گروه معادن ساير حوزه ها
 
کرونا به معادن نرسیده است
گروه معادن >ساير حوزه ها - بخش معدن مانند سایر بخش‌های تولیدی کشور سال با مشکلاتی روبه‌رو شد که نوسان‌های جدی در بازار آنها ایجاد کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، در حالی که واپسین روزهای اسفند ۹۸ را پشت سر می‌گذاریم ویروس کرونا همه‌گیر شده و تمامی بخش‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. با این حال زندگی ادامه دارد و بسیاری از کار و کسب‌ها را نمی‌توان تعطیل کرد؛ هرچند مشکلات واحدهای بزرگ و کوچک برای اقدامات پیشگیرانه و مواجهه با این ویروس کمی با هم متفاوت است.

درگفت‌وگوهای مختلفی با مدیران عامل یا روابط عمومی‌های برخی واحدهای بزرگ معدنی و صنعتی کشور از این اقدامات جویا شده اند. تا کنون این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز بوده و خوشبختانه نشانه‌ای از این ویروس در واحدهای معدنی و صنعتی مشاهده نشده است.

معادن علیه کرونا

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در گفت‌وگویی گفت: هیچ گونه گزارشی مبنی بر ابتلای معدنکاران و کارکنان صنایع معدنی به کرونا دریافت نشده است.

خداداد غریب‌پور افزود: خوشبختانه اقدامات پیشگیرانه‌ای در واحدهای معدنی و صنایع وابسته به آن صورت گرفته تا کارگران این واحدها در محیطی ایزوله و پاک به کار خود ادامه دهند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو، گفت: آموزش کارکنان، ضد عفونی کردن اماکن، تامین، توزیع و استفاده از وسایل ضد عفونی‌کننده و وسایل حفاظت فردی از جمله اقدامات پیشگیرانه در واحدهای معدنی و صنایع وابسته بوده است.

غریب‌پور تصریح کرد: ابلاغ مقررات شرایط خاص و افزایش نظارت‌ها از جمله اقدامات دیگر به‌منظور پیشگیری از ورود ویروس کرونا به این واحدها بوده است.

۴۵ اقدام پیشگیرانه در آلومینای ایران

تورج زارع مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران در باره اقدامات مجموعه معادن و کارخانه‌های این مجتمع در مقابل ویروس کرونا گفت: کمیته مدیریت بحران در مجموعه و تهدیدات زیستی و امنیتی تشکیل شده و تمامی مسائل پیش آمده را در این کمیته با حضور تیم بهداشت و محیط‌زیست و پزشک مجتمع، مقامات شهرستان جاجرم و مدیر شبکه بهداشت این شهر و همچنین تیم‌های حراست مجتمع مطرح کردیم و یک سری اقدامات در این جلسات مصوب شد.

زارع افزود: از آنجا که در معادن و کارخانه‌های مجتمع بیش از ۳هزار نفر مشغول به کار هستند رعایت اقدامات پیشگیرانه را در این مجموعه، با حساسیت بسیار بیشتری دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا بیش از ۴۵ اقدام پیشگیرانه در مقابل ویروس کرونا در نظر گرفته شده است؛ ازجمله: ممنوعیت اجازه تردد و ورود چینی‌هایی که در این مجموعه کار می‌کنند به ایران و مجتمع، برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجیهی برای کسانی که ارتباط بیشتری با نیروها دارند مانند خدماتی‌ها، نگهبان‌ها، راننده‌ها و نیروهای رستوران در چند مرحله، توقف پخت غذا، خریداری ۱۰دستگاه ترمومتر که در سه نوبت کاری دمای بدن کارکنان و کارگران را چک می‌کند و تهیه بروشورها و اطلاعیه‌های پیشگیرانه برای نیروهای مجتمع از مواردی است که در روزهای اخیر اعمال شده است.

مدیرعامل آلومینای ایران در ادامه تصریح کرد: همچنین خرید تلمبه برای ضدعفونی و گندزدایی سطوح در کارخانه و حتی انجام این اقدامات در سطح شهر، تعطیلی موقت مراکز تجمعی مانند سالن‌های ورزشی و استخر و مراسم مذهبی، جلوگیری از ثبت انگشتی تردد و اطلاع‌رسانی لازم برای علائم این بیماری در فضای مجازی داخلی کارخانه انجام شد.

محدودیت‌هایی در سرویس‌های رفت‌وآمد برقرار شد و از کارکنان خواستیم تا جایی که امکان دارد از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند. وی با اشاره به اینکه برای این تعداد بالای کارکنان ناچاریم ساختار سیستماتیکی در نظر بگیریم تا کمترین تهدید را از جانب شیوع ویروس کرونا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ مورد مشکوک به کرونا در این مجتمع مشاهده نشده افزود: با این حال احتمال درگیری و سرایت این بیماری مانند سایر نقاط هست اما تمهیدات لازم برای چنین مواردی نیز اندیشیده شده و جای نگرانی نیست.

مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران درمورد بومی یا ساکن بودن نیروهای شاغل در مجتمع گفت: گروهی از کارکنان از شهرستان جاجرم می‌آیند و گروهی نیز در شهرک آلومینا ساکن هستند. اگر بازدیدکننده‌ای داشته باشیم یا جلساتی برگزار شود به طور عمده در خود شهرستان جاجرم برگزار می‌شود.

انجام دستورات کمیته اچ‌اس‌ای‌ای در طبس

رمضان کریتی ثانی مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ طبس در این باره گفت: بر اساس تصمیمات مقامات استانی در کمیته اچ‌اس‌ای‌ای خراسان جنوبی و ابلاغ آن به تمامی واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی این استان ما نیز تمهیداتی را برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرده‌ایم.

وی افزود: سرویس‌های تردد و حمل‌ونقل همکاران، فضای کاری، فضای رفاهی و حتی رختکن‌ها به عنوان کانون‌های جمعیتی شناخته شده و پرخطر شناخته می‌شود و با کمک واحد اچ‌اس‌ای‌ای مواد ضدعفونی‌کننده تهیه شده و در اختیار واحدها قرار گرفته است. هشدارها و اطلاع‌رسانی لازم با استفاده از فضای مجازی و چه سخت‌افزاری در قالب بنر و پوستر و آخرین اطلاعات در اختیار همکاران قرار گرفته است.

کریتی با اشاره به اینکه در این مجموعه بیش از ۲۵۰۰ نفر نیرو در حال کار هستند، اظهار کرد: رعایت این موارد مختص معادن ما نیست و تصمیمات اتخاذ شده از سوی مقامات اداره کار و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به تمامی واحدهای صنعتی ابلاغ شده است.

گفتنی است کمیته اچ‌اس‌ای‌ای استان خراسان جنوبی از پیمانکاران واحدهای صنعتی و معدنی استان خواسته تا با اتخاذ تمهیداتی با اعطای مرخصی و جبران آن در شیفت‌های آینده، از حضور کارگران غیربومی که از استان‌های پرخطر به این استان می‌آبند جلوگیری کند تا از شیوع احتمالی کرونا ویروس در مجموعه معادن و صنایع جلوگیری به عمل آید.

بخش خصوصی حساس‌تر است

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران نیز درباره اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه در معادن بخش خصوصی گفت: ستاد بحرانی در این رابطه در کشور تشکیل شده و اطلاعیه‌های این ستاد به معادن بخش خصوصی ابلاغ شده وآنها با نصب‌العین قرار دادن دستورات و بخشنامه‌هایی که در رابطه با جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صادر شده، به این پویش ملی پیوستند و نگرانی آنها در این زمینه کمتر از دیگر واحدهای تولیدی نیست.

وی افزود: در چارچوب قوانین، اعضا و نمایندگی‌های خانه معدن ایران در استان‌ها، مکلف به اطلاع‌رسانی لازم در مورد اقدامات پیشگیرانه هستند تا اطلاعات از مسیرهای نادرست به آنها نرسد. حتی در تامین مایحتاج اولیه کمک می‌شود تا نگرانی‌ها و تصمیم‌های هیجانی از این بخش دور شود. وی اضافه کرد: نگرانی از کرونا بر همه بخش‌های تولیدی از جمله معادن تاثیر گذاشته و در برخی معادن برای تامین یکسری مایحتاج اولیه با مشکل مواجه هستند.

حتی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز نیروهایی که سه وعده غذایی‌شان را در معدن هستند و به لحاظ کار سختشان نیاز به بهترین مواد غذایی دارند مشکلات زیادی داشتند که خوشبختانه در حال برطرف شدن است.

بهرامن ادامه داد: باید به این نکته توجه کرد که بخش معدن کمی با سایر بخش‌های متفاوت است و فعالان این بخش درگیر بازار راکد خود نیز هستند به ویژه آنها که تامین بازار داخل را بر عهده داشته‌اند و گردش نقدینگی‌شان به دلیل اتفاقات اخیر در جامعه، بسیار پایین آمده است.

بهرامن افزود: بخش خصوصی معادن زنجیره‌وار از شرایط فعلی جامعه متاثر است. حتی آنها که صادرات داشتند با نوع دیگری از مشکلات روبه‌رو هستند به همین دلیل نیازمند اتخاذ سیاست‌گذاری صحیحی در شرایط بحران است.

وی ادامه دا: ما حتی اگر مشابه چین با کرونا بسیار خوب مقابله کرده و برنامه‌ریزی کنیم باز هم یک ماه تا ۴۵ روز درگیر اثرات کرونا هستیم و بازارها در خطر است. ضمن اینکه تحریم هم هستیم و به طور عادی نمی‌توانیم پول جابه‌جا کنیم.

اقدامات ایمنی سالکو برای مقابله با کرونا

اقدامات ایمنی شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو)، برای آگاه‌سازی کارکنان و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در محیط‌های اداری و کارخانه تشریح شد که با همکاری همه واحدها در این مجموعه پیگیری می‌شود.

روابط عمومی آلومینیوم جنوب اعلام کرد: تهیه اطلاعیه‌های مختلف، برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد برای مقابله با ویروس کرونا، ضدعفونی کردن تمام سطوح زیر نظر واحد ایمنی و بهداشت، نصب بنر آموزشی در محل‌های پرتردد کارخانه برای آگاهی کارکنان و تهیه دفترچه‌های بهداشتی و اطلاع‌رسانی و توزیع آنها بین همکاران، بخشی از اقدامات انجام شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است.

در این اطلاعیه آمده است که نصب مایع ضدعفونی‌کننده در تمام نقاط سازمان، استقرار همکاران آموزش‌دیده جلوی ورودی‌های شرکت و انجام تست سلامت از کارکنان به‌طور روزانه، لغو تمامی جلسات کارکنان شرکت و پیمانکاران، کاهش ارتباطات رودررو و استفاده از فضای مجازی و خطوط داخلی شرکت برای انجام هماهنگی و پیگیری امور و توزیع دستکش و ماسک بین کارکنان از دیگر برنامه‌های اجرایی این شرکت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
کد مطلب: 49585
 
مرجع : روزنامه صمت