گروه معادن زغال‌سنگ
 
مدیرعامل زغال سنگ کرمان:
بدهی‌های زغال‌سنگ کرمان تعیین تکلیف شد
گروه معادن >زغال‌سنگ - مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان با اشاره به ۴۶۹ میلیارد تومان بدهی این شرکت گفت: امروز بدون هیچ بدهی به سازمانی برای نخستین بار علاوه بر خروج از بحران، تمامی بدهی‌های خود را تعیین تکلیف کرده ایم.
 
به گزارش ماین نیوز، باقر نیک طبع روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل باغ شاهزاده ماهان کرمان افزود: این شرکت ماهانه بیش از ۳۰ میلیارد تومان سوددهی داشته و از ماده ۱۴۱ خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار هیچ کمیته بحرانی برای زغال سنگ تشکیل نشده است اظهار داشت: ضمن اینکه ۱۱۰ میلیارد تومان طلب از خریداران خود داریم و همچنین در پایان سال ۹۹ با ۲ مشتری بزرگ فولاد زرند ایرانیان و ذوب آهن اصفهان پای قرارداد رفتیم.

وی با اشاره به خدمات معادن زغال سنگ به جنگ تحمیلی نیز گفت: از سال ۹۴ روی عزت و اقتدار این شرکت کار کردیم و علاوه بر رابطه صمیمی با شرکت های دیگر، بدهی بیش از ۴۰۰ میلیارد تومانی خود را کاهش دادیم.

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان عنوان کرد: بدهی های از سال ۶۹ به خزانه موجب توقیف اموال شرکت معادن زغال سنگ کرمان شده بود و در این زمینه همچنین ۶۷ میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشتیم.

وی اضافه کرد: میزان ۲۵ صورتجلسه معوق در استان کرمان داشتیم که خوشبختانه امروز این شرکت به روز و تمامی آنان ثبت شده است.

نیک طبع افزود: راه اندازی گردشگری معدن برای انعقاد تفاهم نامه با میراث فرهنگی به مرحله نهایی خود رسیده و به دنبال ایجاد محیطی مفرح، سورتمه اکوتوریسم و ژئوتوریسم هستیم که سرمایه‌گذار و بودجه آن تامین شده است.

رصد و رفع مشکل بحران فاصله طبقاتی در معادن زغال‌سنگ کرمان

نیک طبع تصریح کرد: در سال ۹۴ به عنوان برنامه ارائه شده به صندوق فولاد، بحران فاصله طبقانی در زغال‌سنگ ایران را رصد کردم و این مشکل را به استان و صندوق بازنشستگی فولاد هشدار داده بودم.

وی با تاکید بر انعقاد انواع قراردادها در معادن زغالسنگ کرمان برای رفع مشکل بحران طبقاتی گفت: هدف گذاری ما در بدو ورود به شرکت، واردن شدن به منازل کارکنان بود و در این زمینه از سال ۹۹ به‌عنوان مسئولیت اجتماعی برنامه‌هایی اجرایی شد.

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان با اشاره به پرداخت حقوق ماهانه ۶ تا ۱۱ میلیون تومانی کارگران زغال سنگ افزود: اکنونی زمانی که حقوق کارکنان معادن زغال‌سنگ پرداخت می شود، مغازه های برخی مناطق باز می شود و رونقی اقتصادی به این مناطق می‌بخشد.

وی بیان داشت: میزان ۴۰۰ کیلومتر مربع از وسعت شمال استان در اختیار شرکت معادن زغال سنگ کرمان قرار دارد که با توجه به اطمینان به مردم این استان و شرکت، هیچ شخصی را اضافه ‌نکردم و تنها تغییر رویه در نقشه راه خود دادیم.

توسعه تولید شرکت معادن زغال سنگ کرمان با وجود چالش‌ها

نیک طبع اضافه کرد: ورودی سال ۹۹ شرکت ماهانه به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان بود و در حالی که نرخ کنستانتره زغال سنگ کرمان ۲۶.۵ درصد نرخ فولاد خوزستان است، این شرکت را توسعه دادیم.

وی افزود: در سال ۹۹ همزمان با بیماری کرونا و باوجود اوج دورکاری و تعطیلی‌ها روی تکمیل ظرفیت موجود هدف‌گذاری کردیم زیرا تولید ثابت در بخش دولتی کفایت می‌کرد.

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان ادامه داد: در عین حال با خرید زغال بخش خصوصی، در جلسات مختلف حداکثر تولیدات آنان جذب کردیم و همچنین با تشویق های مختلف و گره زدن آن به بهره وری، تولید را ارتقا دادیم.

وی عنوان کرد: ورودی اعتبارات ماهانه شرکت را از ۱۰ به ۲۵ میلیارد تومان ارتقا دادیم و از ماه پنجم کف ورود را ۵۰ میلیارد تومان گذاشتیم که برای تحقق آن باید بیش از ۲۰ هزار تن کنستانتره تولید می کردیم.

بهینه کردن تولید و فروش زغال‌سنگ کرمان

نیک طبع تاکید کرد: با هر ۲ سازمان و مجموعه بزرگ داخلی خریدار زغال سنگ قرارداد بستیم و یک و نیم میلیون تن کنستانتره طی تفاهم‌نامه با ذوب آهن اصفهان برای سه ساله منعقد کردیم.

وی با تاکید بر اینکه این قرارداد در حالی منعقد شد که زغال‌سنگ تولیدی استان کرمان فقط ۸۰۰ هزار تن است، گفت: تولید زغال شویی این شرکت با راندمان ۵۰ درصد است زیرا این واحد پس از ۵۵ سال فعالیت فرسوده شده که توقعی بیشتری از آن وجود ندارد و از تکنولوزی ۴۰ سال پیش در آن استفاده می‌شود.

وی بیان داشت: شرکت معادن بی پول زغال سنگ کرمان همیشه اولویت پرداخت حقوق کارکنان خود را داشته‌، لذا ضمن حفظ این اولویت اعتباراتی برای بهینه کردن نوع تولید و بهبود ایمنی تخصیص دادیم.

توجه زغال سنگ کرمان به کارگران و خانواده آنان

مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان افزود: این شرکت همزمان با جهش تولید، به بخش کارگری نیز توجه داشته که سه هزار و ۱۶ نیروی کار داشتیم و از این میزان یکهزار و ۷۱ نفر ضعیفتر بودند که با طبق بندی مشاغل و اجرای آن از زمان پرداخت حقوق خردادماه ۹۹ حقوق کارگران شرکت را به بیش از ۲ برابر رساندیم.

وی با اشاره به تامین فیلتر ماسک، لباس و کفش به‌عنوان ملزومات کار گفت: این اقدام را با اشتغالزایی در استان کرمان محقق کردیم و اقتصاد شهرستان‌ها را با وجود خریدهای زغال سنگ تقویت و نیروهای داخلی خود را دلگرم کردیم.

وی با اشاره به کمک‌های معیشتی معادن زغال سنگ کرمان تصریح کرد: یکهزار و ۲۰۰ نفر اصلاح طرح داشتیم و همچنین طرح های معیشتی مناسبتی را اجرایی کردیم.

نیک طبع خاطرنشان کرد: پرسنل معادن زغال سنگ کرمان ۶ هزار و ۹۸۰ فرزند دارند که از این میزان بیش از ۲ هزار نفر نابغه هستند که آنان را تحت پوشش گرفتیم و با پرداخت کمک هزینه تحصیلی از آنان حمایت کردیم که اثر آن در تولید افزایش ۲ درصدی بوده است.

وی افزود: همچنین سال گذشته توزیع کارت اعتباری را به علت بستن حساب ها اغاز کردیم و امروز توزیع شد و دنبال این هستیم که نفدینگی را جمع کنیم که کارگران هزینه خود را درداخت کنند.

وی ابراز داشت: ماده هفت قانون کار برای کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان لحاظ می‌شود و در این راستا معتقد به یکسان سازی هستیم.

تقویت زیرساخت‌های معادن زغال سنگ استان کرمان

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان یادآور شد: در پایان سال ۹۹ زغال بهتر را از طبس به استان آوردیم که همین امر خطوط ریلی را با رایزنی با بخش خصوصی تقویت می کند.

وی با اشاره به رایزنی با راه آهن گفت: به دنبال بهبود زیرساخت ها هستیم زیرا خطوط ریلی به انتقال زغال‌سنگ سرعت می دهد و تولید را معنا دار می کند و اکنون بخشی از سیستم همچنان کامیونی است.

نیک طبع افزود: در راستای توسعه صنعت زغال سنگ استان کرمان طی سال ۹۹ تعداد ۲ تفاهم نامه با گروهی از شرکت های تورک و چینی منعقد کردیم که خروجی آن در سال ۱۴۰۰ خود را نشان می‌دهد.

بهره برداری از هفت پهنه جدید زغال‌سنگ به مرحله انتخاب پیمانکار رسید

نیک طبع عنوان کرد: در سال جاری هفت پهنه جدید در برنامه داشتیم که پروانه اکتشاف آن صادر شده و مجوز برای آن گرفتیم و اینک به سمت انتخاب پیمانکار رفتیم.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از معادن جدید در افق سال ۱۴۰۰ ازجمله معادن هشونی و پابدانا آغاز شده که خروجی آن در ماه های آینده مشاهده می شود.

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان ادامه‌داد: کارگاه های معدن همکار نیز آماده بهره برداری است که باید بتوانیم کارگر مورد نیاز آن را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: معادن زغال سنگ کرمان با ایجاد کارگاه‌های جدید بیش از یکهزار نفر اشتغالزایی می‌کند و در این زمینه رییس جمهوری منتخب جدید بایستی برای این معادن برنامه ارائه کند.

تقویت نظارت‌ها برای رفع مشکل بیمه‌ای کارگران معادن زغال سنگ کرمان

نیک طبع با بیان اینکه خلا بیمه ای به واسطه فعالیت‌های پیمانکار رخ داده گفت: این شرکت هیچ دخالتی در این حوزه نداشته اما نظارت خود را تقویت کردیم.

وی افزود: یکهزار و ۷۲۳ نفر خلا بیمه ای در شرکت معادن زغال سنگ استان کرمان وجود دارد که این افراد از یک ماه تا پنج سال بیمه پرداخت نشده دارند و نتیجه تمامی اقدامات انجام شده به علت صیانت و پیگیری حقوق کارگر بوده است.

شفافیت مطلق را در معادن زغال سنگ اجرا کردیم

مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان اضافه کرد: شفافیت مطلق را در سال ۹۹ در شرکت معادن زغال سنگ کرمان اجرا ‌کردیم و با نهایی کردن سایت احکام، نمایش فیش حقوقی تمامی کارکنان بر روی یک سایت برای همه قابل مشاهده شده است.

وی با تاکید بر افزایش حقوق های پایین کارگران افزود: امروزه شرکت معادن زغال سنگ کرمان عزت و اقتدار را برای خود برگردانده و همچنین از محل معافیت مالیاتی ۱۲ مدرسه خود را بازسازی نوسازی کرده و ساخت این مدارس از محل معافیت مالیاتی بوده است.

مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان به‌عنوان یکی از شرکت‌های دولتی استان، طی روزهای گذشته با دریافت تندیس و لوح با رتبه 'عملکرد عالی در جهش تولید' از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شایسته قدردانی شناخته شد.

در این لوح تقدیر آمده است، که جایگاه عملکرد عالی شرکت معادن زغال سنگ کرمان به واسطه برقراری اعتماد و ثبات و صیانت از حقوق کارگران و فعال‌سازی واحدهای غیرفعال و پشتیبانی از صنعت فولاد حاصل شده است.

ارتقای جایگاه معادن زغال سنگ کرمان در حالی رقم خورد که بیشترین چالش‌های صنعت و تولید سال‌های گذشته شرکت‌های دولتی استان کرمان مربوط به این شرکت بوده که خوشبختانه اکنون بسیاری از مشکلات رفع شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۳
کد مطلب: 56485
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا