تصاویر استثنایی از جزایر کوریل
عکسها از آندری شارپان و آجای کامالاکاران
گروه معادن - مجمع الجزایر کوریل علاوه بر مناظر طبیعی استثنایی که دارد ذخایر بزرگی از تیتانیوم را نیز در خود جای داده است. ذخایری که ژاپنی ها در جریان جنگ جهانی دوم پی به وجود آن برده بودند.
 
 
به گزارش ماین نیوز، جزایر کوریل مجمع‌الجزایری آتشفشانی در استان ساخالین در روسیه است. طول تقریبی آن ۱۳۰۰ کیلومتر و از شمال شرقی هوکایدو در ژاپن تا کامچاتکا در روسیه کشیده‌ شده‌ است و دریای اختسک را از اقیانوس آرام شمالی جدا می‌سازد. ۵۶ جزیره و شمار بسیاری از صخره‌های کوچک این مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند. مساحت کل خشکی‌های جزایر کوریل ۱۵٬۶۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود ۱۹٬۰۰۰ نفر دارد.

آب‌های اطراف حزایر کوریل به‌ دلیل قرار گرفتن این مجمع‌الجزایر در امتداد لبه پوسته اقیانوس آرام و برخورد چرخاب دریای اختسک با جریان جنوبی اویاشیو، یکی از پربارترین مناطق در اقیانوس آرام شمالی است و حیات دریایی متنوعی را شامل می‌شود.

جزایر کوریل شامل دو بخش جزایر کوریل شمالی و جنوبی می شود که تمامی جزیره‌ها در قلمرو حکومتی روسیه قرار دارد اما ژاپن هم مدعی دو جزیره بزرگ جنوبی است و آنها را همچون جزیره‌های کوچک شیکوتان و هابومای، بخشی از خاک خود می‌داند. این اختلاف بر سر مالکیت جزایر کوریل باعث بروز مناقشه‌ای بین دو کشور شده است.

مقامات دولت روسیه بر ضرورت افزایش فرصتهای اقتصادی در جزایر کوریل تاکید کرده اند که از جمله این فرصتها می توان به چشمه های آب معدنی با ارزش حرارتی بالا در کوناشیر واقع در کوریل جنوبی اشاره کرد که می تواند بسیار برای توریستها جذاب باشند.

از "ایتوروپ" نیز به عنوان جواهر مجمع الجزایر کوریل یاد می شود. ژاپنی در جریان جنگ جهانی دوم فرودگاهی را در این جزیره به منظور انجام بمباران های انتهاری خود ایجاد کردند. پروازها از این جزیره معمولا به لطف آب و هوای خوب به صورت منظم انجام می شود اما یک خط کشتیرانی نیز به طور دائم بین ساخالین و جزیره فعال است.

جزیره ایتوروپ دارای ذخایر غنی طبیعی است و علاوه بر آن گفته می شود که ذخایر بسیار بزرگی از تیتانیوم نیز در آن موجود است. ژاپنی ها مشتاق بودند که این ذخایر را استخراج کنند و حتی یک خط آهن بدون استفاده نیز برای انتقال احتمالی این مواد وجود داشت. آنها قصد داشتند این ماده معدنی خاص را به ژاپن منتقل کنند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: 1937