گروه معادن زغال‌سنگ
 
امید کارگران معادن زغال‌سنگ به اصلاح قوانین در دولت جدید
بیمه کارگری تعیین‌ تکلیف شود
گروه معادن >زغال‌سنگ - مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ‌ کرمان گفت: بعضی کارگران معادن بالای 20 سال سابقه دارند که تلاش کردیم خلأ بیمه‌ای برطرف شود؛ البته باید قوانین تامین اجتماعی اصلاح شوند، بازنشستگی پیش از موعد تبصره و لایحه می‌خواهد که از دولت انتظار داریم با تشکیل کمیته تخصصی کمک کنند تا ضریب‌ها درست و خلأ بیمه‌ای برطرف شود.
 
به گزارش ماین نیوز، نشست مشترک نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان و مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ استان کرمان، معاون بهره‌برداری شرکت و جمعی از کارگران در محل سالن اجتماعات معدن هشونی این شهرستان برگزار شد.

سیدعزیز مجیدی مدیر منطقه معدنی هشونی با قدردانی از نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس و مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ که در راستای بهبود معیشت کارگران، فراهم‌کردن بستر افزایش تولید و برگزاری منظم جلسات شورای کارگری اظهار کرد: امروز کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان با وجود مدیرعامل حمایت‌گر با دلگرمی بیشتری در راستای افزایش تولید گام بر می‌دارند.

ضریب شغلی 2 برای کارگران معدن اعمال شود

محمد محسن‌بیگی نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ بخش طغرالجرد گفت: بیش از چهار دهه است که کارگران ‌معادن زغال‌سنگ از مشکلات زیادی رنج می‌برند و با توجه به سخت‌بودن کار معدن‌کاری در دنیا به فراموشی سپرده شده‌اند و‌ کتاب قانون بر علیه آنان نوشته شده است.

وی با تشکر مدیریت معادن در یک سال گذشته در شرکت زغال‌سنگ، ضریب شغلی دو برای معدن‌کاران، اجرای قانون ‌ماده ۷ قراردادهای کار مستمر، مزایای قرارداد دائم و ایجاد امنیت شغلی، اشتغالزایی جدید در معادن، رونق بخشیدن به تولید، ریشه‌کن کردن معضل بیکاری و نجات معادن از زیر سلطه پیمانکاران و سرمایه‌داران را از جمله خواسته‌های کارگران بیان کرد.

نماینده کارگران معادن، ایجاد تعاونی مسکن برای کارگران، رفع خلأ بیمه کارگران، تبدیل وضعیت کارگران و تعیین‌تکلیف در مورد خانواده‌های شهدا و ایثارگران، تخصیص ضریب جهت پرسنل متوفی ناشی از کار و.... را از دیگر خواسته‌های کارگران معادن زغال‌سنگ عنوان کرد.

بیمه کارگری باید تعیین‌تکلیف و سامان‌دهی شود

عفت شریعتی‌کوهبنانی نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اقتدار ما رابطه مستقیم با تولید دارد و همگان باید در راستای رفع مشکلات و هموارکردن مسیر تولید گام برداریم.

نائب رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: در مسیر تولید قطعا موانع، آسیب‌ها و تهدیدهایی وجود دارد که برنامه‌ریزان عرصه صنعت و معدن باید موانع را با نشست‌های تخصصی و کارشناسی شده برطرف کنند.

وی خطاب به مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ کرمان گفت: باید موانع را از مسیر تولید برطرف کنید که قطعا پشتیبانی در عرصه تولید و‌ حمایت از سرمایه‌گذاران را در بر دارد.

نماینده مردم‌شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس افزود: همواره پشتیبانی از سرمایه‌گذاران و جامعه کارگری باید مد نظر باشد، کارگر معدن در فضای سخت کارش اصلا قابل قیاس با سایر مشاغل نیست.

وی ابراز داشت: باید اقدام جدی در راستای ضریب دو کارگران داشته باشیم‌ تا نیروهای جوان وارد عرصه کار در معادن شده و از تجربه کارگران قدیم بهره‌مند شوند.

شریعتی‌کوهبنانی تصریح کرد: با فراهم‌کردن بستر بازنشستگی می‌توان زمینه را برای اشتغال یک‌هزار نیروی جوان فراهم و زمینه رونق تولید را رقم زد.

وی ادامه داد: بیمه کارگری باید تعیین‌تکلیف و سامان‌دهی شود تا کارگران با وجود سختی کار و خانواده‌های آنان نگران این مهم نباشند.

نائب رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ابراز داشت: عزیزانی در کار سخت کارگری را از دست دادیم که مجاهدانه کار کردند ولی مشکلاتی برای خانواده‌های آنان وجود دارد که باید برطرف شود.

وی بیان داشت: مسأله امنیت شغلی کارگران در معادن زغال‌سنگ همواره باید مد نظر باشد تا نگران فردای خود نباشند و در راستای افزایش تولید گام بردارند.

وی یادآور شد: شرکت زغال‌سنگ کرمان به جانبازان، ایثار گران و خانواده شهدا عنایت خاصی داشته باشد تا مشکل استخدام آنان برطرف شود.

ضرورت اصلاح قوانین تأمین اجتماعی برای خلأ بیمه کارگران معدن

در ادامه مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ استان کرمان گفت: کار در معادن زغال‌سنگ سخت‌تر از سخت است؛ چرا که در اعماق درونی زمین و در شرایط سخت صورت می‌گیرد.

وی ضمن تشکر از نماینده مجلس شهرستان، مدیران معادن و کارگران معادن زغال‌سنگ‌ تصریح کرد: نماینده حدود ۲۰ جلسه برای حل و فصل مشکلات کارگران معادن زغال‌سنگ گذاشت که حذف دالاهو مهمترین اقدام وی بود؛ البته تمام نمایندگان استان کرمان‌ در این راستا کمک کردند تا دوباره شرکت به بخش خصوصی واگذار نشود.

باقر نیک‌طبع افزود: در سال 1399 اجرای طرح طبقه‌بندی با توجه به تمام نواقص انجام شد، امروز پرداخت حقوق و مزایا از حد متوسط به بالاست؛ البته نواقصی در درمان داریم که باید برطرف شود.

وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ باید اقداماتی در راستای تولید و خدمت به کارگران صورت پذیرد تا شاهد تحقق شعار مقام معظم رهبری باشیم.

مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ‌ کرمان افزود: بعضی کارگران معادن بالای بیست سال سابقه دارند که تلاش کردیم خلأ بیمه‌ای برطرف شود؛ البته باید قوانین تامین اجتماعی اصلاح شوند.

وی خاطرنشان کرد: بازنشستگی پیش از موعد تبصره و لایحه می‌خواهد که از دولت انتظار داریم با تشکیل کمیته تخصصی کمک کنند تا ضریب‌ها درست و خلأ بیمه‌ای برطرف شود.

درخواست کارگران از رئیس جمهور و وزیر کار

در ادامه یدالله زمانی نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ کوهبنان با تقدیر از پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس در خصوص مشکلات کارگران تاکید کرد: کاهش تنش کارگران بخش خصوصی، توجه به خانواده شهدای جبهه اقتصاد در معادن زغال‌سنگ‌ و رفع مشکلات آنان از خواسته‌های به‌حق کارگران است.

وی ادامه داد: از نماینده مردم تقاضا داریم با توجه به درخواست نمایندگان کارگران از رئیس جمهور و وزیر کار برای حضور در معادن زغال‌سنگ استان کرمان دعوت شود.

زمانی خاطرنشان کرد: از نظر حقوقی هم کارگران را حمایت کنید و تلاش کنید تا در مجمع نمایندگان استان و شورای عالی کار کارگران معادن زغال‌سنگ نماینده‌ای داشته باشند.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۴
کد مطلب: 57880
 
مرجع : خبرگزاری فارس