گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیر ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه مطرح کرد:
خط تاندم پیوسته شرکت فولاد مبارکه؛ خط ثبت رکوردها
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه از دست‌یابی به رکورد سالانه در سال ۱۴۰۰ در خط تاندم پیوسته این ناحیه خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، بهزاد بهادرانی مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: با همت و تلاش کارکنان ناحیه نورد سرد، در سال ۱۴۰۰ با دست‌یابی به عدد ۱,۳۹۹,۰۰۰ تن، رکورد تولید سالیانه جدیدی به ثبت رسید. رکورد این واحد در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱,۳۹۳,۰۰۰ تن بوده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این رکورد، تولید ماهیانه با گذر از عدد ۱۳۰ هزار تن نیز در سال ۱۴۰۰ به وقوع پیوست. این موفقیت در آبان‌ماه با رسیدن به عدد ۱۳۱,۱۳۲ تن به ثبت رسید. رکورد قبلی تولید ماهیانه این خط در ماه مرداد سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۲۷,۵۷۶ تن بوده است.

ثبت رکورد همراه با افزایش تولید محصولات پراستحکام

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه افزود: رکورد تولید در سال ۱۴۰۰ در حالی به ثبت رسید که چالش‌های تولید نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود؛ به‌طور مثال می‌توان به افزایش تولید گریدهای سخت اشاره کرد که با توجه به استحکام بالا، نیروی نورد این گریدهای فولادی به‌مراتب افزایش می‌یابد و این امر موجب کاهش سرعت تولید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ رکورد تولید گریدهای سخت نیز شکسته شد و با رسیدن به میزان تولید ۷۱ هزار تن، رکورد قبلی تولید محصولات سخت که در سال ۱۳۹۹ به میزان ۵۵ هزار تن محقق شده بود، پشت سر گذاشته شد.

گذر از رکوردهای کیفی در خط تاندم

بهادرانی تصریح کرد: علاوه بر ارتقای کمیت، شاهد افزایش کیفیت محصولات نیز بوده‌ایم. تولید منطبق با سفارش به‌خصوص در گریدهای ویژه مانند سطوح بدنه اتومبیل و لوازم‌خانگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این زمینه، با توجه به اینکه این محصولات سال‌ها در معرض دید مصرف‌کنندگان محصولات نهایی است، حساسیت‌های خاصی وجود دارد و در نتیجه، ارتقای کیفیت این محصولات موجب ارتقای برند مشتریان فولاد می‌شود.

وی تأکید کرد: در دو سال گذشته، علاوه بر افزایش تولید کمی، برنامه‌هایی برای ارتقای کیفیت نیز در نظر گرفته شد. در سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی‌ها و کنترل‌های به‌موقع، موجب ارتقای کیفیت شد و این مهم نیز موجب گردید عدد کیفیت در خط تاندم پیوسته که در سال ۱۳۹۹ از ۹۴.۲۲ درصد به ۹۶.۹۳ درصد رسیده بود، در سال ۱۴۰۰به عدد ۹۷ برسد. البته تمرکز بر کیفیت محصولات نورد سرد در سال پیش رو نیز از اولویت‌های مهم ناحیه نورد سرد است.

ثبت رکورد شیفت بدون توقف در تاندم

محسن استکی، مدیر محصولات سرد شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: تعداد تجهیزات و قطعات بسیار زیاد در خط نورد تاندم و سپری شدن زمان زیاد از تاریخ نصب و استفاده از این تجهیزات از یک سو و نبود دسترسی به قطعات و تکنولوژی‌های روز از سوی دیگر از چالش‌هایی بوده که می‌تواند افزایش تعداد و ساعات توقفات را به همراه داشته باشد.

وی در ادامه گفت: در این شرایط یکی از افتخارات ناحیه نورد سرد در سال ۱۴۰۰، تولید بدون توقف در خط تاندم در تاریخ پانزدهم و هجدهم آبان ماه ۱۴۰۰ است. در این روزها این خط شیفت‌های بدون توقف را سپری کرد که این موضوع در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

رکورد کاهش مصرف غلتک در خط تاندم پس از ۸ سال

مدیر محصولات سرد شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: در زمینه استفاده از مواد مصرفی، رکورد کاهش مصرف غلتک‌های کاری و پشتیبان نیز جابه‌جا شد؛ به‌گونه‌ای که رکورد مصرف مجموع غلتک‌های کاری و پشتیبان در سال ۱۴۰۰ با میزان ۱۸.۲۴ ثبت شد که رکورد قبلی مصرف مجموع غلتک کاری و پشتیبان در سال ۱۳۹۲ با ثبت ۲۲.۹۷ میکرومتر بر کیلومتر را شکست.

وی تصریح کرد: در نرخ مصرف مجزا نیز به افتخاراتی در کاهش میزان مصرف دست پیدا کردیم. در مصرف غلتک‌های کاری نورد تاندم میل، رکورد مصرف جدیدی به میزان ۱۵.۲۷ میکرومتر بر کیلومتر در سال ۱۴۰۰ به ثبت رسید و این در حالی است که در آخرین رکورد حاصل‌شده در سال ۱۳۹۲، این عدد ۱۹.۹۱ میکرومتر بر کیلومتر بوده است.

بومی‌سازی مواد مصرفی استراتژیک و گذر از چالش آن

استکی در مورد بومی‌سازی روغن نورد سرد در این ناحیه تأکید کرد: در موضوع بومی‌سازی روغن مصرفی گام بلندی برداشته شد و با اضافه شدن یک مورد روغن نورد جدید، تأمین‌کننده‌های این ماده مهم افزایش یافتند. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که روغن نورد ازجمله مواد مصرفی استراتژیک در نورد سرد است.

وی ادامه داد: این روغن تأثیر زیادی بر میزان تولید و کیفیت محصولات نورد سرد دارد و برای خرید آن، سال‌ها از تأمین‌کنندگان خارجی استفاده می‌شد، ولی در سال ۱۴۰۰ با هدف بومی‌سازی و ارتقای کیفیت مواد مصرفی استراتژیک با رویکرد ایجاد رقابت بین تأمین‌کنندگان، بررسی و تست تأمین‌کننده روغن نورد در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه بومی‌سازی آن با موفقیت انجام شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۳
کد مطلب: 60976
 
مرجع : ایراسین