گروه معادن
 
دومین طرح تحول زمین‌شناسی و معدن در استان سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود
گروه معادن - معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین شناسی در دیدار با حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طرح تحول زمین‌شناسی و معدن به عنوان دومین ایستگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این استان کلید خواهد خورد.
 
به گزارش ماین نیوز، دکتر علیرضا شهیدی روز چهارشنبه در این دیدار که در دفتر استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شد افزود: مطالعات زمین‌شناسی در ۳۵ هزار کیلومتر مربع در سیستان و بلوچستان توسط متخصصان سازمان زمین‌شناسی از سرتاسر کشور انجام خواهد شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در استان خراسان جنوبی گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نتایج بسیار چشمگیری در این پهنه رسیده که بر همین اساس استان سیستان و بلوچستان را به عنوان دومین استان این طرح انتخاب کردیم.

به گفته شهیدی، مساحتی حدود ۳۵ هزار کیلومتر مربع را در استان سیستان و بلوچستان پوشش خواهیم داد که به صورت همزمان برداشت و مطالعه بالغ بر ۱۰۰ لایه زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی در این منطقه انجام خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: امسال مساحتی بالغ بر ۱۵ هزار کیلومتر مربع را تحت پوشش مطالعات ژئوفیزیک برای شناسایی پتانسیل‌های معدنی عمیق قرار خواهیم داد و سال آینده این مطالعات را ادامه می‌دهیم.

وی یادآور شد: به منظور اجرایی شدن دومین طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر از متخصصان سازمان زمین‌شناسی از سرتاسر کشور را در استان متمرکز خواهیم کرد.

شهیدی ابراز امیدواری کرد که با انجام اکتشافات سطحی و عمقی به نتایج گرانبهایی در زمینه منابع معدنی در استان سیستان و بلوچستان دست یابیم.

بر اساس این گزارش، استاندار سیستان و بلوچستان با ابزار خرسندی از حضور دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: ایشان خبرهای خوبی برای استان با خود به همراه آورده است.

حسین مدرس خیابانی با اشاره به این‌که طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صورت پایلوت برای نخستین بار در استان خراسان جنوبی آغاز شد، تصریح کرد: امیدواریم امروز با امضای تفاهم‌نامه‌ میان استانداری سیستان و بلوچستان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مجموعه اعضای شورای عالی معادن شامل معاونت معدنی وزارت صمت و ایمیدرو استان سیستان و بلوچستان را به عنوان دومین استان در قالب طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار بر این است این تفاهم‌نامه به زودی اجرایی شود و فاز اول آن که مطالعات ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار دارد در پهنه‌ای بالغ بر ۱۵ تا ۳۵ هزار کیلومتر مربع انجام شود تا بتوانیم بر اساس این اکتشافات ظرفیت‌های معدنی این استان را افزایش دهیم.

مدرس خیابانی؛ ابراز امیدواری کرد که با آغاز طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی بتوانیم استان سیستان و بلوچستان را به رتبه یک تا سه در رده استان‌های معدنی کشور تبدیل کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۷
کد مطلب: 59404
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا