گروه معادن سنگ آهن
 
چادرملو به دنبال دستیابی به تکنولوژی حفاری‌های عمیق
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ آهن در عمق بیش از 1000 متری در کویر مرکزی ایران گفت: ایران درخصوص اکتشاف از رقبای خارجی خود عقب است. امروزه در کشورهای دارای ذخایر معدنی از تکنولوژی‌های به روز برای دستیابی به ذخایر زیرزمینی بیشترین استفاده را می‌برند اما در کشور ما هنوز این فناوری‌ها وجود ندارد درحالی‌که برای ما بسیار مهم است که بتوانیم به ذخایر زیر سطحی دسترسی داشته باشیم. هم‌اکنون ذخایر قابل توجهی از سنگ آهن در عمق بیش از 1000 متری شناسایی شده اما بهره‌برداری از آنها بدون بهره‌گیری از تجهیزات جدید امکان‌پذیر نیست.
 
به گزارش ماین نیوز، ناصر تقی‌زاده با اشاره به اینکه چادرملو مصمم به تهیه تکنولوژی حفاری عمیق با هدف دستیابی به ذخایر قابل توجه زیر سطحی کشور تصریح کرد: در حوزه اکتشاف باید سرمایه‌گذاری و تلاش بیشتری کرد، بارها اعلام کردیم در هر کجای ایران اگر پهنه‌ای به ما واگذار شود، آماده انجام عملیات اکتشاف هستیم. البته نه به این معنی که الزاما مالکیت آن را داشته باشیم بلکه به صورت مشارکتی هم حاضر به همکاری هستیم.

وی افزود: هم‌اکنون کار اکتشاف تفصیلی آنومالی D19 در حال انجام است و انتظار داریم به زودی نتیجه نهایی آن اعلام شود تا بتوانیم با دریافت پروانه بهره‌برداری، عملیات باطله‌برداری را آغاز کنیم. از طرفی چند پهنه دیگر در محدوده فعالیت معدن چادرملو شناسایی شده است که در حال مطالعه و بررسی هستیم.

مدیرعامل چادرملو یادآوری کرد: سنگ آهن و فولاد محصولی است که امروزه بازار پرمصرفی در جهان دارد و ما با توجه به ظرفیت بالقوه کشور باید حداکثر استفاده را در شرایط فعلی ببریم. معلوم نیست در آینده این رونق وجود داشته باشد چرا که می‌بینیم بشر هر روز از فرآورده‌های جدید در صنایع استفاده می‌کند لذا ممکن است جایگزین‌های دیگری از جمله پلیمرها جانشین فولاد در صنایع شوند. باید برخی موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاران معادن برداشته، در صدور مجوزها تسریع و امتیازات تشویقی نیز داده شود تا بخش خصوصی ترغیب به سرمایه‌گذاری در این حوزه شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب: 53579
 
مرجع : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو