گروه معادن ساير حوزه ها
 
مدیرعامل شرکت تامین وانتقال آب خلیج فارس:
شیرین‌سازی ۱.۵ میلیون مترمکعب آب از خلیج‌فارس هدف‌گذاری شده است
گروه معادن >ساير حوزه ها - مدیرعامل شرکت تامین وانتقال آب خلیج فارس گفت: در طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، شیرین‌سازی یک ونیم میلیون مترمکعب آب در روز از دریا و انتقال آن جهت مصرف شرب و صنعت استان کویری کشور از جمله هرمزگان، کرمان و یزد برنامه‌ریزی شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، میرعلی‌یاری روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح مرحله نخست انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران افزود: باتوجه به میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز و حجم عملیات اجرایی این طرح در سه مرحله اجرایی می‌شود که پس از دریافت مجوزهای قانونی از سازمان‌های متولی، مرحله نخست آن با تولید ۶۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین در روز برای مصرف شرب و صنعت طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی بیان داشت: این طرح به عنوان بزرگترین سایت شیرین سازی انتقال آب دریا در کشور با حمایت دولت و کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت و با سرمایه‌گذاری سه شرکت گل‌گهر، شرکت ملی صنایع مس ایران و چادرملو فعالیت اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس درباره مشخصات این طرح اظهارداشت: مشخصات بخشی از این طرح شامل سه حوزه شیرین‌سازی، خط انتقال و تامین برق بوده که در مجموع با اجرا و تکمیل کامل ۷۰ طرحخ بزرگ و متوسط در آن به بهره‌برداری می‌رسد.

یاری ادامه داد: در سایت بزرگ شیرین‌سازی، زمینی به مساحت ۱۵۵هکتار تملک و با هدف‌گذاری تولید یک ونیم میلیون مترمکعب آب شیرین تمامی زیرساخت‌های آن آماده شد.

وی اضافه کرد: برای قرارگیری لوله‌های زیر آب دریایی مسیری به طول ۲ هزار و ۳۰۰ متر، عرض ۱۰۰ متر و به عمق ۱۰ متر دریا شکافته و لایروبی شد و سپس لوله‌های زیرآب دریایی به قطر ۲ ونیم متر و به طول ۱۶ متر برای آبگیری انتقال پساب نصب شد.

این مسوول گفت: نخستین واحد بزرگ ۲۰۰ هزار مترمکعبی شیرین‌سازی در روز با فناوری برتر دنیا توسط بخش خصوصی شرکت سازه‌سازان به صورت( B.O.O ) سرمایه‌گذاری و اجرا شده و سالن اصلی( RO) ) آخرین فرآیند تولید آب شیرین طرح است که آب دریا را شیرین و به مخزن ایستگاه اول پمپاژ منتقل می‌کند.

یاری یادآورشد: همچنین احداث ۲ واحد دیگر بزرگ شیرین‌سازی در سایت شیرین سازی هرکدام به ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در ۲ سال آینده برنامه ریزی شده که هر سال یک واحد به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید که هم‌اکنون ۳۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد.

این مجری طرح انتقال آب خلیج فارس ادامه داد: ‌در کریدور بزرگ انتقال آب به سه استان هرمزگان، کرمان و یزد، تملک، ‌مسیرگشایی و احداث جاده طرح به طول ۸۳۰ کیلومتر و به عرض ۳۰ متر از بندرعباس تا اردکان یزد، لوله‌های فولادی به قطر ۱۶۰۰ میلی‌متر و به طول ۳۰۵ کیلومتر و هفت ایستگاه پمپاژ و ۹ مخزن تعادلی اجرا شده است.

وی گفت: در بخش برق نیز۱۰ واحد پست بزرگ ۴۰۰، ۲۳۰، ۶۳ و ۱۳۲ کیلوولت و ۱۵۰ کیلومتر شبکه برق انتقال نیرو اجرا شده است.

یاری درباره تامین مالی پروژه گفت: این طرح بزرگ ملی با حمایت دولت و با مشارکت بانک‌های دولتی و آورده نقدی سهام‌داران به میزان ۶ هزار میلیارد ریال تاکنون بوده و جمع هزینه‌ها در قطعه‌ای نخست که امروز به بهره رسید نیز ۱۶۳ هزار میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس خاطرنشان کرد: مرحله نخست پروژه بزرگ انتقال آب خلیج فارس با مشارکت گسترده مهندسان، مشاوران و پیمانکاران داخلی و ۱۹۴ شرکت سازنده داخلی از ۱۵ استان کشور پس از تلاش چند ساله به بار نشست.

‌یاری افزود: میانگین اشتغال مستقیم وغیرمستقیم در اجرای این طرح نیز ۱۶ هزار نفر بود که در زمان بهره‌برداری مرحله نخست این طرح۱۲ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد.

مرحله نخست اَبَر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران از جمله هرمزگان و کرمان امروز پنجشنبه با دستور ویدیو کنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شد.

استاندار هرمزگان درمراسم بهره برداری از این پروژه آبرسانی گفت: در مرحله نخست این طرح باعنوان ساقی کوثر ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب به منظور انتقال آب از خلیج فارس به منطقه سیرجان استان کرمان درقالب طرح هرهفته الف- ب ایران وزارت نیرو صورت گرفته است.

فریدون همتی، مجموع هزینه شیرین سازی و خط انتقال آب تا سیرجان را ۱۶۳ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: درمرحله نخست این طرح، آب از تاسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته شده و از طریق خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر هزار و ۶۰۰ میلی متر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ می‌شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۶
کد مطلب: 53509
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا