گروه معادن مس
 
طوفان هاروی بازار مس امریکا را تکان داد
گروه معادن >مس - طوفان هاروی اثر مثبتی بر بازار مس ایالات متحده امریکا داشته؛ چراکه تلاش‌ها برای بازسازی منازل در هوستون و اطراف آن در ایالت تگزاس باعث جهش قیمت‌ها در بازار سیم مسی در این کشور شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، تلاش‌ها برای بازسازی منازل در هوستون و اطراف آن در ایالت تگزاس ایالات‌متحده، تأثیر قابل توجهی بر بازار سیم مسی در این کشور ایجاد کرده است. پایگاه خبری «متال بولتن» در گزارشی می‌گوید دلیل این امر آن است که مردم شروع به تعمیر خانه‌ها و جایگزینی اتومبیل‌های سیل‌زده کرده‌اند.

یک تأمین‌کننده سیم مسی در ایالات متحده اعلام کرد این افزایش بیش از حد معمول سفارش به دلیل سیل در هوستون بوده است و انتظار می‌رود این افزایش تقاضا برای چند ماه دیگر نیز ادامه داشته باشد. این وضعیت برای کسانی که درگیر این طوفان ویران‌گر بوده‌اند ترسناک است، اما شرکت‌های سیم و کابل از این طوفان سود می‌برند.

بازار مس امریکا در سال جاری شرایط سخت و دشواری را پشت سر گذاشته زیرا تقاضای فیزیکی هم‌گام با افزایش قیمت‌های آتی نبوده و از ماه می پریمیوم‌ها رشد نداشته است. اما با توجه به 40هزار واحد مسکونی که به‌طور کامل تخریب شده‌اند و نیز 100هزار واحد مسکونی که به‌طور جزئی در هوستون آسیب دیده‌اند، تقاضا برای سیم مسی افزایش یافته است. یکی از منابع سیم مسی در تگزاس به خبرنگار مؤسسه متال بولتن گفت اکنون تقاضا افزایش یافته است و در سال آینده اثرات بیشتری مشاهده خواهد شد.

همچنین، صنعت مس از جایگزینی حدود یک میلیون وسیله نقلیه‌ای که گرفتار سیل شده‌اند نیز منتفع خواهد شد. این تعداد وسیله نقلیه فرصت قابل‌ توجهی برای صنعت سیم مسی به‌شمار می‌آید. با توجه به این‌که اکنون شرکت‌های خودروسازی امریکایی نمایندگی‌های خود را در سراسر کشور گسترده‌اند و همچنین با بهره‌مندی از تأمین مالی با بهره پایین و نیز قیمت بنزین دو دلار به ازای هر گالن، فروش خودرو در طول چند سال گذشته به بالاترین سطح رسیده است. این روند یک مزیت برای صنعت مس است؛ به‌ویژه پس از کاهش تقاضای کشور چین و عرضه بیش از حد مس که منجر به مختل شدن چرخه کالا در این کشور شده است.

در سال 2015 و 2016 تقریباً 35 میلیون وسیله نقلیه فروخته شد؛ هرچند فروش خودرو در سال 2017 اندکی کاهش پیدا کرد، اما تاثیرأت ویران‌گر طوفان هاروی بر متروی هوستون و رشد مداوم اقتصاد ایالات متحده منجر به جهش و جبران کاهش فروش خودرو شده است. فروش خودروهای فورد در یک‌سال منتهی به ماه سپتامبر 8.7 درصد افزایش یافت و جنرال موتورز و تویوتا رشد دو رقمی را تجربه کردند. طبق گفته «مارک لانئو»، مدیر بازاریابی، فروش و خدمات شرکت فورد در ایالات متحده، با توجه به پشتیبانی مدیران این شرکت، روند بازسازی وسایل نقلیه آسیب دیده در هوستون و فلوریدا (پس از طوفان ایرما) به سرعت در حال انجام است. او در این زمینه گفت: «با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نمایندگی‌ها، کارکنان و مسئولان بی‌شماری که به سرعت در حال فعالیت هستند این کمپانی شرایط مطلوبی را تجربه می‌کند.»

طبق اعلام Edmunds.com در ماه سپتامبر، متوسط درآمد فروش خودرو جدید در هوستون 4432 میلیون دلار بود که نسبت به ماه گذشته افزایش 18درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 24درصدی را تجربه کرد. فروش خودرو جدید در هوستون طی سه هفته پس از طوفان هاروی در مقایسه با فروش سه هفته قبل از طوفان 109 درصد افزایش یافت. هرچند ممکن است این وضعیت موقت باشد، اما برای صنعت می‌تواند این معنی را داشته باشد که در هر شرایطی باید به‌دنبال یافتن دلیلی برای خوش‌بین بودن بود.


منبع:عصرمس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 40853