گروه معادن مس
 
افتتاح بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان پروژه مس در سفر رئیس جمهوری به کرمان
گروه معادن >مس - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان کرمان، 13 پروژه شرکت ملی صنایع مس ایران در سرچشمه، خاتون آباد و سیرجان با سرمایه بالغ بر سه هزار و 520 میلیارد تومان افتتاح شد.
 
به گزارش ماین نیوز، احمد مرادعلیزاده افزود: در سفر روز پنجشنبه و جمعه رئیس جمهوری به کرمان، 13 پروژه معدنی، صنعتی و عمرانی شرکت مس در استان کرمان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

وی بیان کرد: پروژه راه اندازی کوره فلاش (تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه از فرآیند ریورب به فلش) به ظرفیت 282 هزار تن مس آندی در سال به همراه چرخ ریخته گری و کوره های آند با 182 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 246 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و مجموع 974 میلیارد تومان هزینه در سفر رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: کارخانه پالایشگاه خاتون آباد به ظرفیت سالانۀ 200 هزار تن مس کاتدی با 143 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 64 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و مجموع 636 میلیارد تومان در این سفر به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی سیرجان با 285 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 70 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و مجموع یک هزار و 210 میلیارد تومان نیز با حضور وزیر نیرو آغاز بکار کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه طراحی، ساخت و نصب سیستم جدید انتقال گاز خروجی کوره های کنورتر سرچشمه پروژه دیگری است که در این سفر مورد بهره برداری قرار گرفت ،گفت: برای طراحی، ساخت و نصب این سیستم 19 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 154 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و مجموعا 230 میلیارد تومان انجام شده است.

مرادعلیزاده از افتتاح رسمی باند دوم محور سرچشمه به شهربابک خبر داد و بیان کرد: برای احداث باند دوم این مسیر به طول 80 کیلومتر در مجموع 80 میلیارد تومان هزینه شده است.
براساس این گزارش پیش از این باند دوم جادۀ رفسنجان به سرچشمه یه طول 65 کیلومتر و با هزینه 136 میلیارد تومان بوسیله شرکت مس راه اندازی شده بود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: پروژه احداث انبار کنسانتره جدید خاتون آباد به ظرفیت 60 هزار تن کنسانتره مس و پروژه احداث کارخانه آبگیری و بشکه پرکنی مولیبدن به ظرفیت خشک کنی 2 هزار و 700 تن کنسانتره مولیبدن در ماه از دیگر طرح های است که افتتاح شده و برای این 2 پروژه در مجموع 79 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است .

وی پروژه نصب و راه اندازی ماشین کاتدشویی پالایشگاه سرچشمه (CSM) را از دیگر طرح های بهره برداری شده بر شمرد و گفت: برای اجرای این پروژه در مجموع یکصد میلیارد تومان هزینه شده است.
مرادعلیزاده ابراز داشت: پروژه ارتقای و افزایش ظرفیت پذیرش و انبارش آهک پخته به میزان 1250 تن با هزینه 11 میلیارد تومان و کارخانه مواد ناریه سرچشمه به ظرفیت تولید 12 هزار تن امولایت با هزینه 12 میلیارد تومان نیز در سفر رئیس جمهوری به استان کرمان بهره برداری شد.

توسعه کارخانه اسید سرچشمه از 100 هزار تن به 300 هزار تن دیگر پروژه هایی بود که مرادعلیزاده به آن اشاره کرد و گفت: این پروژه با 3 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 58 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و مجموع 70 میلیارد تومان مراحل نهایی خود را طی می کند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به احداث پست 132/400 میمند به شهربابک، خاطرنشان کرد: در این پروژه که در این سفر بهره برداری از آن بصورت رسمی آغاز شد، 15 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 5 میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و در مجموع 70 میلیارد تومان هزینه شده است.
مرادعلیزاده همچنین پروژه احداث پست‌های 9گانه تغذیه کننده فلش، کارخانجات اسید و اکسیژن و مولیبدن همراه با مرکز توزیع را از دیگر پروژه های بهره برداری شده دانست و اضافه کرد: برای اجرای این پروژه در مجموع 48 میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در رفسنجان و شهربابک با ارتباط ویدئو کنفرانسی با رئیس جمهوری بصورت مستقیم 13 پروژه شرکت ملی صنایع مس ایران در سرچشمه، خاتون آباد و سیرجان با سرمایه گذاری بالغ بر سه هزار و 520 میلیارد تومان افتتاح کرد.
رئیس جمهوری به همراه هیات وزیران دومین سفر استانی خود در دولت دوازدهم را از روز پنجشنبه با افتتاح بیش از 10 هزار میلیارد تومان پروژه به استان کرمان آغاز کرد .
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴
کد مطلب: 42624
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا