گروه صنایع معدنی سیمان
 
دبیر انجمن صنفی خبر داد :
اثر منفی ۲۰ درصدی قطع برق و گاز در تولید سیمان و آمار کاهشی صادرات
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیر انجمن صنفی سیمان با اعلام اثر منفی ۲۰ درصدی قطع برق و گاز در تولید از کاهش ۸.۵ و ۱۲ درصدی تولید و صادرات در ۹ ماه سال جاری خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا شیخان درباره آخرین وضعیت بازار سیمان گفت: هر چند قطع گاز سال جاری شرکت های سیمان مدیریت شده ولی بیشتر کارخانجات، مازوت را به سختی و با قیمت بالا تامین می‌کنند تا تولید متوقف نشود.

وی افزود: موضوع نگران‌کننده ،محدودیت‌های برق است که از ۲۰ روز پیش شروع شده و قرار است به علت سرما بیشتر شود. این مسئله تحویل محصول را دچار مشکل کرده اما در حال برطرف شدن است. فعلا" برای ۷ صبح تا ۱۰ شب و از ۱۰ شب تا ۷ صبح روز بعد، میزان برق مصرفی مشخص شده و این محدودیت‌ها تاثیر تاثیر منفی ۲۰ درصدی در تولید دارد.

این مقام صنفی ادامه داد: طی ۹ ماه سال جاری ، تولید سیمان حدود ۴۸.۲ میلیون تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۵ درصد کمتر بوده و در تحویل سیمان به خریداران و مصرف‌کنندگان هم تاثیر گذاشته است. همچنین طی این مدت، صادرات کلینکر و سیمان ۹.۹ میلیون تن بوده که به دلیل محدودیت‌های تولید، تامین نیاز داخل، حمل و نقل، سرما و … نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۷ درصد کاهش داشت. صادرات کلینکر هم حدود ۲.۴ درصد افزایش و سیمان حدود ۱۲ درصد کاهش داشت.

به گفته شیخان، قیمت‌های سیمان در بورس کالا کشف می‌شود و تقریبا با قیمت پایه اعلامی برابری می‌کند. قیمت‌ها چندان رقابتی نیست و تغییر چندانی هم نکرده اما به محض شایعه قطعی برق یا گاز، محتکران قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 59706
 
مرجع : بورس پرس