گروه معادن زغال‌سنگ
 
نوید کمیسر اقدام آب‌وهوایی اروپا به پایان صنعت زغال سنگ پس از سال ۲۰۴۰
گروه معادن >زغال‌سنگ - «فرانس تیمرمانس» کمیسر اقدام آب و هوایی اروپا روز شنبه اعلام کرد جای شگفتی دارد اگر صنعت زغال سنگ بعد از سال ۲۰۴۰ همچنان وجود داشته و فعال باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، وی تاکید کرد که معادن زغال سنگ رو به اتمام است و بعد از سال ۲۰۴۰ نقش کم رنگتری پیدا می کند، زیرا کشورها به تلاش های خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به منظور مقابله با تغییرات اقلیمی سرعت داده اند.

وی که قبل از برگزاری بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل، در میلان سخن می گفت، یادآور شد که هیچ آینده ای برای زغال سنگ وجود ندارد و سوخت های فسیلی حتی بدون انجام اقدامی به تدریج ناپدید می شوند، زیرا هیچ منطق اقتصادی برای زنده نگه داشتن این صنعت وجود ندارد.

بیست و ششمین نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در گلاسکو اسکاتلند برگزار شود، برای ادامه حیات موافقتنامه زیست محیطی ۲۰۱۵ پاریس که در قالب آن کشورها متعهد به کاهش افزایش دمای جهانی هوا به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد شدند، حیاتی تلقی می شود.

اما چند سال بعد از انعقاد توافق پاریس، کشورهای امضاکننده این توافق هنوز در زمینه نحوه عملکرد آن به اتفاق نظری دست نیافته اند.

از جمله مسائلی که هنوز حل نشده باقی مانده، نحوه محاسبه کاهش میزان انتشار گاز کربن و نحوه تامین مالی مقابله با تغییرات اقلیمی است.

کشورهایی که متحمل سیل، خشکسالی و طوفان ناشی از بالا آمدن آب دریاها شده اند، از کشورهای توسعه یافته که قرار است در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل شرکت کنند، خواسته اند به وعده قدیمی خود مبنی بر تامین ۱۰۰ میلیارد دلار در سال برای بهبود شرایط و سازگاری این کشورها عمل کنند.

بریتانیا که میزبان اجلاس گلاسکو است، می گوید خواستار حفظ هدف دستیابی به دمای ۱.۵ درجه سانتیگراد در این اجلاس است و این هدف را به طور ویژه با توافق جهانی برای حذف تدریجی نیروی زغال سنگ تحقق می بخشد.

با این حال، سازمان ملل در ماه جاری اعلام کرد تازه ترین دور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای همچنان زمین را در معرض گرمایش فاجعه بار ۲.۷ درجه سانتیگراد نگه می دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۰
کد مطلب: 57951
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا