گروه معادن ساير حوزه ها
 
ثروتی هنگفت به نام دولومیت
گروه معادن >ساير حوزه ها - ماده معدنی دولومیت که در استان همدان به وفور یافت می‌شود، می‌تواند شاه‌بیت ایجاد صنایع تبدیلی در استان شود.
به گزارش ماین نیوز، وجود معادن غنی در استان همدان در حوزه فلزات و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی از مهمترین ظرفیت‌های استان برای ایجاد رونق اقتصادی به حساب می‌آید، اتفاقی که به دلیل خام‌فروشی مواد معدنی تاکنون مغفول مانده و نتوانسته نقش واقعی خود را در حوزه افزایش تولید ناخالص داخلی و ثروت‌آفرینی به خوبی ایفا کند.

وجود معادن غنی در استان همدان زمینه‌ساز ایجاد صنایع تبدیلی است که می‌تواند همراه خود هزاران شغل ایجاد کرده و نقش موثری در حل مشکل اشتغال استان داشته باشد.

یک از مهمترین معادن استان همدان، دولومیت است که از منحصر به فردترین مواد معدنی در جهان به حساب می‌آید.

وجود 40 درصد ذخایر دولومیت کشور در استان همدان

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان درباره ذخایر دولومیت استان همدان گفت: دولومیت استان همدان از بزرگترین ذخایر این ماده معدنی در کشور بوده که از نظر کیفیت نیز جزء بهترین‌های جهان است.

محمد خاکی با بیان اینکه عمده ذخایر دولومیت استان در شهرستان نهاوند وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر 12 معدن در زمینه استخراج دولومیت در استان وجود دارد که به دلیل شرایط بازار و مشکلات داخلی تعطیل بوده و تنها حدود 30 درصد آن‌ها فعال هستند.

وی دولومیت را ماده‌ای پرمصرف دانست که حتی برخی از جنبه‌های آن در کشور ایران کاربرد ندارد، اما در خارج از کشور خواهان بسیاری دارد.

منیزیم مهمترین محصول دولومیت

معاون امور معادن استان همدان با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین کاربردهای دولومیت استحصال منیزیم از آن است، افزود: منیزیم فلز سبکی است که کاربرد فراوانی در امور مختلف به ویژه خودروسازی دارد.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن از این ماده در کاشی، سرامیک، لاستیک‌سازی، کاغذسازی، لاک و رنگ، کود شیمیایی، ذوب آهن و مواد نسوز مانند آجر و مصارف کشاورزی به دلیل خاصیت قلیایی برای خنثی کردن خاک، استفاده می‌شود.

خاکی با بیان اینکه 50 میلیون تن ذخایر دولومیت در کشور وجود دارد، ادامه داد: از این میزان 40 درصد در استان همدان است که به خاطر کیفیت مطلوبش در صنعت شیشه، کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی مشکل عمده عنصر دولومیت را چگونگی حمل و نقل آن خواند و خاطرنشان کرد: حمل و نقل دولومیت هزینه بالایی دارد که اگر سیستم ریلی راه‌اندازی شود هزینه‌های آن کاهش یافته و به نفع بهره‌بردار و مصرف‌کننده خواهد شد.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان هزینه بالای معدن‌کاری، قمیت بالای ماشین‌آلات، افزایش قیمت مواد منفجره و مشکلات محلی را از جمله موانع بزرگ در راه رونق این بخش مهم اقتصادی در استان دانست.

جلوگیری از خام‌فروشی با جدیت دنبال می‌شود

وی با بیان اینکه جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی به ویژه دولومیت با جدیت دنبال می‌شود، گفت: در حال حاضر راه‌اندازی واحد صنعتی استحصال منیزیم از دولومیت پیگیری می‌شود به طوری که اقدامات اولیه و مطالعات آن انجام شده است.

خاکی با اشاره به اینکه معدن لازم برای احداث این واحدهای تولیدی نیز در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ایجاد اشتغال در منطقه، جلوگیری از خام‌فروشی، ایجاد ارزش افزوده و برطرف کردن نیاز صنایع به منیزیم در داخل کشور از جمله مزایای استقرار این واحدهای صنعتی است.

وی با تأکید بر اینکه تنها یک واحد صنایع تبدیلی دولومیت در کشور وجود دارد که آن هم در خراسان جنوبی است، افزود: قیمت فروش خام دولومیت بسیار پایین بوده و با توجه به هزینه بالای استخراج آن سود چندانی به دنبال ندارد.

هر تن دولومیت خام 7 تا 8 هزار تومان

معاون امور معادن استان همدان قیمت فروش هر تن دولومیت خام استخراجی را 7 تا 8 هزار تومان به ازای هر تن اعلام کرد.

وی ادامه داد: به همین دلیل بهره‌برداران سعی می‌کنند وارد فاز دانه‌بندی شوند تا قیمت فروش افزایش یافته و هزینه‌های اولیه جبران شود.

خاکی تصریح کرد: فروش خام محصولات برای معادن کوچک به صرفه نیست و باید تناژ بالا استخراج شود تا هزینه‌ها جبران شده و سودی عاید بهره‌برداران شود.

وی خاطرنشان کرد: هر معدن دولومیت که راه‌اندازی می‌شود ظرفیت ایجاد یک واحد تولیدی در کنار آن هم وجود دارد.

معاون امور معادن استان همدان نبود آمار دقیق از میزان مورد نیاز مواد معدنی را از جمله مشکلات حوزه صنایع و معادن دانست که حل آن در سطح کلان کشور ممکن است و نیاز به یک آمایش دقیق از میزان ظرفیت‌ها و مصارف در کشور دارد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر هر فردی می‌تواند در هر بازه زمانی معدنی را ثبت کند و به فعالیت بپردازد و تنها مانع آن ثبت نشدن پیش از اقدام متقاضی فعلی است.

شستا و غدیر در راه بهره‌برداری از دولومیت در استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز گفت: در حال حاضر دو طرح تولید منیزیم از دولومیت و اکسید منیزیم پیگیری می‌شود.

حمیدرضا متین با بیان اینکه شرکت شستا در تولید منیزیم ورود پیدا کرده است، اظهار کرد: نخستین جلسه با شرکت سرمایه‌گذاری غدیر نیز برگزار و دو طرح مطرح شده است.

وی تولید منیزیم و کاغذ را طرح‌های مطرح شده با این شرکت خواند و افزود: جواز تأسیس تولید منیزیم برای شکرت شستا صادر شده و اقدامات لازم برای واگذاری زمین در حال انجام است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه برای تولید اکسید منیزیم نیز جواز لازم صادر شده است، تصریح کرد: در حال حاضر تنها یک واحد تولید منیزیم در کشور وجود دارد و واردات برطرف‌کننده نیاز‌های موجود است.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی انجام شده برای تولید منیزیم 150 هزار تن برای داخل کشور و 150 هزار تن برای صادرات است.

تردیدی نیست، بحران آبی که استان با آن درگیر است، روزی نزدیک دامن کشاورزی استان را خواهد گرفت، با این اوصاف تنها صنعت است که می‌تواند تأمین‌کننده شغل مورد نیاز مردم باشد.

در این راه وجود منابع معدنی بکر در استان همدان زمینه را برای ایجاد صنایع تبدیلی گسترده فراهم می‌کند اتفاقی که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب: 25703
 
مرجع : خبرگزاری فارس