گروه معادن مس
 
بازار مس از فصل دوم ۲۰۱۸، به رشد خود ادامه خواهد داد
گروه معادن >مس - قیمت مس بعد از رسیدن به حداقل خود در ماه ژانویه سال 2016، تاکنون نزدیک به 66 درصد افزایش یافته است. این افزایش که بخشی از آن مرهون وعده‌های افزایش هزینه‌های زیرساخت و اصلاح قوانین دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، با وجود افت به سطوح کمتری طی ماه نوامبر، مجددا از فصل دوم سال 2018 ادامه خواهد یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، روند افزایش قیمت مس در سال 2017، هنوز به پایان نرسیده است و ارزش این فلز صنعتی با سبقت گرفتن تقاضا از عرضه طی 2 سال آتی، همچنان با رشد همراه خواهد بود. بر اساس آخرین گزارش مؤسسه تحقیقاتی متال بولتن، در فصل چهارم سال میلادی جاری، قیمت مس باز هم ارزش خود را بازیابی خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود به حدود 6 هزار و 950 دلار بر تن برسد. این مطلب همچنین در جلسه سالانه شورای مس آمریکا در تاریخ 16 نوامبر (25 آبان) در دالاس تگزاس ایالات متحده، مطرح شده بود. از دیدگاه ویلیام آدامز، تحلیلگر مؤسسه تحقیقاتی متال بولتن، کشمکش اخیر سرمایه‌گذاران برای بهره‌مندی از قیمت بالای مس چندان حایز اهمیت نبود؛ چرا که رشد اقتصادهای ایالات متحده آمریکا و اروپا و همچنین رشد اقتصادی چین بیانگر گذار اقتصاد مصرف‌کننده به سوی اقتصادی زیرساخت محور است.

از این رو، انتظار می‌رود که تقاضای جهانی مس تصفیه شده شاهد رشد قابل توجهی باشد که در نتیجه این امر، فرصت برای رشد بیشتر قیمت این فلز سرخ همچنان وجود دارد. شایان ذکر است که قیمت مس از ژانویه سال 2016 تاکنون، حدود 66 درصد از ارزش از دست رفته خود را بازیابی کرده است. نمودار 1، نوسان قیمت مس در بورس فلزات لندن را برای سال‌های 2012 تا 2017 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، قیمت مس از سال 2012 طی روندی نزولی ارزش خود را به طور متوالی از دست داد تا در ژانویه 2016، به حداقل خود حدودا برابر با 4 هزار و 500 دلار بر تن رسید. همانطور که مشاهده می‌شود، از نوامبر 2016، سیر صعودی قیمت مس آغاز شد و به استثنای افت در ماه‌های مارس تا مِی، تا سطح 6 هزار و 800 دلار بر تن افزایش یافت.
رشد اقتصاد چین از سال 2003 تاکنون، با کاهش سرعت همراه بوده، ولیکن بزرگی اقتصاد این کشور به‌گونه‌ای پیش رفت که حدود 650 هزار تن به مصرف سالانه مس چین افزوده شد. در این مدت، تقاضای جهانی مس نیز با رشد 52 درصدی همراه بود و در سال 2016 به حدود 23 میلیون و 400 هزار تن رسید. این میزان افزایش، معادل رشد سالانه 3.3 درصدی تقاضای جهانی مس تصفیه شده بود. با توجه به رشد ضعیف تقاضا در سال‌های 2016 و 2017، پیش‌بینی می‌شود که تقاضای جهانی مس تصفیه شده تا سال 2018، حدود 2.3 درصد کاهش یابد. گذار اقتصادی چین و نگرانی‌های بازار در خصوص کاهش فعالیت‌های صنعتی در چین، از جمله عللی است که جو روانی حاکم بر بازار را نسبت به رشد قیمت منفی کرده است.

با استناد بر گزارش مؤسسه تحقیقاتی متال بولتن، دلیل اصلی تردید فعالان بازار از رشد قیمت مس طی ماه‌های پایانی سال جاری، افت نرخ رشد چین است. از دیگر مسایل گیج‌کننده در بازار، واگرایی میان تعداد و حجم معاملات آتی و پریمیوم کاتد مس است. در حال حاضر، بازار ایالات متحده، شاهد رشد تعداد و حجم معاملات آتی مس است، در حالی که پریمیوم کاتد مس، تقریبا بدون تغییر مانده است. در بازار این کشور، پریمیوم کاتد مس در منطقه غرب میانه، تقریبا برابر با 5 تا 5.5 سنت بر پوند (معادل 110 تا 120 دلار بر تن) است. اگرچه با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به‌دلیل خوش‌بینی‌های کاذب در خصوص رشد هزینه زیرساخت این کشور، پریمیوم کاتد مس در این بازار، 3 مرتبه افزایش یافت؛ اما از اواسط ماه مِی تاکنون هیچ تغییری نکرده است.

این امر در مقایسه با اروپا و چین، در تضاد کامل است؛ در بازارهای اروپا و چین، با توجه به پیش‌بینی رشد بیشتر تقاضای مس تصفیه شده نسبت به رشد تولید مس معدنی تا سال 2020، پریمیوم کاتد روند افزایشی را پیش گرفت. در بررسی کوتاه‌مدت، ارزش کنونی دلار تقریبا (حداکثر در 4 ماه اخیر) برابر با 93.87 واحد بوده است و انتظار می‌رود که قیمت مس تا فصل نخست سال 2018 نیز، در سطوح کنونی خود باقی بماند. با این وجود، با گذشت زمان، قیمت مس مجددا به سیر صعودی خود که از اواخر سال 2016، پیش گرفته بود، ادامه خواهد داد. دلیل این ثبات سطح قیمتی طی فصل پایانی سال 2017 و فصل نخست سال 2018، تقابل میان فروش به‌دلیل بهره‌مندی از سطوح بالای قیمتی (حد سود/شناسایی سود) و بسته شدن فروش ناشی از پیش‌بینی افزایش قیمت (حد ضرر) خواهد بود.منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 41397