گروه صنایع معدنی فولاد
 
مذاکره برای صادرات ریل
بی نیازی ذوب آهن از آب خام
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان گفت: برنامه‌ریزی برای صادرات ریل انجام شده و با چندین شرکت خارجی وارد مذاکره شدیم.
 
به گزارش ماین نیوز، منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان درباره معضل تامین مواد اولیه در شرکت ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: این معضل، مختص شرکت ذوب‌آهن نیست و همه تولیدکنندگان فولاد به نوعی با این مشکل روبه‌رو هستند. در زمان تاسیس شرکت ذوب‌آهن اصفهان، حجم تولیدات به اندازه زمان فعلی نبود و شرکت‌های بالادستی این صنعت هم درگیر ساخت فولاد نشده بودند، بنابراین به‌راحتی نیاز مواد اولیه شرکت‌های فولادی تامین می‌شد.

وی گفت: تولیدکنندگان سنگ‌آهن به دلیل سود خوب حاصل از فروش سنگ‌آهن، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در تولید فولاد انجام دادند؛ البته سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ارزشمند است، اما نباید به تهدیدی برای شرکت‌های موجود تبدیل شود. ورود شرکت‌های تولید سنگ‌آهن به حوزه تولید و صادرات فولاد نیز در ظاهر ارزشمند است، اما در باطن به نرخ آسیب زدن به سایر شرکت‌ها تمام می‌شود.

یزدی‌زاده خاطرنشان کرد: مشکل تامین مواد اولیه برای صنایع فولادی در حال تبدیل شدن به یک معضل حاد است و اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت هرچه زودتر برای این موضوع گره‌گشایی نکند، حتما در آینده معضلات بیشتری را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: یکی از این معضلات که ممکن است فولادسازان در آینده با آن مواجه شوند، افزایش هزینه تولید است که با سیاست کاهش نرخ دولت تضاد دارد؛ بنابراین اگر دولت می‌خواهد قیمت‌ها منطقی و معقول باشند، باید تا حد ممکن برای تامین مواد اولیه از واحد‌های فولادی بزرگ حمایت کند تا این واحد‌ها نیز بتوانند تولیدات خود را افزایش دهند. مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: هزینه سربار در این شرکت‌ها بالاست، بنابراین اگر شاهد این اتفاق باشیم به دلیل افزایش تولید، می‌توانیم قیمت‌ها را نسبت به شرایط کنونی کاهش دهیم.

افزایش هزینه تمام‌شده به نرخ تداوم تولید

یزدی‌زاده با بیان اینکه با وجود شرایط موجود، شرکت ذوب‌آهن دست روی دست نمی‌گذارد، گفت: به ناچار در شرایطی که سنگ‌آهن دانه‌بندی کیفی نداشته باشیم، از گندله و کنسانتره بیشتری استفاده می‌کنیم؛ این مسئله اگرچه شرایط ادامه تولید را فراهم می‌کند، اما باعث افزایش نرخ تمام‌شده محصولات خواهد شد که با روح کاهش نرخ تمام‌شده در تضاد است. وی تصریح کرد: دولت باید به صورت تکلیفی شرکت‌های تولید سنگ‌آهن را ملزم به سرمایه‌گذاری در اکتشافات، استخراج و عمیق‌تر شدن کند. دولت برای تحقق این هدف می‌تواند از شرط جلوگیری از ابطال پروانه استفاده کند و شرکت‌های سنگ آهنی را ملزوم به افزایش تولید کند که البته این ظرفیت به‌خوبی در کشور وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان درباره مشکلات تامین انرژی نیز اظهار کرد: انرژی مورد نیاز ذوب‌آهن توسط خود این شرکت تامین می‌شود؛ بخشی از زغال و کُک مورد نیاز با نرخ جهانی وارد و برق مورد نیاز هم توسط نیروگاه داخلی شرکت ذوب‌آهن و با استفاده از گاز‌های فرآیندی و کمترین استفاده از گاز طبیعی تامین می‌شود.

بی‌نیازی از آب خام

یزدی‌زاده با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش در استان اصفهان، معضل کمبود آب است که باید به‌خوبی مدیریت شود، ادامه داد: اصفهان در سطح کشور استانی بسیار ارزش‌آفرین است و نباید تولیدات آن به دلیل نبود آب آسیب ببیند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ذوب‌آهن با وجود اینکه توان تولید ۲۲۰ مگاواتی برق را دارد و همواره برق مازاد خود را به شبکه می‌فروخت، امسال ناچار به خرید برق از شبکه شد که اگر این روند ادامه یابد و قرار باشد علاوه‌بر سایر حامل‌های انرژی مانند زغال سنگ، برق مورد نیاز خود را هم که توان تولید آن را دارد، از شبکه برق تامین کند، با دو مشکل روبه‌رو خواهد شد؛ نخست افزایش نرخ تمام‌شده محصولات و دوم ایجاد یک تقاضای بار جدید از شبکه برق که براساس موارد گفته‌شده، لازم است اقدامات جدی در زمینه تامین آب انجام شود.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان گفت: این شرکت برای تامین آب مورد نیاز خود، پروژه استفاده از پساب شهر‌های اطراف را در دست اجرا دارد که تا ۲ سال آینده، وابستگی ذوب‌آهن اصفهان به آب تازه (خام) به حداقل خواهد رسید.

توانایی در صادرات ریل

یزدی‌زاده درباره وضعیت صادرات ریل جدید تولیدشده در ذوب‌آهن نیز گفت: پس از تولید این ریل در شرکت ذوب‌آهن و تایید وزارت راه و شهرسازی، برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول انجام شد و با چندین شرکت خارجی وارد مذاکره شدیم. وی ادامه داد: از آنجا که این محصول ارزش افزوده بالایی دارد (تفاوت حداقل ۳۰۰ دلاری ریل به ازای هر تن در مقایسه با شمش) با دنبال استفاده حداکثری از این ظرفیت هستیم.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان درباره مهم‌ترین برنامه این شرکت برای ۶ ماه دوم امسال نیز اظهار کرد: مهم‌ترین هدف ما برای نیمه دوم سال، عملیاتی کردن برنامه بودجه شرکت از نظر کمی و کیفی است، به گونه‌ای که روند ایجاد تنوع بیشتر در تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر را ادامه دهیم.

یزدی‌زاده در پایان با اشاره به تغییر مدیریت در شرکت فولاد مبارکه گفت: شرکت ذوب‌آهن همواره به دنبال تعامل با شرکت فولاد مبارکه بوده که از مدیرعامل جدید این شرکت نیز که دارای سابقه فعالیت در شرکت ذوب‌آهن است و از بدنه فولاد مبارکه به‌عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شده، انتظار تعاملات بیشتری داریم؛ شناخت دو مجموعه از ظرفیت یکدیگر می‌تواند به ایجاد شرایط بهتر برای آینده‌ای درخشان‌تر کمک قابل توجهی کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۴
کد مطلب: 58067
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان