گروه معادن سنگ آهن
 
اعتصاب كارگران معدن سنگ آهن مركزي بافق به ۲۲ روز رسيد
گروه معادن >سنگ آهن - به دنبال واگذاري ناگهاني 71/5 درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزي بافق به صندوق بازنشستگي فولاد کشور و نيز طرح 28/5 درصد آن در فرابورس؛ بيش از 4 هزار نفر از کارکنان اين شرکت معدني دست از کار کشيدند.
به گزارش ماین نیوز، به دنبال واگذاري ناگهاني 71/5 درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزي بافق به صندوق بازنشستگي فولاد کشور و نيز طرح 28/5 درصد آن در فرابورس؛ بيش از 4 هزار نفر از کارکنان اين شرکت معدني دست از کار کشيدند.

اين تحصن که از شامگاه شنبه بيست و هفتم ارديبهشت ماه آغاز شده؛ ديروز وارد بيست و دومين روز خود شد.

کارگران متحصن خواستار لغو اين واگذاري شبه دولتي و باقي ماندن مالکيت شرکت سنگ آهن مرکزي در اختيار دولت هستند.

رئيس شوراي اسلامي شهر بافق عنوان کرد: از آنجايي که مطابق با اصل 45 قانون اساسي معادن جزو انفال است، در نتيجه واگذاري اين معدن وجاهت قانوني ندارد.


محمدحسن تشکري تصريح کرد: تا رسيدن حق و حقوق کارگران دست از تلاش برنخواهيم داشت.

براساس اين گزارش، معاون سياسي و امنيتي استانداري يزد تلاش هاي زيادي کرد تا خواسته هاي کارگران را به گوش مسئولان برساند. در همين باره حتي جلسه اي با حضور وزير رفاه تشکيل شد که مصوبات آن تاکنون اجرايي نشده است.

به گزارش خبرنگار ما از يزد، نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي از وجود يک رانت در اين واگذاري خبر داد و گفت: در صورتي که مسئولان در روند خصوصي سازي شرکت سنگ آهن شفاف سازي نکنند؛ افشاگري خواهد کرد.

محمدصالح جوکار تاکيد کرد: بايد مشخص شود از معادن چه ميزان برداشت مي شود و آيا حق دولت توسط شرکت هاي خصوصي داده شده يا خير و علت عدم پرداخت حق دولت بايد براي مردم شفاف و مشخص پاسخ داده شود.

به گفته وي عده اي معادن را در اختيار گرفته اند و در زيرمجموعه يک شرکت، 40 شرکت ديگر راه اندازي مي کنند و آن را بخش خصوصي مي نامند و واگذاري ها به بخش خصوصي نيز به همين شکل انجام مي شود و اين رانت خواري است و به زودي با رانت خواران برخورد جدي صورت مي گيرد. گفتني است اعتصاب در تنهاترين معدن آهن روباز کشور روزانه بيش از 30 ميليارد تومان خسارت وارد مي کند و اين در حالي است که مسئولان حاضر نشده اند در ميان کارگران اين معدن حضور يابند و تعهدات لازم را اعلام کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب: 9450
 
۱ نظر
مرجع : کیهان
 


رضا دهقانزاده بافقی
اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق که در اعتراض به واگذاری این شرکت معدنی به بخش شبه دولتی از بیست هفتم اردیبهشت ماه آغاز شده بود وارد سی امین روز خود شد.

کارگران و مردم شهرستان بافق در اعتراض به واگذاری ۷۱/۵ درصد از سهام این شرکت به صندوق بازنشستگان فولاد و فروش ۲۸/۵ درصد از آن در فرابورس به فولاد خوزستان قبل از ایجاد زیرساختهای توسعه پایدار مد نظری مقام معظم رهبری در مناطق بومی و محروم طبق اصل ۴۴ قانون اساسی دست از کار کشیده و تا لغو این واگذاری حاضر به شروع بکار نشده اند.

این در حالی است که بجز نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد آن هم به خاطر بافقی بودن هیچ مسؤل استانی و کشوری حاضر به حضور در جمع کارگران معترض آن هم فقط در هفته اول اعتصاب و پاسخگویی به مردم و کارگران این شرکت نشده است.

شورای اسلامی شهر بافق با پیشنهاد تشکیل کارگروه پی گیری مطالبت مردم بافق کار را با جدیت دنبال کرده و با برخی از مسؤلین کشوری مانند وزیر صنعت ،معدن و تجارت،رئیس و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی،اعضاء کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی،نماینده پارلمانی دولت در مجلس شورای اسلامی و نماینده دفتر مقام معظم رهبری دیدار داشته و مراتب را به سمع و نظر ایشان رسانده و منتظر دریافت پاسخ است.

سکوت مقامات دولتی ومقامات استانی از قبیل استاندار یزد و عدم معرفی نماینده برای حضور در این کارگروه در این ماجرا برای مردم شهرستان مبهم بود تا اینکه روز گذشته با تشکیل جلسه در مرکز استان آن هم با حضور امام جمعه ،اعضای شورای اسلامی شهر بافق و کارگروه پی گیری مطالبات مردم در حضور استاندار،معاون سیاسی امنیتی و مدیر کل اطلاعات استان، ضمن اصلاح شدن ذهنیت منفی ای که برخی متنفذین، برای اعضای کارگروه پی گیری مطالبات بافق برای مسؤلین دولتی شهرستان و استان ایجاد کرده بودند امیدهایی برای همکاری ایشان با مردم بافق پدیدار شد.

در سی روز گذشته جوسازی و شایعاتی از قبیل قولهایی برای تطمیع و یا حرفهایی برای تهدید که گاهی به سوی تهمت به کارگران،مدیران و اعضای شورای اسلامی شهر بافق پیش می رفت در شهر زیاد شد اما اعتصاب نشکست.

امام جمعه شهرستان در تمام خطبه های نماز جمعه در این مدت بر احقاق حق بافق تاکید کرد.

هرچند عده ای قصد داشتند با سیاسی جلوه دادن حرکت کارگران و کشاندن ماجرا به شهر اوضاع را دیگرگونه جلوه دهند اما موفق نشدند.

بازار طومار نویسی و امضا نیز در این مدت داغ بود.

در این مدت یک ماهه افرادی برای شروع بکار مجدد کارگران تلاشهایی کردند اما اعتماد کارگران به کارگروه پی گیری مطالبات مردم بافق و ایمان به استقامت تا احقاق حق شهرستان از شرکت سنگ آهن مرکزی موجب شده نه تنها این مهم برآورده نگردد بلکه در برهه ای از زمان تشدید نیز گردید.

وابستگی اشتغال و اقتصاد شهرستان بافق به معادن منطقه موجب شده از ابتدای این اعتصاب اقشار مختلف بافق از قبیل اصناف،ایثارگران و خانواده شهدا،دانشجویان و طلاب،کشاورزان و کامیونداران و…با صدور بیانه های جداگانه از حرکت کارگران حمایت و یک روز صبح نیز بازار بافق تعطیل گردیده است.

شایان ذکر است این اعتصاب روزانه ۳۰ میلیارد ریال به درآمد این شرکت خسارت وارد کرده اما در سکوت رسانه ای کشوری هیچ مسؤل بالادستی حاضر به حضور در جمع کارگران و پاسخ دادن به خواسته های ایشان نگردیده است.

گفتنی است بافق به عنوان شهر معادن ایران علی رغم مصوبات دولتی و صورتجلسات مختلف برای ایجاد امکانات رفاهی و شهری معمولی از قبل گاز شهری،جاده مناسب،بیمارستان مجهز و …. محروم بوده و تاکنون هیچ کارخانه جوار معدنی تا ایجاد چرخه فولاد در آن به بهره برداری نرسیده است و این موضوعات موجب شده مردم و کارگران اعتمادی به قولهای شفاهی و حتی کتبی مسؤلین مبنی بر انجام وعده ها نداشته باشند. (502)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۷:۲۹