گروه معادن مس
 
تا پایان دی‌ماه 96 محقق شد؛
تولید ۲۵۰‌هزار تنی مس محتوی در شرکت مس
گروه معادن >مس - شرکت ملی صنایع مس ایران تا پایان دی‌ماه سال جاری با تولید 250هزار تن مس محتوی معدنی، به رکورد بی‌سابقه تولید مس محتوی در طول عمر شرکت دست یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، مهندس «سعد عبدی» مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس، با اعلام این خبر گفت: تا پایان دی‌ماه سال 96 تولید مس محتوی شرکت مس از مناطق مس سرچشمه، میدوک، سونگون و مزرعه، در مجموع 250هزار تن بوده است که در برابر برنامه تعریف‌شده 230هزار و 138تنی، رشد 8درصدی داشته است؛ با این میزان تولید، شرکت مس موفق به اجرای 92درصد از برنامه تولید سال جاری شده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت با بیان این‌که تولید مس محتوی کنسانتره نیز طی ده‌ماهه سال جاری، رشد 9درصدی داشته، گفت: تا پایان دی‌ماه، مجموع تولید مس محتوی کنسانتره 240هزار تن بوده؛ درحالی‌که براساس برنامه پیش‌بینی‌شده باید 220هزار تن مس محتوی کنسانتره تولید می‌کردیم؛ همچنین، در دی‌ماه سال جاری مجموع تولید کارخانه‌های تغلیظ شرکت مس در حدود 7درصد بالاتر از برنامه بوده است.
عبدی با بیان این‌که تولید کنسانتره مس نیز طی این دوره‌ زمانی، رشد 6درصدی را تجربه کرده، اظهار داشت: در طی این مدت، شرکت مس 959هزار تن نسبت به برنامه تعریف‌شده 904هزار تنی، کنسانتره مس تولید کرد که این میزان تولید هم بیانگر تحقق 90درصدی برنامه تولید سال جاری است.

وی افزود: تولید کنسانتره مولیبدن شرکت مس هم در این بازه زمانی، از رشد 20درصدی برخوردار شده است و درمجموع با تولید 7هزار و 46 تن مولیبدن نسبت به برنامه 5هزار و 859 تنی تولید، برنامه تولید کل مولبیدن (6950 تن) سال 96 را محقق کرده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس درباره کل استخراج شرکت مس از مناطق سرچشمه، میدوک، سونگون و معادن دیگر در طی این ده‌ماه گفت: شرکت مس در مجموع 152 میلیون تن استخراج داشته است که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده 124 میلیون تنی، از رشد 22درصدی برخوردار بوده است.
عبدی اظهار داشت: برنامه تعیین‌شده برای تولید سنگ سولفوری تا پایان دی‌ماه سال جاری از مناطق مس سرچشمه، میدوک و سونگون 32 میلیون و 184هزار تن بوده که با عملکرد 43 میلیون و 337تنی، حدود 6درصد از برنامه جلوتر بوده و درمجموع، شرکت مس در این قسمت هم 89درصد از برنامه تولید سنگ سولفور سال 96 را محقق کرده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس در ادامه گفت: تا پایان دی‌ماه سال جاری، مجموع تولید آند شرکت از مجتمع ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد در حدود 153هزار و 411 تن بوده است که نسبت به برنامه تولید 170هزار تنی، نشان‌دهنده تحقق 90درصدی برنامه‌های تولید شرکت مس است.
وی افزود: همچنین، مجموع تولید کاتد شرکت مس از پالایشگاه‌های خاتون‌آباد و سرچشمه و لیچینگ و بیولیچینگ سرچشمه و میدوک، 125هزار تن بوده است که نسبت به برنامه پیش‌بینی‌‌شده 139هزار و 500تنی برای ده‌ماهه سال 96، نشان از تحقق 90درصدی برنامه‌های تولید دارد.

عبدی با بیان این‌که افت تولید آند و کاتد شرکت مس به خاطر تغییر تکنولوژی کارخانه ذوب سرچشمه از ریورب به فلش است، گفت: خوشبختانه پس از گذشت دوماه از راه‌اندازی تکنولوژی فلش در کارخانه ذوب سرچشمه، این تکنولوژی به سمت پایداری حرکت می‌کند و با پایداری کوره فلش و رفع اشکالات و نواقص، در حال جبران کاهش تولید هستیم و امیدواریم تا پایان سال کاهش تولید را جبران کنیم.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: 42535