گروه صنایع معدنی سیمان
 
مدیرعامل یک شرکت با برآورد کارخانه یک‌میلیون تنی اعلام کرد :
بهترین قیمت دلار برای صنعت سیمان و راهکاری برای افزایش سهام
گروه صنایع معدنی >سیمان - مدیرعامل شرکت سیمانی با اعلام بهترین قیمت دلار برای این صنعت بورسی و برآوردی از فروش و هزینه کارخانه یک‌میلیون تنی ، بهترین راهکار برای افزایش سهام سیمانی را تجدید ارزیابی دارایی ها معرفی کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا امیرفراهانی مدیرعامل سیمان لار سبزوار با اشاره به اینکه قیمت سیمان در مقایسه با فولاد حدود یک به ۶۰ است به دنیای‌اقتصادگفت: اگرچه با آغاز فصل بارش‌ها ،ساختمان‌سازی و مصرف سیمان کاهش پیدا می‌کند اما با توجه به افزایش قیمت فولاد و ارزانی بی‌رویه سیمان، سازنده‌ها به استفاده بیشتر از سازه‌های بتنی رو آورده‌اند. لذا فراتر از برنامه تولیدکنندگان درخواست خرید سیمان ارائه می‌شود.

وی افزود: صنعت سیمان با توجه به دستوری بودن قیمت‌ها و برخلاف پتروشیمی‌ها از نوسان نرخ ارز تاثیر چندانی نمی‌گیرد اما در بخش هزینه‌ها قیمت دلار تاثیرگذار است. به طوری که با افزایش قیمت ارز ، قیمت پاکت سیمان افزایش یافت و این مسئله منجر به افزایش هزینه‌ها شد.

این مقام مسئول ادامه داد: هراندازه قیمت دلار افزایش یابد، هزینه تولیدکننده برای تامین مابه‌التفاوت ارز نیمایی و آزاد افزایش می‌یابد. افت قیمت دلار هم صادرات را به‌کلی از صرفه می‌اندازد. لذا قیمت دلار در کانال ۲۲ هزار تومان فعلا برای این صنعت ایده‌آل است.

امیرفراهانی گفت: یک کارخانه سیمان با ظرفیت یک‌میلیون تن به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان در بهترین حالت سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان فروش دارد که از این میزان ۳۰ میلیارد تومان هزینه پاکت است. از طرفی قطعا این کارخانه دچار استهلاک می‌شود و مدیران باید دنبال خرید قطعات برای جایگزینی در یک دوره ۴۰ ساله باشند

وی افزود:صنعت سیمان از معدود صنایعی است که مالیات ارزش‌افزوده مصرف‌کننده را تولیدکننده می‌پردازد.سازمان نظام مالیاتی باید مصالح‌فروشی‌ها را به صندوق فروشگاهی مجهز کند که مالیات را پرداخت کنند و آنها هم از مصرف‌کننده نهایی این مالیات را دریافت کنند.

فراهانی با اعلام اینکه سیمان سبزوار نخستین شرکت صنعت در انجام تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود ، ادامه داد: یکی از ضعف‌های این صنعت فقدان تجدید ارزیابی‌ها است و هلدینگ‌ها می‌توانند حداقل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه را به‌عنوان پایلوت تجدید ارزیابی کنند که اگر توسط شرکت‌های سیمانی انجام و در صورت‌های مالی درج شود، قطعا دولت مجبور به افزایش نرخ سیمان خواهد بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 53645
 
مرجع : سايت خبری بورس پرس