گروه معادن مس
 
به منظور افزایش تولید مس؛
کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد احداث می‌شود
گروه معادن >مس - معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ مس سرچشمه گفت: پروژه احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد به همت شرکت مس به انجام خواهد رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، حمید رضا سعیدی عزیز کندی، معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه بااشاره به طراحی و نیاز سنجی کارخانه گفت:اصولا با توجه به هدف افزایش تولید مس در شرکت ملی صنایع مس ایران پس از بررسی امکان سنجی فنی و اقتصادی طرح‌ها و برآورد اولیه پروژه تولید کنسانتره مس از سرباره یکی از پروژه‌های بسیار خوب شرکت ملی صنایع مس ایران در تولید مس محتوی شکل می گیرد.

او افزود: بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده تولید مس محتوی مرتبط با استخراج ماده معدنی است که می‌توان به این مهم در خصوص سرباره مس اشاره کرد که با توجه به این موضوع ورودی کارخانه فلوتاسیون سرباره عملا ماده معدنی است که قیمت تمام شده آن نیز فاقد هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم استخراج ماده معدنی است.

سعیدی عزیز کندی تصریح کرد: از نگاهی دیگر می‌توان به این موضوع پرداخت که فلوته نمودن سرباره مس در زنجیره ارزش تولید مس کاتدی عامل محرک و مثبتی به لحاظ افزایش ارزش افزوده در حلقه زنجیره ارزش مس کاتدی است و یعنی به صورت واضح‌تر اگر فرآیند ذوب را به تنهایی مورد بررسی قرار دهیم می‌تواند به عنوان یک عامل فزاینده و مثبت و تکمیلی در بررسی اقتصادی فرآیند ذوب قلمداد شود.

او ادامه داد: پروژه احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد دومین پروژه EPC پس ازشروع احداث کارخانه فلوتاسیون مس سرچشمه است که به همت شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه به انجام خواهد رسید.

معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه با اشاره به وضعیت شرکت سرمایه گذاری در دانش فنی و بومی سازی ساخت کارخانه‌های فلوتاسیون گفت: طراحی پایه پروژه فلوتاسیون مس سرچشمه پس از انجام تست‌ها و طراحی مفهومی به همت شرکت خارجی صورت پذیرفته و طراحی تفصیلی با اتخاذ و اجرای سیاست رسوب دانش فنی و بومی سازی در یک شرکت مهندسی که از شرکت‌های داخلی و زیر مجموعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه است صورت گرفته است.

سعیدی عزیز کندی افزود: بخشی از تجهیزات نیز در پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه که در داخل کشور قابلیت ساخت آن مهیا بوده است به همت شرکت‌های متخصص داخلی ساخته شده است.

او تصریح کرد: در خصوص پروژه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد از درس آموخته‌ها و دانش رسوب یافته و بومی سازی شده و تجارب پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه استفاده خواهد شد و بر مبنای این مهم تصمیمات در حوزه مهندسی پایه و تفصیلی و ساخت تجهیزات با توجه به ارزیابی و مقایسه توانمندی‌های داخلی و خارجی تصمیم گیری نهایی به عمل خواهد آمد.

او اظهار داشت: مراحل انجام تست سرباره، طراحی مفهومی و طراحی پایه پیش از واگذاری پروژه به هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه به همت شرکت‌های ایرانی معتمد کارفرما (شرکت ملی صنایع مس ایران) صورت پذیرفته است و حال در مرحله تصمیم گیری در خصوص صحه گذاری مراحل طراحی مفهومی و پایه می‌باشیم که این مهم نیز به همت برخی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های ایرانی با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و ریسک‌های مترتب بر آن و نحوه مدیریت ریسک‌های نامبرده قابل انجام است و پس از بررسی، تصمیم نهایی در این خصوص با همفکری ارکان پروژه اتخاذ خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه بااشاره به آغاز عملیات اجرایی بر اساس برنامه زمانبندی و بهره برداری آن گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و انجام اقدامات اولیه در خصوص جذب منابع پروژه، پیش بینی این شرکت به منظور شروع پروژه پس از انجام اقدامات مقدماتی و زود هنگام پروژه و با در نظر گرفتن فعالیت‌های موازی برنامه ریزی شده، ابتدای شهریور ماه امسال است و به یاری خداوند متعال و با تحقق یافتن اقدامات برنامه ریزی شده و تخصیص به هنگام منابع توسط کارفرما (شرکت ملی صنایع مس ایران) به منظور پیشبرد اقدامات پروژه تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

او بابیان اینکه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه برنامه‌ای برای تقویت رویکرد پروژه‌ای دارد تصریح کرد: به منظور تحقق سیاست‌های مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در خصوص ایجاد و اخذ پروژه‌های اقتصادی در بدنه هلدینگ و شرکت‌های تابعه، یکی از عوامل در ایجاد و نگهداشت مزیت برتری و پویایی بنگاه‌های اقتصادی اخذ و انجام و ایجاد پروژه‌های توسعه‌ای در ساختار بنگاه و انجام پروژه برای کارفرمایان قابل اتکاء می‌باشد که سرمایه گذاری پیمانکار را با مخاطرات و ریسک مواجه نکند.

او تاکید کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از قابل اتکاء‌ترین کارفرمایان است که در سابقه همکاری‌های قبلی با پیمانکاران این مهم را از دو منظر به منصه ظهور رسانده است و زمانی که پروژه‌ای را تعریف می‌کند با اراده و مصمم در پیشبرد اقدامات پروژه همت داد و از طرفی پیمانکار را با وقفه‌های ناشی از نبود تصمیم گیری به موقع متوقف نمی‌کند.

سعیدی گفت: بزرگترین مخاطره برای پیمانکار توقف و ایجاد کندی از سوی کارفرما است که منجر به زیان با ابعاد مختلف در ناحیه پیمانکاری می‌شود که شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه تاکنون و در طی دوران همکاری با شرکت ملی صنایع مس ایران با این مشکل مواجه نشده است.

او درادامه افزود: از طرفی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با دو رویکرد تقویت شرکت‌های داخل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه و چابک سازی انجام پروژه‌ها اقدام به تقویت بنیادی ساختار در این خصوص کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۳۰
کد مطلب: 57432
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان