گروه معادن مس
 
معاون ذوب و پالایش مس سرچشمه خبر داد:
بهره برداری از کوره فلش ذوب مس سرچشمه در آینده نزدیک
گروه معادن >مس - معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه از بهره برداری از کوره فلش ذوب مس سرچشمه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: خوشبختانه کوره فلش در حالت پیش گرم بوده و بزودی راه اندازی می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، مهندس علی نوروزی بهجت اظهار داشت: کارخانه ذوب خرداد سال 61 راه اندازی شد. به گفته همکاران قدیمی تر، هنگامی که با وقوع انقلاب اسلامی، آمریکائیها اینجا را ترک کردند مدعی بودند که ما هیچگاه نمی توانیم این تکنولوژی را راه اندازی کنیم اما متخصصین و کارشناسان ما با همفکری توانستند کارخانه ذوب را راه اندازی کنند.

وی افزود: راه اندازی کارخانه ذوب با آزادسازی خرمشهر همزمان شد یعنی سوم خرداد 61 اولین آند و اولین محصول کارخانه ذوب هم تولید شد و در جبهه جنگ و جبهه اقتصادی ایران پیروز شد.

وی بیان کرد: از سال 61 تاکنون حدود 11 میلیون و 328 هزار کنسانتره توسط کوره های ریورب ذوب شده که در اثر آن 410 هزار و 365 پاتیل ماد تولید و تبدیل به آند شده است.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه از تولید 219 هزار و 635 پاتیل سرباره از زمان راه اندازی کارخانه ذوب تاکنون اشاره و اظهار کرد: بدلیل کاهش عیار در معادن مس دنیا تکنولوژی ذوب را تغییر می دهند . تکنولوژی ریورب مقرون به صرفه نیست لذا در چند سال گذشته تصمیم گرفته شد که تکنولوژی کوره های ذوب را از انعکاسی به فلش تغییر دهند.

نوروزی ادامه داد: خوشبختانه کوره فلش در حالت پیش گرم بوده و بزودی راه اندازی می شود که با توقف فعالیت در سرچشمه، این تکنولوژی در دنیا تقریباً وجود ندارد.
وی ابراز داشت: برای افزایش ظرفیت کوره های ریورب در سال 79 تغییر طراحي کوره ها ريورب انجام شد و كوره ها را دوگانه سوز کردند و ظرفیت ذوب دهی کوره ها افزایش یافت و بیشترین تولید آند را در بهمن 88 داشتیم که 17 هزار و 64 تن بود.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه بیشترین تولید سالیانه را در عمر کاری کوره های ریور مربوط به سال 89 دانست و گفت: در این سال 181 هزار و 710 تن آند تولید شد.
نوروزی تصریح کرد: از ابتدای راه اندازی کوره های ریورب از سال 61 تاکنون هر کوره حدود 19 تعمیر اساسی بر روی آن انجام شده است که کوره یک 17 تعمیر نیمه اساسی و دو تعمیر اساسی و كوره شماره 2، 16تعمير نيمه اساسيو 3 تعمير اساسي داشته است.

نوروزی ادامه داد: کل تعمیراتی که روی کوره های ریورب انجام شده 38 مورد بوده است و آخرین تعمیرات اساسی کوره یک مربوط به سال 71 و کوره دو سال 87 بوده است.

وی درباره مزیت تغییر تکنولوژی کوره های ذوب نیز گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران از قبل بدنیال این تغییر تکنولوژی بود و حسن آن این است که 30 درصد مصرف انرژی کوره های فلش کمتر و از آن سو تولید آند افزايش چشمگيري خواهد داشت و با ميروي انساني كمتر، توليد بيشتر و بهتري خواهيم داشت.

وی تکنولوژی کوره های فلش را تکنولوژی سبز برشمرد و افزود: کل گازی که تولید می شود به اسید سولفوریک تبدیل می شود و محیط زیست را نیز آلوده نمی کند.
معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه در ادامه جابجایی موقعيت هاي اکسی فيول توسط همکاران ذوب مس سرچشمه را در کاهش تعمیرات کوره های ریورب بسیار موثر عنوان کرد و گفت: بعد از آن توقفی بخاطر ریزش آجرهای مشعل اکسی فيول نداشتیم و از طرفی دیگر با خردایش ته پاتیل ها و تبديل آنها به نرمه و اضافه نمودن به کانس ورودی کوره های ریور اضافه کردیم و بازدهی آنها را افزایش دادیم.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه که از تیر ماه 74 با مدرک لیسانس مهندسی متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف وارد شرکت مس شده است درباره خاطرات خود از این واحد شرکت مس گفت: یکی از خاطرات من سوراخ شدن کوره آند 2 و 3 است که در پی آن چرخ ریخته گری سوخت و از بین رفت و تمام بچه های واحد ذوب که آن زمان به مسافرت رفته بودند، از مسافرت برگشتند و دست بکار شدند و تمام چرخ ریخته گری را از ابتدا ساختند و راه اندازی کردند.

نوروزی بهجت با بیان اینکه دانش ساخت سیستمهای برقي و ابزار دقيق ذوب در بین همکاران ذوب وجود دارد، خاطرنشان کرد: تعامل خوبی بین پرسنل و کارگران وجود دارد و روحیه همکاری گروهی در ذوب بالا است.

وی در پایان با اشاره به اینکه مس آینده خوبی خواهد داشت، افزود: مس در آینده نه تنها افتخار ایران بلکه افتخار دنیا خواهد بود چون انسانها و تفکرات بزرگی در مس مشغول به کار هستند و مجموعه مس مجموعه عظیم و بزرگی است.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 39543