گروه معادن مس
 
معطلی ۲ ساله طرح کارخانه فرآوری مس در ارزوئیه
از واکنش استاندار تا پاسخ محیط زیست
گروه معادن >مس - استاندار کرمان در واکنش معطلی دو ساله استعلامات طرح فرآورده‌های مس در ارزوئیه گفت: خجالت‌آور است که یک سال و نیم، دو سال یک سرمایه‌گذار در یک شهر محروم درگیر استعلام‌ها باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان برای رفع مشکل استعلامات دستگاه‌ها برای سرمایه‌گذار به مدیریت استاندار در کرمان برگزار می‌شود، جلسه امروز نیز با حضور دستگاه‌های اجرایی استان و سرمایه‌گذاران برگزار شد.

نماینده میراث فرهنگی در ابتدای جلسه درباره تبصره 19 و بودجه‌های این دستگاه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: میراث فرهنگی درباره تبصره 19 از سال 96 تسهیلاتی در زمینه گردشگری 360 پروژه در کارگروه استانی مطرح کردیم که مربوط به 96 و 97 که است و از اینها 240 پروژه در کارگروه استانی تایید و 96 مورد آنها پرداخت شد.

وی افزود: 144 پروژه به بانک معرفی شدند که هنوز پرداختی صورت نگرفته، این طرح‌های استانی در کارگروه‌ها با حضور نماینده ‌بانک‌ها تصویب شده اما وقتی سرمایه گذار به بانک مراجعه می‌کند رد می‌شوند و این گله سرمایه‌گذارها است.

در این نشست همچنین دو طرح برای جیرفت از جمله یکی برای طرح پرورش دام بررسی شد که استعلام‌های سرمایه‌گذاری منفی بوده است و قرار بر این شد که جای دیگری به سرمایه‌گذار واگذار شود.

این طرح که مصوبه جلسه قبل بود با واکنش استاندار روبه‌رو شد و گفت: نمی‌دانم چرا دستگاه‌ها به مصوبات نمی‌خواهند عمل کنند وقتی استعلام برای سرمایه‌گذار منفی است پافشاری سرمایه‌گذار معنی ندارد.

معطلی دو ساله استعلامات طرح فرآورده‌های مس در ارزوئیه

اما بیشتر وقت جلسه امروز به بررسی طرح فرآورده‌های مس در شهرستان ارزوئیه و مشکلاتش بابت استعلام گذشت.

در این طرح قرار بر این بوده که معدن مس در شهرستان ارزوئیه که خام فروشی می‌کرده کارخانه فرآورده‌های مس در این شهرستان افتتاح کند که با توجه به صحبت‌های سرمایه‌گذار این طرح تا حالا سه قطعه زمین به آنها معرفی شده که در هر سه مورد در استعلامات ایراداتی از طرف دستگاه‌ها وارد شده است و این طرح به‌مدت دوسال است که هر دفعه با یک ایرادی مواجهه می‌شود.

حمید منظری‌توکلی فرماندار ارزوئیه به شرح موضوع پرداخت و گفت: برای جلوگیری از خام‌فروشی معدن مس تصمیم بر این شد کارخانه فرآوری مس در این شهرستان افتتاح شود، شهرستانی که مشکل اشتغال دارد با این کارخانه فرآوری تا حدودی مشکل بی‌کاری آن حل شود.

وی افزود: برای این طرح سه بار کروکی کشیده شده که هر سه بار منابع طبیعی و محیط زیست تایید نکرده‌اند و حدود دو سال است این سرمایه‌گذار دنبال مجوزها بوده که ما انتظار داریم در این جلسه مشکل آن حل شود.

از واکنش استاندار تا پاسخ محیط زیست

استاندار کرمان نسبت به این امر واکنش نشان داد و افزود: خجالت‌آور است که یک سال و نیم، دو سال یک سرمایه‌گذار در یک شهر محروم درگیر استعلام‌ها باشد.

مرجان شاکری مدیرکل محیط زیست استان کرمان در پاسخ به این مشکل اظهار داشت: ما باید پاسخگو باشیم ما قوه مجریه هستیم، بگذارید چیزی که قانون است اجرا شود، این طرح ارزیابی ارائه نکرده‌اند و تا ارزیابی نیاورند نمی‌شود ما خلاف قانون عمل کنیم و مجوز دهیم.

در پایان جلسه قرار بر این شد که سرمایه‌گذار علاوه بر اینکه مجوز ارزیابی بیاورد در کنار آن کارهای زیرساختی را شروع کند تا هر چه سریعتر این کارخانه در شهرستان ارزوئیه به بهره‌برداری برسد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب: 48271
 
مرجع : خبرگزاری فارس