گروه معادن ساير حوزه ها
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
همه چیز درباره پروژه تیتانیوم کهنوج
گروه معادن >ساير حوزه ها - دولت اعتباری معادل 300 میلیون تومان را برای کمک به تامین زیربناهای واحد فراوری تیتانیوم کهنوج در سال 1394 پیش‌بینی کرده است.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، واحد فرآوری تیتانیوم کهنوج تنها واحد معدنی محسوب می‌شود که دولت به صورت ویژه برای آن در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور اعتبار در نظر گرفته و از آن اسم برده است.

کمک به تامین زیربناهای واحد فراوری تیتانیوم کهنوج جزو برنامه اکتشاف و راه‌اندازی معادن و اعتبارات اختصاص یافته به این بخش محسوب می‌شود.

براین اساس هدف کمی از اجرای طرح واحد فراوری تیتانیوم کهنوج احداث کارخانه تولید پیگمنت تیتانیوم به ظرفیت 50 هزار تن بوده و قرار است اعطای کمک‌های دولتی به این طرح تا سال آینده ادامه پیدا کند. آنطور که در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور آمده است، سال شروع اجرای این طرح 1383 بوده و تا پایان سال آینده نیز به این طرح کمک دولتی خواهد شد.

اعتبار مصوب این طرح در سال جاری معادل 529 میلیون تومان بود. ضمن اینکه در سال‌های 1390 تا 1392 نیز به ترتیب 296، 200 و 210 میلیون تومان اعتبار از سوی دولت به این طرح اختصاص یافته بود.
دستگاه مجری این طرح سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است. هیچ پیش‌بینی درباره کمک دولت به این طرح برای سال‌های بعد از 1394 نشده است.

در همین حال ایمیدرو درباره این پروژه اینطور توضیح داده است: "عنوان این پروژه احداث کارخانه تولید سرباره از معدن تیتانیوم کهنوج است که هدف آن تولید سرباره غنی از تیتان است."

در شرح این پروژه نیز آمده است: "وجود ذخایر قابل توجه تیتانیوم از نوع آبرفتی و سنگی در منطقه کهنوج به عنوان ماده اولیه تولید پیگمنت و نیز نیاز کشور به این ماده که در حال حاضر کاملا از طریق واردات تامین می شود، احداث کارخانه تولید پیگمنت TiO2 را در دستور کار بخش‌هاي اجرایی کشور قرار داده است. تولید پیگمنت شامل استخراج ماده معدنی، کانه‌آرایی به منظور تولید کنسانتره ایلمنیت، تولید سرباره غنی از تیتان و تهیه پیگمنت 2TiO از سرباره غنی از تیتان است."

همچنین طبق اعلام ایمیدرو، ظرفیت تولید این پروژه 70 هزار تن سرباره در سال برنامه‌ریزی شده است.

اوایل مرداد ماه سال جاری نیز دو سرمایه‌گذار چینی ضمن بازدید از معدن تیتانیوم کهنوج در استان کرمان از علاقه خود به سرمایه‌گذاری در این پروژه خبر دادند. به گفته مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان اطلاعات مربوط به این پروژه به روز شده است و نرخ بازگشت سرمایه این طرح بیش از 36 درصد و فرصت بازگشت سرمایه کمتر از سه سال است.

معدن تیتانیوم کهنوج در ۲۵ کیلومتری جنوب کهنوج در بندکوه واقع بوده و وسعت آن حدود ۳ کیلومترمربع و عمق کانسارهای آن از ۲ تا ۱۰ متر است. کانسنگ این معدن ۴۲ میلیون تن است و الیمنیت آن 2.2 میلیون تن برآورد شده‌ است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 18248
 
۱ نظر
 


شهریاری
با سلام
اگر فاز سوم معدن را افتاد ایا نیرو هم میگیرد؟؟؟ (3379)
۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۱۹:۵۳:۲۰