گروه معادن سرب و روی
 
دادستان اسفراین به پرونده معدن آلبلاغ ورود کرد
گروه معادن >سرب و روی - دادستان عمومی و انقلاب اسفراین با ورود به پرونده معدن آلبلاغ این شهرستان علیه روسای ادارات حفاظت محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و اسفراین اعلام جرم کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، محسن کریمی دلیل این اقدام را اجرایی نشدن مصوبات شورای تامین در باره این معدن برشمرد و اظهار داشت: علیرغم مصوبه شورای تامین اسفراین مبنی بر ضرورت تخریب غارها و تونل های غیراصولی حفر شده در منطقه معدنی آلبلاغ که توسط برداشت کنندگان غیرمجاز ایجاد شده است، دستگاههای یاد شده به وظیفه خود در این خصوص عمل نکرده‌اند.

از ابتدای امسال ۴ نفر از افراد محلی که اقدام به برداشت غیرمجاز از ذخایر سرب و روی معدن تازه کشف شده آلبلاغ اسفراین کرده بودند به دلیل ریزش کوه جان خود را از دست داده اند که آخرین مرگ در هفته جاری روی داد.

دادستان اسفراین با اشاره به ادامه برداشت های غیرمجاز از معدن آلبلاغ، افزود: دستگاههای متولی همچون نیروی انتظامی، محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت، کم کاری کرده و در انجام وظایف قانونی خود در خصوص حفاظت مناسب از این منطقه معدنی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز ذخایر سرب و روی آن کوتاهی کرده اند.

کریمی با اشاره به اقدامات انجام شده برای برخورد با برداشت کنندگان غیرمجاز از سنگ های معدن آلبلاغ اسفراین گفت: در یکسال گذشته ۴۰۰ پرونده تخلف در این حوزه تشکیل شده است.
این مسوول قضایی با تاکید بر ضرورت تشدید مجازات متخلفان این حوزه، افزود: میزان مجازاتی که قانون گذار برای مجرمان این بخش تعیین کرده است، چندان بازدارنده نبوده است.

معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد.
برداشت غیرمجاز از ذخایر این معدن، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد ولی اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن دوباره افزایش یافته است.

استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نکردن موارد ایمنی در برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از این معدن، تاکنون منجر به وقوع ۵ حادثه و مرگ ۴ نفر و مصدومیت چند تن در این منطقه شده است.

واقع شدن این معدن در محدوده منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تا کنون در ثبت آن ناکام بماند ولی حدود یک ماه پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور مجوزی، ایمیدرو را مامور انجام مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی کرده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 48358
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا