی شود و اقتصاد مقاومتی را زیر سؤال برده است.

وی مشکل دیگر این کارخانه را عدم پرداخت مطالبات دانست و افزود: مطالبات این کارخانه بیش از 58 میلیارد تومان است که بخش زیادی از آن مربوط به کارخانه ذوب آهن و فولاد مبارکه است و ازآنجاکه طلب ذوب آهن هنوز پرداخت نشده امسال از کارخانه ازنا نه جنس گرفتند و نه طلب را پرداخت کردند چون مسئولان آن می دانند که ابتدا باید طلب خود را پرداخت کنند.

شاه حسینی عنوان کرد: وقتی سال 86 این پروژه نهایی شد دو کوره جدید با تسهیلاتی حدود 20 میلیون یورو راه اندازی شد و آن زمان نرخ مبادلاتی هزار و 250 تا هزار و 350 تومان بود اما اکنون این نرخ سه هزار و 250 تومان شده و شرکت مجبور است این اختلاف را پرداخت کند بااین وجود حدود چهار میلیون یورو اختلاف نرخ مبادلاتی است که حدود 14 میلیارد تومان برای کارخانه هزینه خواهد داشت.

افزایش قیمت برق کارخانه

مدیر کارخانه فروآلیاژ ازنا عنوان کرد: مشکل دیگر این کارخانه مسئله پست برق است به طوری که این شرکت ابتدا دولتی بوده و پست برقی داشته است(230 به 20 کیلوولت) و قیمت برق با 10 درصد زیر قیمت فعلی محاسبه می شده اما از همان زمان که پروژه اجراشده مسئولان برق باختر معتقدند مدیران وقت این پست را هبه کردند درصورتی که این کار اتفاق نیفتاده و زمین و محوطه به برق باختر سپرده شد تا در آن پست جدید احداث کنند.

وی بیان کرد: اکنون مطرح شده که برق با افزایش قیمت مواجه است درحالی که این اختلاف سطح ولتاژ حدود 14 میلیارد تومان است و ازنظر سازمان قابل قبول نیست.

مجید کیانپور نماینده مردم دورود وازنا در مجلس اظهار داشت: کارخانه فرو آلیاژ ازنا تنها واحد صنعتی شهر ازنا است که به دلیل پاره ای از مشکلات پیش از این دو کوره آن تعطیل و کوره سوم نیز اخیرا تعطیل شده است.

رکود در کارخانه فرو آلیاژ و بیکاری 500 کارگر

وی با اشاره به اینکه با تعطیلی کوره سوم 500 نفر از کارگران این کارخانه بیکار می شوند، افزود: کارگران کارخانه فرو آلیاژ ازنا به خاطر این وضعیت تجمعات اعتراض آمیزی در این کارخانه داشتند.

نماینده مردم دورود وازنا در مجلس با تأکید بر اینکه مسئولان باید به داد کارخانه فورآلیاژ ازنا برسند، عنوان کرد: واردات بی رویه، عدم پرداخت طلب کارخانه از کارخانجات ذوب آهن و سایر واحدها، نحوه محاسبه مصرف انرژی و تصمیمات ارزی صندوق توسعه ملی در سال گذشته سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای این کارخانه شده است.

وی بابیان اینکه صنعت در کشور مشکل دارد و با رکود مواجه است، بیان کرد: دولت واقعاً باید از واردات بی رویه فرو آلیاژ و فرو سیلیس در کشور جلوگیری کند و اجازه بدهند صنعت داخلی نفس بکشد و بتوانند محصولات خود را به کارخانه ها داخلی تحویل دهد نه اینکه واردات بی رویه انجام شود و صنعت گر ما به زمین بیفتدو نتواند قدم بردارد.

بلاتکلیفی کارگران کارخانه فروآلیاژ

کیانپور تصریح کرد: ازآنجاکه قیمت این محصول در بازار پایین تر از قیمت تمام شده کالای است مسئولان این کارخانه می گویند صرفه تولید ندارد و باید کارخانه تعطیل شود و اگر این کارخانه تعطیل شود بدین معناست که 500خانوار بلاتکلیف و به سرنوشت مبهمی دچار می شوند.

وی گفت: تحت هیچ شرایطی نباید کارگری از این کارخانه تعدیل و یا حتی یک ماه از بیمه بیکاری استفاده کند، چراکه کارگران دیگر مشمول بیمه سخت و زیان آور نیستند.

نماینده مردم دورود وازنا در مجلس اظهارداشت: از وزیر صنعت، معدن تجارت، وزیر نیرو، رئیس صندوق توسعه ملی و معاون اول رئیس جمهور درخواست داریم تا مشکلات کارخانه فرو آلیاژ ازنا را در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور بررسی و حل کنند.

وی افزود: در صورت تعدیل نیرو، حدود 600 سرپرست خانوار بیکار می شوند که این موضوع خود می تواند زمینه مهاجرت از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ شود و در پی آن ممکن است با به وجود آمدن حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی هزاران مشکل دیگر به دوش کشور گذاشته شود.

لزوم جلوگیری از ورود بی رویه محصول فرو سیلیس به کشور

کیانپور عنوان کرد: درخواست می شود وزیر صنعت، معدن تجارت برای رفع مشکلات این کارخانه ورود پیدا کند و جلوی واردات بی رویه محصول فرو سیلیس را بگیرد تا این گونه کارخانه ها بتوانند روی پای خود بایستند.

وی با اشاره به اینکه کارخانه فرو آلیاژ ایران بیش از 10 میلیارد تومان از واحدهای مختلف طلب دارد، بیان کرد: این کارخانه تنها بیش از هشت میلیارد تومان از ذوب آهن ها طلب دارد.

نماینده مردم دورود وازنا در مجلس مجموع نیروهای این کارخانه را حدود 700 نفر برشمرد و گفت: کارخانه ای که بدون دردسر به امرارمعاش 700 خانوار کمک می کند و اشتغال و کارآفرینی ایجاد کرده است نباید بگذارند به راحتی زمین بخورد.

وی تصریح کرد: ما مخالف هرگونه تعطیلی و تعدیل نیرو هستیم و از مسئولان وزارت صنعت و معدن و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می خواهیم به داد این کارخانه و کارگرهای آن برسند و نگذارند مشکلی ایجاد شود.

کیانپور به دغدغه و نگرانی های کارگرها کارخانه فرو آلیاژ ازنا اشاره کرد و اظهارداشت: به عنوان نماینده مردم شهرستان ازنا از دولت می خواهیم با تمام توان پای کار بیاید و مشکل این صنعت را برطرف کند و در گام اول جلوی واردات بی رویه فورالیاژ و فرو سیلیس را بگیرد.

وی عنوان کرد: وقتی این گونه محصولات در داخل کشور تولید می شوند چه لزومی دارد دولت این محصولات را از چین وارد کشور کند.

از آنجا که اقتصاد مقاومتی بدون ممانعت از ورود بی رویه واردات کالا و احیاء واحدهای صنعتی راکد امکان پذیر نیست لازم است دولتمردان گام های اساسی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارند تا شاهد احیاء مجدد اینگونه واحدهای صنعتی باشیم و هیچ کارگری دغدغه بیکاری نداشته باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۱
کد مطلب: 34470
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم