گروه معادن سنگ آهن
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
تقی‌زاده: ۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در چادرملو
چادرملو کاملا از تجلی حمایت خواهد کرد
گروه معادن >سنگ آهن - امروز یکشنبه 30 آبان ماه 1400، نشست خبری پذیره‌نویسی سهام شرکت تجلی در فرابورس با حضور امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و مرتضی علی‌اکبری مدیرعامل شرکت پروژه‌محور تجلی معادن و فلزات در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌الملل تهران برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این نشست خبری با اشاره به اینکه متاسفانه کشور با خشکسالی مواجه شده و یکی از دغدغه‌های اصلی همه مسوولان ارشد کشور تامین آب است، توضیح داد: ما فکر می‌کنیم تامین آب شدنی است و امکاناتی که آب خلیج فارس فراهم کرده است و با وجود جاده‌ها و تونل‌هایی که برای انتقال آب خلیج فارس کشیده است و با همکاری همه شرکت‌‎ها، باید دستکم 15 مترمعکب آب برای مناطق مرکزی کشور و خراسان به زودی عملیات اجرایی آن شروع شود و شروع هم خواهد شد. البته ما هم موظف به کمک در این زمینه هستیم و خودمان را متعهد می‌دانیم.

وی افزود: خوشبختانه دولت هم اعتقاد دارد که این پروژه باید اقتصادی مدیریت شود. تردید نکنید که به تمام قسمت‌های ایران مرکزی و حتی کاشان باید آب خلیج فارس منتقل شود.

تقی‌زاده با بیان اینکه ایده تشکیل شرکت تجلی معادن و فلزات بسیار خوب بود و چادرملو حداکثر حمایت را از آن خواهد کرد، گفت: پروژه‌های بسیاری در چادرملو در حال اجراست که می‌توانیم بخشی از سهام آنها را در اختیار شرکت تجلی قرار دهیم. در مجموع 70 تا 80 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید را در چادرملو شروع کردیم که عمدتا به پیمانکاران ابلاغ شده است و مابقی هم تا بهمن ماه پیمانکار آنها انتخاب و عملیات اجرایی آنها شروع می‌شود. از گندله‌سازی، تولید ورق، تولید آهن اسفنجی، تولید فروآلیاژ، تولید اجرام نسوز و تولید برق. سعی هم می‌کنیم که به تنهایی جلو نریم و با مشارکت از جمله با تجلی این پروژه‌ها را اجرا کنیم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد و در اردکان برای تولید فولاد و همه محصولاتمان از آب انتقالی خلیج فارس استفاده می‌کنیم و فشار را از روی چاه‌های آب زیرزمینی برداشیم و این چاه‌ها عملا خاموش شده‌اند و فقط برای مواقع اضطراری از آنها استفاده خواهیم کرد. با تاکیدات مسوولان ارشد کشور حتما خطوط انتقال آب در مناطق داخلی باید به زودی شروع شوند و خوشبختانه نظر دولت هم این است که این پروژه نباید به صورت دستوری و تحمیلی اجرا شود بلکه با مشوق‌هایی اجرا خواهد شد که اقتصادی و سودده باشد و ما هم به عنوان چادرملو از آن استقبال می‌کنیم. چادرملو یک بنگاه اقتصادی است و هر حوزه‌ای که اقتصادی باشد، در آینده به آن ورود خواهیم کرد. محض اطلاع باید بگویم که سقف تولید فولاد در کشور یعنی 55 میلیون تن پر شده است و اکتشافات جدیدی هم که در حال انجام است و به زودی اخبار خوبی هم درباره آن خواهیم داشت، در راستای حمایت از تولید فعلی فولاد خواهد بود. بنابراین چادرملو در هر حوزه‌ای مانند فروآلیاژ، ورق، گندله، آهن اسفنجی، آب، انرژی خورشیدی و حتی پتروشیمی که سودده و به صرفه باشد، با نظر سهامداران ارشد خود، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

او با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های چادرملو تولید آب شیرین کن در کشور به صورت کامل است، توضیح داد: برای تامین آب، باید آب شیرین کن را در داخل بسازیم که فناوری آن را هم تقریبا در داخل داریم و فقط یک قسمت اساسی به نام ممبران وارداتی است. با شرکت‎های روسی و چینی وارد مذاکره شدیم و به زودی اخبار خوبی در زمینه انتقال تکنولوژی تولید ممبران به کشور خواهیم داشت و طی 1 تا 1.5 سال آینده ممبران را در کشور خواهیم ساخت و به خودکفایی در این زمینه می‌رسیم. وقتی ممبران را بسازیم، می‌توانیم در هر جایی آب شیرین کن بزنیم و قیمت تمام شده آب را به شدت کاهش دهیم. ما اصلی‌ترین تولیدکننده آب شیرین کن هستیم و سه دستگاه آب شیرین با ظرفیت تولید روزانه 600 هزار مترمکعب ساختیم یا در حال ساخت داریم.

وی با بیان اینکه چادرملو با دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اردکان نیز قرارداد بسته است، خاطرنشان کرد: این دو دانشگاه مجموعه چادرملو را پایش می‌کنند و راهکارهای مناسب برای بهبود فرآیندها را به ما ارائه می‌کنند. معتقدیم که دانشگاه باید داخل صنعت بیاید و صنعت هم پذیرای دانشگاه باشد و این همکاری باید با دید کاربردی انجام شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: با توجه به اینکه مجموعه بزرگ چادرملو پشت پروژه‌های شرکت فولاد سرمد ابرکوه قرار دارد و تامین مواد اولیه این پروژه‌ها را نیز عهده‌دار شده است و اینکه پروژه‌ها طی 2 تا 2.5 سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، این پروژه‌ها قطعا بسیار سودده خواهند بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۷
کد مطلب: 58566