گروه معادن سرب و روی
 
وظیفه رسیدگی به تخلیه پسماند در محل‌های متفرقه بر عهده محیط زیست است
مادگی سردهات شاید وقتی دیگر
گروه معادن >سرب و روی - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان مسئول رسیدگی به تخلیه پسماند در محل‌های متفرقه است و چند مورد نیز تاکنون شناسایی و برخورد لازم با آنها انجام شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بعد از کش و قوس‌های 25 ساله درباره جانمایی غیر اصولی شهرک تخصصی روی زنجان، تولید پسماند های آلوده به مواد معدنی خطرناک، انبار بالغ بر 10 میلیون تن پسماند روی خطرناک در شهرک تخصصی روی در 6کیلومتری جنوب زنجان، آلودگی آب و هوایی زنجان با وزش بادهای فصلی، بارش باران و در نهایت با مشخص و معرفی شدن دولت بعنوان مالک پسماند های دپو شده روی در محل برای هزینه کرد در جهت توسعه و عمران زنجان ( البته قبل از وقوع فاجعه زیست محیطی و جلوگیری از نفوذ آلایندگی این مواد دپو شده ) در محل دپوی فعلی تا به امروز اصحاب رسانه و مردم نتیجه ای جز نگرانی در این زمینه نگرفتند.

آخرین کش و قوس دراین زمینه اعلام تعطیلی اخیر در اوایل دی ماه سال جاری از طرف مدیر عامل گروه تولیدی شرکت خالص سازان روی زنجان و بیکاری چند روزه بالغ بر 500نیروی کار در این واحد تولیدی بود که باز هم اختلاف بر سر همین دپوی مواد باطله بود که بعد از چند روز با وساطت مسئولان استانی این مورد نیز در سکوت خبری حل شد.

گویا این روند همچنان ادامه دارد و طبق گزارش‌های رسمی و غیر رسمی با سناریوی غم انگیز فاجعه زیست محیطی تلخ و جانکاه شهرک روی در زنجان بر خلاف تکذیب مسئولان و متولیان این امر طبق اسناد و عکس های به دست آمده با تخلیه پسماند های خطر ناک آلوده و فاجعه بار در خارج از شهر به صورت مخفیانه در محل های متفرقه خبر ساز شده است.

مهرداد سلطانی، در این خصوص با بیان اینکه محل جدید تخلیه پسماند ها در روستای سردهات برای انتقال پسماندهای روی، آماده شده است، گفت: با توجه به عملیاتی که دراین محل انجام شده، محل به صورت نهایی آماده نشده بلکه به مرحله‌ای رسیده که امکان انتقال و تخلیه پسماند در آن وجود دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، ادامه داد: با توجه به ارتفاع سدی که ایجاد شده و همچنین ایزولاسیون صورت‌گرفته این امکان وجود دارد که تخلیه پسماند انجام شده و سپس بقیه کارها نیز می‌تواند همزمان با تخلیه، پیش برود.

سلطانی ، یادآورشد: هم‌اکنون این امکان وجود دارد که همزمان با تخلیه پسماندها طی روزهای آتی، ادامه کار فنی در سایت نیز اتفاق بیفتد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست، ضوابطی دارد که هم‌اکنون در حال بررسی نهایی این ضوابط و شرایط است.

وی، اضافه کرد: این ضوابط شامل محل پسماند، نحوه انتقال، محل بارگیری و نحوه بارگیری است که شرکت‌های متقاضی باید نسبت به این ضوابط، توجیه شده و آن‌ها را بپذیرند و هر زمانی که اداره کل حفاظت محیط زیست استان، تایید نهایی را اعلام کرد این انتقال آغاز می‌شود که به احتمال زیاد طی روزهای آتی باشد.

محیط زیست، مسئول برخورد با تخلیه پسماند در خارج از شهرک روی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، در خصوص تخلیه پسماند روی توسط برخی واحدها در خارج از محل شهرک صنعتی روی نیز ، گفت: چنین اتفاقی نمی‌تواند بیفتد و این موضوع، یکی از خط قرمزهای محیط زیست است.

سلطانی، با بیان اینکه هم‌اکنون واحدها با توجه به پلمب شدن محل قبلی، پسماند تولیدی را در محوطه خودشان دپو می‌کنند، خاطر نشان شد: انتقال پسماندها به محل جدید در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

وی، افزود: اگر چنین اتفاقی می‌افتد و واحدها پسماند خود را در خارج از شهرک، تخلیه می‌کنند، می‌توانید به محیط زیست گزارش کنید تا برخورد لازم و قانونی را انجام دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، در پایان تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان مسئول رسیدگی به تخلیه پسماند در محل‌های متفرقه است و چند مورد نیز تاکنون شناسایی و برخورد لازم با اآنها انجام شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۱
کد مطلب: 55396
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا