گروه معادن سنگ آهن
 
ثبت سقف جدید در چادرملو با تولید ۱۲ میلیون تن کنستانتره
گروه معادن >سنگ آهن - مدیر مجتمع صنعتی چادرملو گفت: با تولید حدود ۱۲ میلیون تن کنستانتره در سال گذشته، سقف‏ تولید سه میلیون و ۸۰۰ هزار تنی سال پیش از آن را جابه جا کردیم.
 
به گزارش ماین نیوز، آقای وحید خلیلی در حاشیه بازدید از مجتمع چادرملو درباره فعالیت شرکت صنعتی چادرملو به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید سنگ آهن گفت: عمده ۱۲ میلیون تن کنستانتره تولیدی در سال گذشته به تولیدکنندگان فولاد در سراسر کشور تحویل داده شده است.

وی اضافه کرد: از ذخیره اولیه حدود ۳۰۰ میلیونثبت سقف جدید در چادرملو با تولید ۱۲ میلیون تن کنستانتره تنی چادرملو، حدود ۵۰ میلیون تن باقی مانده است که این میزان با عملیات اکتشافی در آینده به ۱۵۰ میلیون تن خواهد رسید.

مدیر مجتمع صنعتی چادرملو با بیان اینکه روزانه حدود ۳۰ هزار تن کنسانتره تولید داریم، افزود: شرکت چادرملو تنها شرکتی است که کل زنجیره تولید فولاد در داخل آن اتفاق می‌افتد ضمن اینکه روش تولید ما به روش احیای مستقیم است.

آقای خلیلی گفت: دو واحد همکار یعنی شرکت فولاد غدیر ایران و ارفع را نیز در کنار خود داریم که این دو شرکت ظرفیت تولید آهن اسفنجی و فولادی دارند.

وی افزود: هم اکنون هفت هزار نفر به صورت مستقیم در شرکت صنعتی چادرملو مشغول به کار هستند ضمن اینکه ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم با ما همکاری دارند.

خلیلی گفت: با وجود اینکه تولید کارخانه فولادسازی ما کاهش ۱۵۰ هزار تنی به دلیل قطعی برق داشت، اما مجموع تولید ما در این بخش یک میلیون و ۵۰ هزار شمش فولادی بود که ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن صادر و بقیه در داخل تحویل داده شده است.

مدیر مجتمع صنعتی چادرملو افزود: ما جزو شرکت‌های بورسی هستیم و کسانی که سهامدار چادرملو هستند دچار کمترین افت و خیز‌ها در بازار بورس می‌شوند.

وی گفت: به دنبال ایجاد خط تولید ورق در استان هستیم علاوه بر این در بحث توسعه چابهار در استان سیستان و بلوچستان شرکت کرده ایم یعنی هر جا زمینه توسعه باشد شرکت چادرملو در آنجا حاضر می‌شود.

خلیلی با اشاره به خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران ادامه داد: خط انتقال آب از خلیج فارس به طول ۸۰۰ کیلومتر است که این آب شیرین سازی می‌شود و به مجتمع می‌آید. ما هم با اجرای ۳۰ کیلومتر در حومه یزد، صرفه جویی را در شبکه احداث آب در استان انجام دادیم.

مدیر مجتمع صنعتی چادرملو درباره مسئولیت‌های اجتماعی شرکت صنعتی چادرملو گفت: ما در حال توسعه و تجهیز ورزشگاه شش هزار نفری و بیمارستان شهرستان اردکان هستیم و قصد داریم ارتباط بدنه صنعت و جامعه را به شکل قوی تقویت کنیم.

وی همچنین با اشاره به بحث زیرساخت‌های گاز، آب و برق در این شرکت صنعتی افزود: صنعت فولاد جزو صنایعی است که نیازمندی‌های خاص خود را دارد، با طرح انتقال آب مشکل ما در بخش آب حل می‌شود یعنی به ازای هر تن فولاد، کمتر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود و این کمترین میزان آب مصرفی برای صنعت فولاد است.

مدیر مجتمع صنعتی چادرملو اضافه کرد: ما نیروگاه برقی ۵۰۰ مگاواتی تولید برق در این منطقه داریم که ۱۸۰ مگاوات برق مصرفی ماست و بقیه را نیز تحویل استان می‌دهیم که سال گذشته به دلیل قطعی برق همین ۱۸۰ مگاوات را نیز تحویل دادیم و هم اکنون دو نیروگاه ترکیبی هزار مگاواتی نیز در حال احداث است.

خلیلی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد نیرو‌های شرکت ما بومی هستند و از سایر استان‌ها یعنی خراسان، اصفهان و کرمان نیز نیرو‌هایی در شرکت ما فعالیت می‌کنند، اما بیشتر نیرو‌ها ساکن یزد، اردکان و میبد هستند.

وی با بیان اینکه تلاش و هدف گذاری مان این است که به سمت آلودگی صفر حرکت کنیم، اضافه کرد: فولادی که ما تولید می‌کنیم با روش احیای مستقیم است که کمترین آلودگی را دارد و برنامه ما این است که کیفیت فولاد را بالا ببریم.

آقای خلیلی افزود: زمانی ما هشت میلیون تن واردات فولاد داشتیم، اما در حال حاضر سالی ۱۰ میلیارد دلار صادرات داریم البته معتقدیم باید به سمت کیفی سازی فولاد برویم و در واقع یک میلیون تن را به سمت کیفی سازی ببریم.

وی گفت: در بحث صادرات، عمده صادرات مان به کشور‌های شرق آسیا و همسایگان است، خوشبختانه موضوع تحریم‌ها بر ما تاثیر نداشته و هر جا نیاز به واردات تجهیزات داشتیم انجام شده است در بحث صادرات نیز مشکلی نداشتیم و توانستیم بیش از حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۹۹ صادرات داشته باشیم که همه این ارز را به سامانه نیمایی بانک مرکزی برگرداندیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۶
کد مطلب: 60846
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما