گروه صنایع معدنی فولاد
 
سمیعی‌نژاد خبر داد:
عرضه اولیه سهام پارس فولاد سبزوار در هفته جاری
گروه صنایع معدنی >فولاد - محمدمسعود سمیعی‌نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در نخستین نشست خبری به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد.
 
به گزارش ماین نیوز، اهم اظهارات محمدمسعود سمیعی‌نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان به شرح زیر است:

*سال ۱۳۹۳ مدیریت این شرکت را تحویل گرفتم و با توجه به پروژه‌های زنجیره فولاد، کلیه سرمایه‌گذاری‌هایمان را به این سمت سوق دادیم و در حوزه‌های سنگ آهن و فولاد جهت پر کردن خلا در این حوزه‌ها به کمک دولت آمدیم.

*هدف اول ما تمرکز روی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نیمه تمام بود تا بتوانیم آنها را تکمیل کنیم. اشتغال پایدار هم هدف دوم ما بود و به دنبال طرح‌هایی رفتیم که اشتغال پایدار ایجاد کنند و از هرگونه کار بازرگانی نیز خارج شدیم. هدف سوم نیز کمینه کردن دوره بازگشت سرمایه و افزایش سود سرمایه‌گذارانمان بود.

*به سمت استفاده از جوانان نخبه و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رفتیم و متوسط سن همکاران من در شرکت ۲۵۰۰ نفری سرمایه‌گذاری پارسیان، ۳۰ سال است و الان جوان‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری در کشور هستیم که این باعث ایجاد انگیزه و تحرک در شرکت شده است.

*با بهره‌گیری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، بسیاری‌های از مشکلات در پروژه‌های شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان را حل کرده‌ایم.

*در دو حوزه آب‌های زیرزمینی ژرف به ویژه در استان سیستان و بلوچستان و انرژی‌های خورشیدی نیز به دنبال سرمایه‌گذاری هستیم.

*بازده دارایی شرکت در سال ۱۳۹۹، ۵۸٪ رشد داشته است.

*شرکت اپال کانی پارس در سال قبل عملیات ورود به بورس آن انجام شد و در بازاری منفی وارد بورس شد و امروز با رشد ۷۰ درصدی در بازار بورس از نطر ارزش سهم مواجه شده است.

*بزرگترین ناوگان استخراجی را در شرق کشور سرمایه‌گذاری کردیم و تا سه سال آینده قدرت برداشت آن از ۵۰ به ۱۲۰ میلیون تن افزایش می‌یابد و ماشین آلات جدید هم در حال خرید هستند.

*در شرکت پارس فولاد سبزوار یک پروژه ۱.۵ میلیون تنی بریکت گرم قرار است با سرمایه‌گذاری جدید احداث شود.

*در شرکت اپال پارسیان سنگان یک کارخانه ۲.۵ میلیون تنی تولید کنسانتره آهن در حال احداث است که ۲۵٪ پیشرفت دارد و طی ۲۴ ماه آینده قرار است به بهره‌برداری برسد.

*از سال ۱۳۹۷ که در شرکت اپال کانی پارس تولید داشتیم، امروز بالغ بر ۱۰۰٪ سودآوری ما افزایش یافته است.

*روزی که اپال پارسیان سنگان را تحویل گرفتیم تولید آن حداکثر ۱.۵ میلیون تن بود که بعد از آن تولید تا ۳ میلیون تن افزایش یافت.

*اپال پارسیان سنگان دو کارخانه ۵ میلیون تنی گندله‌سازی و ۳ میلیون تنی کنسانتره‌سازی در حال تولید دارد. یک کارخانه ۲.۴ میلیون تنی کنسانتره‌سازی نیز در حال احداث دارد که قرار است تا ۳۰ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

*در زمینه توسعه زیرساخت‌های منطقه سنگان و مسوولیت‌های اجتماعی نیز اقدامات زیادی انجام شده است. بیش از ۱۵ هزار بسته غذایی را در مناطق سرمایه‌گذاری خود توزیع کردیم.

*بیش از ۴۵ میلیون یورو قطعات وارداتی در شرکت بومی‌سازی شده است و بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی مشغول تولید این قطعات وارداتی هستند. امروز بیش از ۱۵ هزار شغل غیرمستقیم در کنار خودمان داریم.

*هفته جاری عرضه اولیه سهام شرکت پارس فولاد سبزواز در بورس انجام می‌شود. عرضه اولیه شامل ۱۳٪ سهام خواهد بود و طی سه ماه نیز ۷٪ دیگر به این سهم افزوده خواهد شد.

*پارس فولاد سبزوار یکی از ۸ طرح فولادی استانی بود که با مشارکت ما و ایمیدرو در جهت تکمیل این طرح، سرمایه‌گذاری شد و امروز یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تولید آهن اسفنجی (۸۰۰ هزار تن) و بریکت (۷۰ هزار تن) است. از سال ۹۶ تاکنون حدود ۳ میلیون تن آهن اسفنجی در این شرکت تولید شده است. بیش از ۵۰۰‌ نفر پرسنل دارد‌. مواد اولیه این شرکت وابسته به بازار و دلال نیست چون در گروه خودمان تولید گندله داریم و محصول خود را از شرکت اپال سنگان تامین می‌کند. پارس فولاد سبزوار قرارداد ۲۰ ساله برای تامین مواد اولیه موردنیاز خود دارد. این شرکت سودآور است و یک ریال از تسهیلات بانکی استفاده نکرده است.

*شرکت پارس فولاد سبزوار دو طرح توسعه در حال مطالعه دارد. یکی تولید یک میلیون تن فولاد و دیگری ۱.۵ میلیون تن تولید بریکت گرم.

*از نظر منابع آبی با توجه به مطالعات و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، مشکل خاصی نداریم. فقط قطع برق و گاز باعث اختلالاتی در تولید شرکت شده است که با برنامه‌ریزی‌هایی تاثیر منفی آن را به حداقل خواهیم رساند.

*فولاد مبارکه برای خرید شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان درخواست داده است. من اگر جای مدیرعامل فولاد مبارکه بودم، حتما این شرکت را می‌خریدم چون این شرکت پتانسیل‌های زیادی دارد. فولاد مبارکه تا ۸۰ هزار میلیارد تومان هم پیشنهاد خرید داده است اما قبول نکردیم. مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.

*متاسفانه سیاست‌گذاری‌های کشور در حوزه معدن مقطعی است و اگر این سیاست‌گذاری‌ها مستمر و بلندمدت باشد، این بخش می‌تواند جایگزین نفت شود و طی ۵ سال سهم آن در GDP کشور از ۱٪ به ۵٪ خواهد رسید.

*احداث نخستین نیروگاه ۲۰ مگاواتی خورشیدی برای تولید برق را در شرق کشور به زودی آغاز می‌کنیم.

*در خط دوم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران نیز سهامدار هستیم و قرار است آب خلیج فارس تا سه سال آینده به سنگان برسد.

*شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان هم‌اکنون یکی از پنج شرکت سرمایه‌گذاری فعال در حوزه صنایع معدنی است و رشد بازدهی سرمایه آن از ۲۷٪ در سال ۱۳۹۸ به ۵۸.۳٪ در سال ۱۳۹۹ رسید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۷
کد مطلب: 57641