گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
کمبود ۱۱‌هزار دستگاه ماشین‌‌‌آلات معدنی
به گزارش ماین نیوز، نایب‌‌‌رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به کمبود ۱۱‌هزار دستگاه ماشین‌‌‌آلات معدنی در کشور گفت: به دلیل مشکلات موجود در تولید داخل و سخت‌‌‌گیری در واردات، تقاضا به این ماشین‌‌‌آلات بی‌‌‌پاسخ مانده است. حمایت از تولید داخل امری مطلوب است، اما نباید به این بهانه، ۶‌هزار معدن را معطل نگه داشت. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، سجاد غرقی افزود: بر اساس آماری که خانه معدن ایران سال گذشته تهیه کرده است، فقط معادن کوچک و متوسط نیاز به بیش از ۱۱‌هزار دستگاه ماشین‌‌‌آلات معدنی دارند.

او ادامه داد: سیاست دولت، حمایت از تولید داخلی ماشین‌‌‌آلات است، به همین دلیل کسب اجازه برای واردات ماشین‌‌‌آلات فرآیند بسیار طولانی دارد. این درحالی است که تولید در نظرگرفته شده بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌‌‌آلات معدنی در ایران (بر اساس صورت‌های مالی سال ۹۹) معادل ۱۸۰۸دستگاه و تعداد تولید واقعی آن ۲۱دستگاه بوده که فقط یکی از این دستگاه‌‌‌ها در حوزه معدن بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: حتی در صورتی که این شرکت با تمام ظرفیت خود کار کند، باز هم تامین بیش از ۹‌هزار دستگاه برای پاسخ به نیاز معادن کشور ضروری است. غرقی بیان کرد: قطعا توسعه تولید ماشین‌‌‌آلات معدنی در کشور سبب دسترسی آسان معدن‌کاران به تجهیزات موردنیاز خواهد شد، اما در کنار آن نباید فعالیت ۶‌هزار معدن فعال کشور معطل تولید ماشین‌‌‌آلات در داخل بماند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۲
کد مطلب: 58479
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد