گروه معادن سنگ آهن
 
۸۸ برابر شدن سرمایه چادرملو طی ۱۵ سال
گروه معادن >سنگ آهن - در سال 1383 سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در حالی در اختیار محمود نوریان قرار گرفت که این شرکت تنها با 3 خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید چهار میلیون و 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن می‌کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیریت جدید با نگرش توسعه بخشی در فعالیت‌های شرکت علاوه بر احداث و راه‌اندازی 2 خط تولید جدید کنسانتره، راندمان تولید 5 خط فرآوری را از ظرفیت اسمی هفت و نیم میلون تن به 10 و نیم میلیون تن افزایش داد. در عین حال سنگ بنای مجتمع عظیم صنعتی چادرملو با ساخت و راه اندازی کارخانه گندله سازی چادرملو در 25 کیلومتری اردکان یزد نیز گذاشته شد. با بهره برداری از این واحد فولادی بخشی از کنسانتره تولیدی شرکت برای تولید 3 میلیون و 400 هزار تن گندله آهن به این واحد صنعتی منتقل می‌شود.

بر اساس این گزارش، با ترسیم چشم اندازه روشن‌تر برای واحدهای معدنی و صنعتی با هدف تکمیل زنجیره خطوط تا مرحله تولید فولاد، شرکت چادرملو با مشارکت در 2 طرح فولادی اقدام به راه‌اندازی واحد آهن اسفنجی و کارخانه شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع هر یک با ظرفیت 800 هزار تن در سال و واحد تولید آهن اسفنجی شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با ظرفیت 800 هزار تن در سال به توسعه طرح های خود در مجتمع صنعتی ادامه داد .

چادرملو در اوج تحریم‌های اقتصادی از اجرای طرح‌های توسعه بخش خود عقب نشینی نکرد و عملیات ساخت کارخانه جدید فولاد سازی را با عزمی جزم به پیش برد و در سال 1397 با تولید حدود 800 هزارتن شمش فولاد به یکی دیگر از اهداف خود دست یافت. ظرفیت این کارخانه، تولید سالانه یک میلیون و 300 هزار تن شمش فولاد است . به موازات اجرای طرح کارخانه شمش فولاد چادرملو کار ساخت کارخانه نورد سرمد ابرکوه با سرمایه گذاری 65 درصدی چادرملو در ابرکوه یزد آغاز شد . این واحد نیز با ظرفیت 500 هزارتن انواع مقاطع فولادی به عنوان محصول نهایی در زنجیره تولید در اوایل سال 1396 به بهره برداری رسید .

روند توسعه طرح های چادرملو که همواره با حمایت سهامداران حقیقی و حقوقی همراه بوده همچنان تداوم یافت و واحد احیاء مستقیم چادرملو که در مجاورت کارخانه شمش فولاد بنا شده بهره‌برداری آزمایشی خود را از اواخر سال 1397 آغاز کرد .

این واحد که در آبان ماه سال 98 با حضور رئیس جمهوری رسماً افتتاح شد، قادر است سالانه یک میلیون و 550 هزار تن آهن اسفنجی تولید کند. با بهره برداری از این واحد، شمش فولاد چادرملو به روش شارژ داغ یا ( هات شارژ ) تولید می شود که موجب کاهش قابل توجه مصرف انرژی و هزینه تولید می‌گردد و در عین حال با تکمیل و نوسازی ناوگان معدنی و هوشمندسازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله‌برداری و استخراج سنگ آهن را از 19 میلیون تن در سال 1383 تا بیش از 90 میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد .

با گذشت دو دهه از فعالیت های این شرکت، اکنون چادرملو با نماد کچاد موفق شده است با عبور از همه تنگناها و فشارهای اقتصادی بر پایه معیارهای بورس اوراق بهادار تهران و گزارش رسمی این سازمان، به رتبه پنجم در بین 40 شرکت برتر بازار سرمایه دست یابد .

گفتنی است، در حال حاضر مجموع تولید محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شامل سنگ آهن - کنسانتره آهن، گندله و آهن اسفنجی و نیز شمش فولاد بالغ بر 15 میلون تن و میزان فروش نیز در سال 1397 مبلغ 70 هزار و 404 میلیارد ریال بوده است و در نتیجه سود حاصل از درآمدهای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سال گذشته بالغ بر 27 هزار و 868 میلیارد ریال بوده است .

شرکت چادرملو همچنین با دور اندیشی به منظور حرکت به سمت توسعه پایدار در طرح تأمین و انتقال آب خلیج فارس مشارکت کرده است . هدف عمده این طرح، تصفیه و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور و تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه آنها شامل: معـادن مس سـرچشمـه ، سنـگ آهن گـل گهر و سنـگ آهـن چادرملو دراستان های هرمزگان، کرمان و یزد است.

مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تأمین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و نهایتاً به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود. سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده جهت اجرای این طرح عظیم ملی 110 هزار میلیارد ریال است که تا پایان نیمه اول سال 1398 حدود 70 هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

یکی دیگراز طرح های زیربنایی و توسعه بخش چادرملو، ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان است، این نیروگاه با ظرفیت 500 مگاوات با هدف تامین برق مورد نیاز طرح های فولاد و احیاء و سایر صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو در سه فاز احداث ودر سال 1395به بهره برداری کامل رسید .

این شرکت همچنین به‌منظور تامین آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد با توجه به کمبودهای شدید آب در منطقه، در توافق با سازمان آب و فاضلاب استان یزد، اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان و تصفیه آن را بر عهده گرفت و در سال 1397 به بهره برداری رساند. با اجرای این طرح سالانه 2 میلیون و 900 هزار متر مکعب آب برای مصرف واحد های تولیدی مجتمع صنعتی چادرملو به این مجتمع منتقل می‌شود.

سرمایه گذاری در طرح های فولادی

چادرملو در راستای مصوبات هیأت مدیره و در جهت مشارکت با بخشهـای خصوصی، اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایـرانیان بـه میزان 30 درصد، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان 43 درصد، شرکت صنایع آهن و فولاد سَرمد اَبرکوه به میزان 65 درصد، شرکت فولاد شاهرود به میزان 35 درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان 29 درصد سهام، کرده است. همچنین این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت 30 هزار تن در سال ، به میزان 31 درصد در سهـام شـرکت نـوین الکترود اردکان، مشـارکت کرده و شرکت فوق در مرحله قبل از بهره برداری است.

طرح های در دست اقدام

بهره برداری از معدن ( D19 ): این شرکت با توجه به مجوز اکتشاف صادر شده از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ 28 بهمن ماه سال 97 برای معدن ( D19 ) عملیات اجرایی اکتشاف مقدماتی و تفصیلی این معدن را آغاز کرده است. انتظار می‌رود با دستیابی به سنگ آهن توده معدنی ( D19 ) ، از بـروز ریسک فقـدان ذخیـره معـدنی مناسب جلوگیری شود. برآورد هزینه سرمایه‌گذاری اجرای این طرح، حدود 19 هزار میلیارد ریال است .

طرح احداث نیروگاه خورشیدی: شرکت نسبت به احداث یک واحد نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی، در جوار نیروگاه 500 مگاواتی سیکـل تـرکیبی خـود در مجتمع صنعـتی، اقـدام و مقـدمات عملـیات اجـرایی آن آغـاز شده است. هزینه سرمایه‌گذاری در طرح فوق به میزان 1000 میلیارد ریال خواهد بود.

مشارکت در بهره برداری از معادن سنگ آهن استرالیا و احداث کارخانه های تولید کنسانتره به میزان 12 و نیم میلیون تن: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت فکور صنعت، هرکدام با مشارکت به میزان 33و 3 دهم درصد موضوع سرمایه‌گذاری در استفاده از ذخائر سنگ آهن کشور استرالیا و تولید 12 و نیم میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق السهم مشارکین، مطابق برنامه زمان بندی پرداخت شده است.

سـرمایه گـذاری طرح تا پایان فاز 1 که کارخانه 5 میلیون تنی کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید، به مبلغ 461 و نیم میلیون دلار آمریکا است که 20 درصد آن توسط سهامداران و 80 درصد آن بصورت فاینانس از تسهیلات سیستم بانکی با بهره حدود 3 درصد تامین خواهد شد .

طرح احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت 4 میلیون تن در سال : اجرای طرح مذکور با برآورد سرمایه‌گذاری حداقل به میزان 20 هزار و 974 میلیارد ریال (شـامل 89 میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت 1/1 میلیون تن در سال: اجرای طرح مذکور با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری حداقل به میزان 11 هزارو 673 میلیارد ریال (شامل 52 میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

مشارکت در احداث کارخانه های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تأسیسات زیربنایی منطقۀ آزاد تجاری مُکران: موضوع مشارکت در احداث کارخانه های تولید گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تأسیسات زیربنایی در منطقه آزاد تجـاری مُکران واقـع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکتهای معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر، فولاد مبارکه) از برنامه های بلند مدت شرکت است.

گفتنی است: سرمایه شرکت در سال 1383 بالغ بر 500 میلیارد ریال بوده است که با اجرای طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده در حال حاضر میزان سرمایه ثبت شده شرکت بالغ بر 44 هزار و 100 میلیارد ریال است به عبارتی سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طی 15 سال 88 برابر شده است .
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب: 48257
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا