گروه معادن سرب و روی
 
طی یادداشتی بررسی شد؛
آهنگ رشد قیمت "روی" تا کی ادامه می یابد؟
 
ماین نیوز: سال جاری را می توان سال فلزات اساسی نامید و فلز روی امسال در میان فلزات اساسی، تا کنون یک رکورد خیره کننده را به ثبت رسانده است. قیمت هر تن روی در طول سال جاری 29.5 درصد رشد داشته بطوری که با قدرت برای اولین بار در 10 سال اخیر از مرز 3000 دلار عبور کرد.

قیمت روی در پنج ماه اخیر وارد کانال صعودی پر شیبی شده و کماکان با قدرت در این کانال در حال پیشروی است. معاملات روی از ابتدای آبان ماه با 3135 دلار آغاز شد و در آخرین روز معاملاتی بازارهای جهانی پس از فراز و فرودهایی به 3207 دلار رسید. این در حالی است که در طول هفته موفق شد خود را به 3275 دلار نزدیک کند. در حالی برخی از معدن داران قیمت ها را تند ارزیابی می کنند که موجودی انبارها بطور چشمگیری در حال کاهش است. در طول دو هفته گذشته 21 هزار تن از موجودی ثبت شده در انبارهای LME کاهش یافته است. میزان موجودی فیزیکی ثبت شده در بازار لندن روز بیست و پنجم مهرماه 271900 تن بوده که تا روز جمعه گذشته به 250900 تن کاهش یافته است.

ستاره فلزات اساسی در سال 2017

سال جاری را می توان سال فلزات اساسی نامید و فلز روی امسال در میان فلزات اساسی، تا کنون یک رکورد خیره کننده را به ثبت رسانده است. قیمت هر تن روی در طول سال جاری 29.5 درصد رشد داشته بطوری که با قدرت برای اولین بار در 10 سال اخیر از مرز 3000 دلار عبور کرد. با وجود جهش قیمت، بویژه در پنج ماه اخیر، مطالعات نشان می دهد که میزان تولید شرکت های معدنی روی در سال 2017 معادل 1.8 درصد رشد خواهد داشت که به معنی رساندن میزان عرضه به 13 میلیون تن است. بر همین اساس، طبق گزارش انجمن جهانی روی، رشد تولید در سال 2018 به 6 درصد خواهد رسید و 780 هزار تن دیگر به کل عرضه افزوده خواهد شد. به همین دلیل مدیران برخی شرکت های بزرگ نظیر گروه معدنی بالیدن (Boliden) که ششمین غول معدنی جهان به شمار می رود، عقیده دارند قیمت بلندمدت هنوز به حدی نرسیده که اشتیاق معدن داران را به افزایش سرمایه گذاری روی این فلز زیاد کند. اگرچه قیمت روی در مقطع کنونی بالای 3200 دلار است ولی قیمت برآورد شده بلند مدت در سطح 2300 دلار برای هر تن قرار دارد، در حالی که قیمت مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ در محدوده 2800 دلار است و این مسئله موجب احتیاط شرکت های معدنی برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه استخراج روی شده است. اما آنها انتظار دارند که در صورت تثبیت قیمت بالای 3000 دلار برای یک دوره میان مدت، قیمت بلند مدت نیز افزایش یابد. در حال حاضر پیش بینی بازار لندن از قیمت سه ماهه روی سطحی حدود 2869 دلار است لذا بسیار منطقی بنظر می رسد که با توجه به محدود بودن عرضه کنندگان این فلز، آنها ترجیح دهند با رشد اندکی در سرمایه گذاری های خود عرضه را برای مدت بیشتری از سال کنترل کنند.

عوامل محدود کننده ی عرضه روی

این مساله با توجه به رشد تقاضای روی می تواند در بازار کمبود ایجاد کند و این چیزی است که داده های منتشر شده در آخرین گزارش انجمن جهانی سرب و روی نیز آن را تایید می کند. بر اساس این گزارش ها، کمبود عرضه در ماه آگوست حدود 287 هزار تن برآورد شده که 29.9 درصد از زمان مشابه سال قبل بیشتر است و این نشان می دهد که بازار برای ادامه رشد قیمت پتانسیل لازم را دارد. در چنین وضعیتی اعمال سیاست های زیست محیطی در چین نیز مزید بر علت شده هاست. بر اساس برنامه اجرایی دولت چین در خصوص کنترل آلایندگی ها در فصل سرد سال بیش از 1000 معدن فلزات کمیاب شامل روی و سرب در گوشه و کنار این کشور متوقف می شوند و توقف آن ها می تواند کمبود عرضه را تشدید کند. در کنار همه اینها کاهش عیار خاک را بعنوان یک متغیر خارج از کنترل باید اضافه کرد. بعلاوه کمبود عرضه موجب شده است تا واحدهای ذوب کنسانتره که به صورت حق العمل کاری فعالیت می کنند، دستمزد خود را بدلیل تشدید رقابت کاهش دهند. طبق گزارش متال بولتن شاخص TC برای واحدهای ذوب روی از محدوده 40 تا 55 دلار در پایان سپتامبر به محدوده 35 تا 48 دلار در پایان اکتبر کاهش یافته است. این روند نزولی از یک سوی تاییدکننده گسترش کمبود عرضه در بازار است و از سوی دیگر علامت کاهش سود واحدهای ذوب است که در صورت ادامه این روند بخشی از واحدهای کوچک تر بدلیل عدم صرفه اقتصادی از دور خارج خواهند شد و این به معنای کاهش ظرفیت تبدیل کنسانتره به شمش و کاهش عرضه شمش در کنار کاهش کنسانتره است که به معنای افزایش تنگنای عرضه است.

در واکنش به محدود شدن بیشتر عرضه و رالی قیمت، نگاه ها متوجه بزرگترین تولیدکننده روی جهان است. شرکت گلینکور که قرار است 500 هزار تن از ظرفیت سالانه خارج از تولید خود را به مدار استخراج بازگرداند. این امر می تواند تا حدودی از فشار بر عرضه بکاهد و قیمت ها را قدری متوازن کند. با وجود اینکه این برنامه از اواسط مرداد ماه سال جاری توسط مدیران این غول معدنی مطرح شده بود، باید توجه داشت که بازگرداندن این ظرفیت به بازار ممکن است بین 6 ماه تا یک سال دیگر بطول بینجامد. ولی این به معنای آن نیست که در صورت ادامه رشد قیمت، گلینکور این مورد را به موقع اجرا نگذارد یا حتی برای بازگرداندن قسمت بیشتری از ظرفیت بلااستفاده خود برنامه ای نداشته باشد.

با در نظر گرفتن این جنبه ها ممکن است فشار بر تقاضا لااقل برای سه ماهه اول 2018 ادامه داشته باشد. در حال حاضر قریب به اتفاق عوامل تاثیرگذار داخلی در بازار روی، از رشد قیمت جانبداری می کنند و به نظر می رسد، بازار تا پایان سال جاری میلادی بتواند، شاهد نثبیت قیمت بالای 3000 دلار برای هر تن باشد.علی مرتضوی
تحلیلگر شرکت بین المللی الپری
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 41097
 
مرجع : سنا