گروه معادن ساير حوزه ها
 
۴۰ هزار مترمکعب، سهم هرمزگان از فاز اول طرح انتقال آب خلیج فارس
گروه معادن >ساير حوزه ها - قطعه نخست اَبَر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و آبرسانی به شهرستان های خمیر و سیرجان امروز، پنجشنبه ۱۵ آبان ماه با دستور رئیس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.
 
به گزارش ماین نیوز، فریدون همتی صبح امروز(۱۵ آبان ماه) در آئین بهره برداری از این ابر پروژه، افزود: سهم آبی هرمزگان از فاز اول این طرح ۴۰ هزار مترمکعب است که برای تکمیل تامین آب شرب شهر خمیر و روستاهای اطرف آن وارد مدار شد.

وی با بیان اینکه قطعه نخست این طرح با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب به منظور انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان، افتتاح شد، تصریح کرد: مجموع هزینه مرحله شیرین سازی و خط انتقال تا سیرجان ۱۶هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به‌صورت ریالی و ارزی است که در قطعه نخست این طرح، آب از تأسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته شده و از طریق خط انتقال با لوله های فولادی به قطر ۱۶۰۰میلی متر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ می شود.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: این خط شامل هفت واحد ایستگاه پمپاژ، با توان مصرفی ۱۴۷مگاوات و ارتفاع کل پمپاژ حدود ۱۸۰۰ متر ستون آب است.

همتی با بیان اینکه طول خط انتقال در فاز اول این طرح ۳۰۳کیلومتر با دبی ۴.۴متر مکعب بر ثانیه است، افزود: ۲مخزن تعادلی، شش مخزن در ایستگاه ها، یک مخزن ذخیره، ۱۰مخزن اتمسفریک، ۱۰پست برق، ۱۵۰کیلومتر خط انتقال برق و ۱۳ایستگاه حفاظت کاتدیک در فاز اول احداث و راه اندازی شده است.

استاندار هرمزگان، ظرفیت سازی داخلی از طریق عقدقرارداد با ۱۹۴ سازنده داخلی به منظور استفاده از توان فنی و مهندسی شرکت های سازنده داخلی برای بومی سازی و تولید برخی از تجهیزات پیشرفته در داخل کشور از قبیل پمپ ها و الکتروموتورها، شیرهای بزرگ صنعتی، VFD و ... را از جمله ویژگی های مهم و اثرگذار این طرح بر شمرد و افزود: با اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، برای بیش از ۱۶هزار نفر در رده های مختلف مهندسی و اجرایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاده است.

همتی بیان کرد: با سرمایه گذاری صورت گرفته در راستای انجام این پروژه بزرگ یک فرصت مطلوب برای هرمزگان بوجود آمده و به صورت آزمایشی بخشی از سهم استان از فاز اول که فردا با دستور رییس جمهور به بهره برداری می رسد وارد مدار شده و مردم شهرستان خمیر از آب شرب سالم بهره مند شده و خواهند شد.

وی عنوان کرد: از مجموع ظرفیت یک میلیون متر مکعبی آب شیرین کن خلیج فارس، ظرفیت ۳۰ تا ۴۰درصدی برای استان پیش شده است که در گام اول مجوز خرید تضمینی ۴۰هزار مترمکعب آب تولیدی از وزارت نیرو دریافت شده که در فاز نخست این پروژه به صورت رسمی و با عقد تفاهم نامه که به امضا رسید، این ظرفیت برای تامین و تقویت منابع آب شرب شهر خمیر، شهر بندرعباس و جمعیت ۱۰۰ هزارنفری روستاهای حومه بندرعباس مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندار هرمزگان گفت: از ظرفیت ایجاد شده برای تامین آب مورد نیاز صنایع، بخش کشاورزی و آب شرب روستاهایی که در مسیر خط انتقال هرمزگان به کرمان قرار دارند نیز استفاده خواهد شد.

همتی اضافه کرد: زیرساخت های تمامی ظرفیت یک میلیون مترمکعب آب شیرین کن خلیج فارس به طور کامل آماده شده اما سالیانه و بر اساس توسعه صنایع، بخش کشاورزی و جمعیت هدف این طرح، فازهای بعدی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه دغدغه های زیست محیطی که پیش از این از سوی فعالان زیست محیطی در خصوص راه اندازی این آب شیرین کن مطرح شده بود به طور کامل در این پروژه رعایت شده است، افزود: این پروژه مطالعه زیست محیطی دقیقی دارد و به صورت روزانه عملکرد سیستم های سنجش آلایندگی و زیست محیطی مورد پایش و نظارت قرار می گیرد و جای هیچگونه دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان جدیدی برای صنعتی سازی پساب آب شیرین کن ها نیز اعلام آمادگی کرده اند و طی چندسال آینده علی رغم پالایش و نظارت های کامل زیست محیطی، پساب آب شیرین کن ها به دریا برنمی گردد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۶
کد مطلب: 53511
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا