گروه صنایع معدنی سیمان
 
نگرانی صنایع سیمان و فولاد از قطعی گاز و تعطیلی
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته است: این طور که وزارت نفت اعلام کرده ما با کمبود گاز مواجه هستیم و ممکن است که برای تامین گاز خانگی بخشی از صنایع محدود شوند.
 
به گزارش ماین نیوز، در حالی که هنوز تا روزهای سرد زمستانی حدود دو ماه باقی مانده و تنها بخش هایی از کشور چند روز شاهد بارندگی بوده است؛ آمارهای وزارت نفت نشان می دهد که مصرف گاز به شدت افزایش یافته است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز گذشته اعلام کرد: رشد مصرف گاز در بخش خانگی معادل 2 فاز پارس جنوبی شده است.» با این حساب از هم ‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که فشار گاز در برخی مناطق شهری و روستایی ایران کاهش یابد و دود این ماجرا به چشم صنایع خواهد رفت زیرا سیاست دولت این است که بخش خانگی با کمبود گاز مواجه نشود. به نظر می‌رسد که روزهای سخت گازی در پیش است و نخستین ترکش آن به مصرف صنایع برخورد خواهد کرد. مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از افزایش فشار روی شبکه گاز خبر داده و گفته است:« بیشترین مصارف در مناطق شمالی کشور در 3 استان مازندران، گلستان و گیلان و همچنین خراسان رضوی، شمالی و جنوبی بوده است. او با بیان اینکه اولویت نخست، تامین گاز بخش خانگی است گفته: اگر نتوانیم گاز را از شبکه خودمان تأمین کنیم، باید به صنعت و نیروگاه‌ها محدودیت بدهیم که طبیعتاً این به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.

در این بین دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته است: این طور که وزارت نفت اعلام کرده ما با کمبود گاز مواجه هستیم و ممکن است که برای تامین گاز خانگی بخشی از صنایع محدود شوند. بنابراین موافقت شده که کارخانجات سیمان برای استفاده ۱۵ روز مازوت را به عنوان سوخت دوم ذخیره ‌سازی کنند. البته درخواست ما ذخیره برای 30 روز بود که فعلا با 15 روز آن موافقت شده است. مسئله دریافت ضمانت‌نامه از کارخانجات و مباحثی مانند قاچاق مطرح بود. درحالی که کارخانجات مازوت را برای تولید دریافت می‌کنند و محل ذخیره نیز توسط خود وزارت نفت پلمپ می‌شود و تنها زمانی که گاز قطع شود اجازه فک پلمپ داده می‌شود. بنابراین موضوع قاچاق در مورد ما مطرح نیست اما سیاست‌های کلی وجود دارد که باعث این محدودیت‌ها می‌شود. در هر صورت موافقت با 15 روز ذخیره مازوت انجام و قرار شده که برای بخشی از آن به جای ضمانت‌نامه، سفته بگیرند.»

او در مورد تاثیر قطعی احتمالی گاز برصنعت سیمان و احتمال افزایش دوباره قیمت آن گفت:‌ زمانی که برق صنایع قطع شد به علت اینکه فصل کار بود، بازار به سیمان تشنه بود و از طرف دیگر برق زودتر از سال‌های قبل دچار مشکل و این بار کاملا قطع شد.طبیعتا کمبود سیمان در بازار تشدید و منجر به افزایش قیمت شد. از آنجا که بازار زمستان مانند تابستان سفت و سخت نیست، احتمالا این اتفاق با قطعی گاز رخ ندهد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با ابراز نگرانی از قطع همزمان برق و گاز گفت: نگرانی ما این است که ما همزمان با قطعی گاز، قطعی برق به علت مشکل سوخت نیروگاه‌ها داشته باشیم. در این صورت ممکن است که حتی تقاضای زمستان را هم نتوانیم تامین کنیم. اگر این اتفاق بیافتد صنعت سیمان تقریبا به تعطیلی کشانده می‌شود. با سوخت دوم طی 15 روز ما می‌توانیم تولید کرینکر را انجام دهیم اما مراحلی مانند آسیاب سیمان با قطعی برق دچار مشکل خواهد شد.» البته استفاده از سوخت مازوت یا سوخت های جایگزین دیگر برای کارخانه های سیمان، فولاد و... علاوه بر تشدید آلودگی هوا فشار اقتصادی مضاعفی را هم به صنایع تحمیل می کند زیرا هزینه سوخت مازوت بسیار بیشتر از گاز است. در این بین آمارهای وزارت صمت نشان می دهد که در 6 ماهه نخست سال که برق بخشی از کارخانه های سیمان و فولاد به دلیل کمبودها قطع شد تولید سیمان و انواع محصول فولاد با بیش از 9 درصد کاهش رو به رو شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۸
کد مطلب: 58406
 
مرجع : سایت اتاق بازرگانی تهران