گروه معادن زغال‌سنگ
 
تصمیم کارفرمای معدن زغالسنگ گلندرود برای پیمانکاری شدن ۲۵ کارگر
گروه معادن >زغال‌سنگ - تصمیم کارفرمای جدید معدن زغالسنگ گلندرود برای تبدیل وضعیت استخدام ۲۵نفر از کارگران قرارداد مستقیم این واحد معدنی باعث شده این کارگران از لحاط امنیت شغلی و دریافت مزایای قانونی احساس نگرانی کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، شماری از کارگران معدن زغال‌سنگ گلندرود که از چندسال پیش فعالیت تولیدی آن متوقف شده است، از اعمال فشار کارفرمای جدیدشان برای تبدیل وضعیت شغلی‌شان خبر می‌دهند.

این کارگران که تعداد آن‌ها حدود ۲۵ نفر است از چند سال پیش بعد از متوقف شدن فعالیت تولید معدن مشغول حراست و نگهداری از تجهیزات و تونل‌های معدن هستند و کار تولیدی انجام نمی‌دهند.

کارگران یاد شده که به واسطه یک شرکت تامین نیرو طرف قرارداد با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مشغول کار هستند، می‌گویند اکنون که تعداد زیادی از آن‌ها به سن بازنشستگی رسیده‌اند، مجتمع زغال سنگ گلندرود با اعمال فشار قصد دارد امنیت شغلی آن‌ها را با تغییر قرارداد کار از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به یک پیمانکار بخش خصوصی واگذار کند.

این کارگران که تا رسیدن به شرایط بازنشستگی تنها یکی، دو سال فاصله دارند، در توجیه علت این مخالفت افزودند: به دلیل نبود امنیت شغلی، با پیشنهاد مدیران مجتمع زغالسنگ گلندرود برای جابجایی پیمانکار مخالف هستیم، می‌دانیم که در کار با پیمانکار هیچ ضمانتی برای استمرار رابطه کاری و دریافت مزایای انگیزشی وجود ندارد.

آن‌ها می‌گویند: اکنون چند وقتی است که به دلیل همین مخالفت از طرف عوامل کارفرما تحت فشار قرار گرفته‌‌ایم و پیمانکار جدید که یک شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ است، از امروز شنبه (۲۹ آبان) کار خود را در این واحد معدنی آغاز کرده است.

به گفته این کارگران؛ در همین رابطه تعدادی از همکاران چند روز قبل به دفتر شرکت تهیه تولید مواد معدنی در تهران مراجعه کرده و با وعده رسیدگی به مشکلاتشان بازگشته‌اند و با این حال اعمال فشارها همچنان ادامه دارد.

این کارگران در خاتمه می‌گویند: قرارداد کاری ما با شرکت تهیه تولید یکساله است و علارغم اینکه از قرار داد کاری‌مان ۴ ماه باقی مانده کارفرما اصرار به تغییر قرارداد و تبدیل وضعیت شغلی کارگران از دائمی به پیمانکاری دارد.

در این رابطه «علیرضا فلاحتی» مدیرعامل مجتمع زغالسنگ گلندرود گفت: این ۲۵ کارگر که تحت مسئولیت یک شرکت تامین نیرو در این واحد معدنی مشغول بکار هستند به زودی تحت مسئولیت شرکت تجلی (توسعه معادن و فلزات) سرمایه‌گذار جدید این واحد به کار خود ادامه می‌دهند.

او با بیان اینکه شرایط کار این کارگران بهتر از قبل خواهد بود، افزود: شرکت معدنی زغال سنگ گلندرود که تحت مسئولیت شرکت تهیه تولید فعال است اخیرا طبق یک مزایده به شرکت سرمایه‌گذاری «تجلی توسعه معادن» واگذار شده و این کارگران از این پس با این شرکت همکاری خواهند داشت و مطالبات مزدی خود را به جای شرکت تهیه تولید از این شرکت دریافت خواهند کرد.

به گفته مدیرعامل مجتمع زغالسنگ گلندرود، با ورود شرکت سرمایه‌گذار جدید وضعیت این واحد معدنی به نسبت قبل بهتر خواهد شد و با تعهداتی که این شرکت بزرگ برای تولید و تهیه زغال سنگ تا ۵۰ هزار تن دارد، مطمعنا تعداد نیروی کار خود را در این واحد معدنی افزایش خواهد داد.

او افزود: شرکت تجلی یک شرکت راهبری و با تجربه در حوزه معدن شناخته می‌شود و شرکت تهیه تولید مواد معدنی نیز بر کار آن نظارت خواهد داشت.

به گفته وی؛ قرارداد شرکت تجلی در معدن زغال سنگ گلندرود بلند مدت ۱۰ساله است و یکسال هم قرار است کارگاه را تجهیز کند که در مجموع ۱۱ سال در این واحد فعال خواهد بود. بدین ترتیب با چنین شرایط کاری، امنیت شغلی کارگران که پیش از این قرارداد یکساله داشتند و هر دوسال پیمانکارشان تغییر می‌کرد، حدودا یازده سال تضمین خواهد شد.

معدن زغالسنگ گلندرود در شهرستان نور، شهر رویان در محدوده جاده آب پری واقع شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۳
کد مطلب: 58542
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا