گروه معادن ساير حوزه ها
 
کشف ذخایر غنی لیتیوم در دریاچه نمک قم
گروه معادن >ساير حوزه ها - معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در دریاچه نمک اخیرا توانستیم در ۴۰ تا ۵۰ نمونه گرفته شده؛ لیتیوم بالای ۲۰۰ گرم در هر تن را بدست آوریم.
 
به گزارش ماین نیوز، بهروز برنا با اعلام این خبر افزود : در دنیا لیتیوم ۴۰ گرم در هر تن اقتصادی است و این نشان می دهد که کشور در زمینه ماده نادر لیتیوم نیز مزیت های اقتصادی زیادی دارد.

به گفته برنا از 8 هزارو 700 معدن موجود در کشور ۲۴ درصد آنها غیرفعال هستند و تنها ۷ درصد از کل ذخایر معدنی کشور فلزی هستند اما بیشترین رویکرد موجود نسبت به این ذخایر است.

وی با اشاره به ناکافی بودن بودجه های اختصاص یافته به بخش اکتشاف در کشور گفت: با وجود کشف ذخایر عظیمی از انواع مواد معدنی در نقاط مختلف کشور هنوز کاری برای بهره برداری از آنها انجام نشده است.

معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در نشست شورای هم اندیشی فرصت های سرمایه گذاری در معادن با بیان اینکه سالانه به حداقل یک میلیون متر حفاری نیاز داریم، افزود: بزرگترین ذخیره سولفات سدیم کشور به میزان ۱۴۴ میلیون تن در دریاچه نمک قم کشف شده است که دارای ذخایری از سولفات سدیم و بعضا منیزیم، پتاس و ترونا نیز است اما متاسفانه تاکنون کاری برای بهره برداری آن انجام نشده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۲
کد مطلب: 24037