گروه صنایع معدنی فولاد
 
خلیفه سلطانی مطرح کرد:
انتقاد از جوسازی‎های غیرمنطقی در مقابل ابلاغیه نعمت‌زاده
رکود برای همه، رونق برای همه
گروه صنایع معدنی >فولاد - دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: برخی با روش‌‌های غیرحرفه‌ای و غیرمنطقی و جوسازی‌های غیرمنطقی در حال مقابله با ابلاغیه اخیر وزیر صنعت در خصوص منطقی شدن سود در زنجیره تولید فولاد هستند.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، سیدرسول خلیفه سلطانی در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط سختی بر بازار و صنعت فولاد کشور حاکم است، افزود: در انتهای زنجیره تولید فولاد به دلیل تعداد زیاد واحدهای فعال شاهد شرایط رقابتی هستیم و در این حوزه عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است اما هرچه در زنجیره تولید فولاد به سمت ابتدای زنجیره می‌رویم از تعداد واحدهای تولیدکننده کاسته می‌شود و در نتیجه فضا به سمت انحصار پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه در شرایط رکودی فعلی انتظار می‌رفت تا دولت در زمینه تنظیم سود در زنجیره تولید فولاد دست به اقداماتی بزند، توضیح داد: در همین راستا طی یک سال گذشته تلاش‌های زیادی از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد صورت گرفت و خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حدود یک ماه پیش بخشنامه مربوط به تنظیم سود در زنجیره تولید فولاد را ابلاغ کرد. در این بخشنامه در جدولی به نسبت‌های قیمتی دست یافتیم که براساس آن سود منطقی در زنجیره تولید فولاد توزیع شده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد اضافه کرد: در این جدول میزان سرمایه‌گذاری به ازای هر تن تولید گندله، آهن اسفنجی، فولاد خام و محصول نهایی بدست آمده است و براین اساس مشخص شده که به هر بخش از زنجیره تولید فولاد چه میزان سود تعلق بگیرد.

وی تاکید کرد: نظر ما بر این است که اگر شرایط رکود بر بازار حاکم باشد برای همه زنجیره تولید فولاد چنین باشد و اگر شرایط رونق باشد نیز به همین شکل.

خلیفه سلطانی درباره چگونگی تهیه میزان سود برای هر بخش از زنجیره تولید فولاد نیز توضیح داد: این کار توسط یک شرکت حسابرسی مورد تائید سازمان بورس انجام شده و به تائید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز رسیده است. ما در حال حاضر به صورت جدی پیگیر اجرایی شدن ابلاغیه وزیر در این زمینه هستیم.

او گفت: متاسفانه در حالی هنوز ابلاغیه وزیر به بار ننشسته که برخی با روش‌های غیرحرفه‌ای و غیرمنطقی و جوسازی‌های غیرمنطقی خواستار مقابله با آن هستند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 26646