گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیرعامل فولادمبارکه پیش بینی کرد
تولید به روش کوره‌های قوس الکتریکی افزایش می‌یابد
گروه صنایع معدنی >فولاد - افزایش رغبت تولید‌کنندگان به روش کوره‌های قوس الکتریکی که از نظر محیط زیستی هم سالم‌تر است مصرف سنگ‌آهن را به مرور کاهش می‌دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، بهرام سبحانی با اعلام این مطلب گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر بیش از یک میلیارد تن آهن قراضه در جهان موجود است.مدیرعامل فولادمبارکه در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به جایگاه صنعت فولاد ایران گفت: بر اساس ارزیابی موسسه جهانی ورلد استیل، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تولید ۲۱میلیون و ۷۰۰هزار تن فولاد را به خود اختصاص داده است که اگر تولید ۵۵میلیون تن فولاد که در سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده است، محقق شود، می‌تواند جایگاه خود را تا رتبه هفتم ارتقا دهد.

سبحانی در ادامه به میزان مصرف سرانه فولاد کشورهای مختلف در جهان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در حال حاضر مصرف سرانه فولاد در کشور ما حدود ۲۳۰ کیلوگرم است، گفت: این رقم در اسپانیا حدود ۲۷۳، لهستان ۳۴۰ و میانگین جهانی ۲۰۸ کیلوگرم است که با این حساب سرانه مصرف ما از میانگین مصرف جهانی قدری بیشتر اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته صنعتی از جمله آلمان و کره‌جنوبی کمتر است.وی در ادامه با اشاره به چالش‌های پیش روی صنعت فولاد کشور گفت: با فرض اینکه اهداف سند چشم‌انداز و ایجاد ظرفیت و تولید ۵۵میلیون تن فولاد محقق شود و جمعیت کشور نیز به ۹۰میلیون نفر افزایش یابد، با حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن مازاد فولاد مواجه می‌شویم که راهی جز صادرات آن نخواهیم داشت.

سبحانی در ادامه با اشاره به چالش‌های موجود در راه صادرات و با تاکید بر اینکه صادرات فرهنگ و راهکارهای خاص خود را دارد، تصریح کرد کارخانه‌های پایین دستی فولاد، معمولا از چهار ماه قبل، محصول موردنیاز خود را سفارش می‌دهند؛ از این رو مهم‌ترین بحث در حوزه صادرات محصولات فولادی، برنامه ریزی برای صادرات و بازاریابی مناسب است. باید به خاطر داشته باشیم نمی‌توان یک شبه به بازارهای صادراتی مناسب دست یافت؛ بنابراین برای حفظ این بازارها نیز هنگام رشد یا رکود مصرف داخلی باید برنامه مدونی داشته باشیم تا بازارهای صادراتی که با مشقت زیاد به دست آمده است، تحت الشعاع قرار نگیرد.اینکه در چه جاهایی از کشور و با چه تکنولوژی برای ایجاد صنعت فولاد اقدام کنیم، بخش دیگری از سخنان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه بود.وی در این زمینه گفت: برای صادرات مهم است که بدانیم باید از چه تکنولوژی استفاده کنیم تا محصول موردنیاز بازارهای دنیا را تامین کنیم. باید بدانیم که چه محصولی با چه کیفیتی و با چه هزینه و قیمت تمام شده‌ای تولید کنیم.

دکتر سبحانی از ایجاد ظرفیت بهینه نیز به‌عنوان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنعت فولاد و صادرات آن یاد و اضافه کرد: وقتی قرار شد محصول صادراتی تولید کنیم باید این محصول با هزینه‌های رقابتی تولید شود که قطعا نمی‌توان با واحدهای کوچک زیر یک میلیون تن به ارزش افزوده مناسب دست یافت. به خاطر داشته باشیم فقط در واحدهای بزرگ که زنجیره تولید در آنها کامل است، می‌توان به تولید رقابتی دست یافت. در غیر این صورت، هریک از زنجیره‌ها به دنبال سود خود خواهند بود و به‌طور قطع پس از گذشت مدت زمان کوتاهی واحدهای کوچک و با بازدهی کم تعطیل خواهند شد.

وی با تاکید بر اهمیت نقش بهره وری در صنعت فولاد سخنان خود را اینگونه ادامه داد: موضوع بهره‌وری در صنعت در همه موارد ازجمله بهره وری در مواد اولیه باید در نظر گرفته شود، باید مشخص باشد که با ورود چه میزان مواد اولیه به کارخانه می‌خواهیم به چه میزان تولید برسیم و در این فرآیند تمامی راه‌های هدر رفت را کنترل و پایش کنیم. همچنین در همین خصوص باید بدانیم که در بخش بهره‌وری نیروی انسانی نیز چه تمهیداتی باید در نظر داشته باشیم. باید از وضعیت رقبای جهانی خود در این خصوص و همچنین میزان مصرف انرژی به ازای هر تن تولید باخبر باشیم. در غیر این صورت عملکرد موفقیت‌آمیزی در تولید داخلی و صادرات نخواهیم داشت.

سبحانی موضوع کاهش هزینه‌ها در حمل مواد اولیه و محصول را مهم دانست و گفت: اگر هنگام احداث کارخانه‌های فولاد به جانمایی کارخانه، تکنولوژی آن و کامل بودن زنجیره تولید آن واحد تولیدی توجه داشته باشیم، برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل نیز گام بلندی برداشته‌ایم؛ چراکه پراکندگی زنجیره فولاد همواره هزینه‌های ناخواسته زیادی را به واحد تولید تحمیل می‌کند. به‌طور قطع در زنجیره حمل اگر قرار باشد مواد اولیه از معدن برای تولید گندله، آهن اسفنجی، فولاد خام، انجام عملیات نورد و تبدیل ورق نورد شده به سایر محصولات فولادی هربار به کارخانه‌ای حمل شود، تولید اقتصادی و رقابت با بازارهای جهانی امکان‌پذیر نخواهد بود؛ از این رو اجرای طرح‌های توسعه و احداث کارخانه‌های فولاد در کنار هم و به ویژه در کنار بنادر توجیه اقتصادی دارد.مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: عمده ترین مشکلات فراروی صنعت فولاد کشور ما چیزی غیر از موارد مذکور نیست؛ چنانچه در طرح‌های توسعه آتی این موارد لحاظ شود، با تصمیمات صحیح می‌توان فرصت‌های ارزشمندی در صنعت فولاد کشور به وجود آورد و در این حالت است که تولید ۵۵میلیون تن فولاد عملیاتی خواهد بود و می‌تواند برای کشور بازده و توجیه اقتصادی داشته باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۹
کد مطلب: 42714
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد