گروه صنایع معدنی فولاد
 
بدری در جریان بررسی بازار فولاد
۷۰ درصد فولاد کشور با سود گزاف در بازار حاشیه به فروش می رسد
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ثابت بودن هزینه های تولید فولاد، گفت: به دلیل عدم نظارت در قیمت گذاری، قیمت فروش فولاد نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده و سود آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری فولاد می رود.
 
به گزارش ماین نیوز، صدیف بدری در نشست علنی امروز (دوشنبه، 6 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد، با بیان اینکه طرح جامعی برای تولید زنجیره ارزش افزوده و صادرات فولاد وجود ندارد، گفت: بیشترین صادرات در حوزه شمش فولاد است که ارزش افزوده پایینی دارد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حداکثر نیاز فولاد کشور 14 تا 15 میلیون تن است، عنوان کرد: این در حالی است که 30 میلیون تن تولید فولاد داریم در حالی که براساس آمار با کاهش صادرات روبه رو بوده ایم لذا در بازار و عرضه مشکل مدیریتی مشهود است.

وی همچنین با اشاره به اختلاف قیمت بین بورس و بازار حاشیه در حوزه فولاد، اظهار داشت: 30 درصد فولاد کشور در بورس به فروش می رسد و حدود 70 درصد آن به قیمت گزاف و با سود بالا در بازار حاشیه ارائه می شود.

بدری با اشاره به افزایش قیمت 3 برابری فولاد نسبت به سال گذشته، یادآور شد: سال گذشته فولاد کیلویی 4 تا 5 هزار تومان بود که این میزان به 15 هزار تومان در سال جاری رسیده است در حالی که دستمزد کارگران و هزینه آب و برق و گاز ثابت مانده و سود گزاف آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری می رود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، در ادامه با بیان اینکه قیمت نهاده های تامین فولاد ثابت بوده اما قیمت فروش آن سه برابر افزایش داشته است، عنوان کرد: بازار فولاد به حال خود رها شده و هیچ نظارتی در حوزه قیمت گذاری وجود ندارد که به علت عدم شفافیت و رانت اطلاعاتی در ارائه قیمت ها است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان فولاد عمدتا در حوزه دولتی و شبه دولتی هستند لذا باید سود فروش فولاد به دقت حساب شده و به بیت المال بازگردد تا صرف یارانه ها، تامین اجتماعی و هزینه نیازمندان شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۸
کد مطلب: 53420
 
مرجع : خانه ملت