گروه معادن زغال‌سنگ
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیاست حمایتی برای صنعت زغال‌سنگ تعریف شود
گروه معادن >زغال‌سنگ - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر چالش‌های زیاد معادن زغال‌سنگ در استان کرمان گفت: اگر می خواهیم فضای صنعت زغال‌سنگ را تقویت کنیم باید سیاست حمایتی برای آن تعریف کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا پورابراهیمی شامگاه سه شنبه‌ در نشست شورای معادن استان کرمان افزود: معافیت حقوق دولتی معادن زغال سنگ را برای سه سال تصویب کنیم و در این خصوص مسائل از وزارت صمت و شورای معادن استان پیگیری می شود.

وی اظهار داشت: بایستی کمک جزئی به معادن زغال سنگ کرمان شود و این معادن می‌توانند با معافیت مالیاتی به مدت سه سال جانی بگیرند؛ عدد معافیت حقوق دولتی معادن در مقایسه با درآمدهای استان رقمی نمی‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در خانه‌ ملت گفت: استان کرمان میزان هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن را طی ۶ ماه ابتدایی امسال وصول و به خزانه واریز کرده و افزایش آن نیازمند سیاست حمایتی دولت به معادن ضعیف است.

وی با بیان اینکه زغال سنگ در تمام دنیا به جز ایران سیاست حمایتی دارد تصریح کرد: استان کرمان یکی از مراکز مهم تولید زغال سنگ است و ۵۰ درصد وقت نمایندگان در این حوزه صرف می شود.

پورابراهیمی تاکید کرد: با چالش جدی در معادن زغال سنگ استان کرمان روبه رو هستیم، کارگران این شرکت‌ها سخت‌ترین و طاقت فرساترین کار را در استان انجام می‌دهند، در حالی که کمترین درآمدها را دارند.

وی یادآور شد: بخشی از این معادن استان در زرند، راور و کوهبنان است، مشکلات کارگری صنعت زغال کشور رها شده و هیچ میزی در وزارت صمت به آن حوزه اختصاص نیافته است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مس و سنگ آهن از معادن پردرآمد کشور هستند لذا همه دور آنها هستند گفت: در شورای معادن مصوب می‌کنیم که دستگاه تخصصی متولی صنعت زغال در کشور راه اندازی شود.

پورابراهیمی افزود: حق بیمه کارگران زغال‌سنگ معادل کارکنان شرکت‌های مس و فولاد است اما کدام ‌کارگر آنها در ۳۰۰ متری زمین کار می‌کنند و ریه‌های خود را از دست می دهند؟

وی ادامه داد: موضوعات معادن زغال سنگ استان کرمان در دستور کار مقامات ملی قرار گیرد و رفع آن را از وزیر صنعت، معدن و تجارت مطالبه می‌کنیم.

واردات کک خیانت است

پورابراهیمی افزود: واردات کک در کشور داریم که با توجه به امکان تولید زغال سنگ داخلی، نوعی خیانت به کشور است.

وی اضافه کرد: زغال سنگ نیاز صنایع کوره بلند فولاد است و رفع مشکلات آن معادن باید با محوریت وزارت صمت باشد؛ از جمله این مشکلات در یارانه، نیروی انسانی، حقوق دولتی و تجهیزات بهره برداری مکانیزه است؛ همچنین این معادن حتی نیمه مکانیزه هم نیستند و بیشترین جان باخته را در معادن زغال سنگ دادیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: با تقویت معادن زغال سنگ می‌توانیم ظرف یک سال برای سه تا پنج هزار جوان اشتغالزایی کنیم، پهنه معدنی و نیازمندی وجود دارد اما این مشکلات مانع توسعه می شود و سیاست‌های حمایتی می تواند موجب احیای صنعت زغال کشور شود.

وی ادامه‌داد: فراکسیون نمایندگان تولیدکنندگان را در اقتصاد کشور راه اندازی کردیم اکنون نیازمند برنامه ریزی و احصای محورها هستیم و در برنامه هفتم توسعه می توانیم این صنعت را روی پای خود نگهداریم و نیاز کشور را رفع و اثرات آن را براقتصاد کشور ببینیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیاست حمایتی برای صنعت زغال‌سنگ تعریف شود

مشکلات کارگران زغال سنگ با فوریت رسیدگی شود

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز گفت: شورای عالی معادن کشور با فوریت در کرمان تشکیل شود و در صورتی که امکان پذیر نیست استاندار کرمان به شورای ملی معادن فراخوانده شود.

شهباز حسن پور افزود: وضعیت به نحوی است که هر ساعت زودتر به پرونده کارگران زغال سنگ رسیدگی شود به نفع کشور و جلوگیری از واردات این محصول است.

وی خاطر نشان کرد: مشکل اصلی ما شرایط خرید ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیاست حمایتی برای صنعت زغال‌سنگ تعریف شود

تصمیم جدی برای بحران کارگری در کرمان ‌اتخاذ شود

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: استان کرمان ظرفیت‌های قابل توجه، بارز و نهفته ای دارد اما به صورت مطلوب به آنها پرداخته نشده ‌و از سال ۹۹ با بحرانی روبه رو شدیم که آن بحران توجه نکردن به حقوق کارگری است که گاهی شدت می‌گرفت و گاهی فروکش می کرد.

عفت شریعتی با بیان اینکه باید بسرعت تصمیمی جدی و کارساز برای این مساله اتخاذ شود افزود: در صنعت زغال سنگ می بینیم کارگران در اعماق زمین برای تولید جانفشانی می کنند اما به آنان توجهی نمی شود لذا بایستی ساماندهی وضعیت کارگری را داشته باشیم.

وی ادامه داد: الان ۲ سال است که با این مشکلات کارگران زغال‌سنگ در استان کرمان روبه رو هستیم که رونق تولید را تضعیف می کند لذا باید تصمیماتی اتخاذ شود که کارگر و مدیران این معادن بتوانند کار خود را دنبال کنند.

شریعتی ابراز داشت: مجموعه کارگران حتی ‌مقابل استانداری کرمان جمع شدند که به این مجموعه توجه شود زیرا اینگونه اقدامات تبعات منفی و مشکلاتی برای منطقه و کشور به وجود می‌آورد، باید مشکلات کارگران رفع شود تا آرامش دائمی را در جامعه کارگری تثبیت کنیم.

وی یادآور شد: مساله دیگر مزایده گذاشتن معادن سرب و روی کوهبنان است که بایستی بر ملاک معیار و حساب شده باشد و نباید فراموش شوند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در خانه ملت عنوان کرد: معدن سرب و روی کوهبنان یک مرحله به مزایده گذاشته شد که به هم خورد و این امر ظرفیت های معدنی شهرستان ها را تضعیف می کند.

وی افزود: شورای معادن پس از نشست مصوباتی داشته باشد که آنها را مجلس و فرایند اجرایی را دستگاه های اجرایی دنبال کنند و مصوبات باید در راستای شعار سال پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باشد و در دستور کار قرار گیرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۲
کد مطلب: 58237
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا