گروه معادن ساير حوزه ها
 
رمضانی در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
همه چیز درباره نخستین معدن نیکل ایران
برنامه هلدینگ غدیر برای تولید شمش منیزیم در نهاوند
گروه معادن >ساير حوزه ها - وقتی در مورد معادن ایران صحبت می‌شود، بیشتر اذهان به سمت معادنی مانند سنگ آهن، مس، سرب و روی، طلا و غیره می‌رود و در این بین کمتر تصور می‌شود که ایران دارای ذخایر معدنی کمیابی مانند نیکل نیز است.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، شرکت نیکل کاران کویر فارس به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ صنعت و معدن غدیر صاحب تنها معدن نیکل کشور است که در بخش بوانات استان فارس واقع شده است. البته این معدن هنوز به بهره‌برداری نرسیده اما پیش‌بینی می‌شود، در صورت راه‌اندازی آن ظرف چند سال آینده، ایران صاحب یکی از بزرگترین معادن نیکل فعال در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

خبرنگار ماین نیوز در مورد آخرین وضعیت فعال‌سازی تنها معدن نیکل ایران و همچنین دیگر فعالیت‌های شرکت نیکل کاران کویر فارس با احسان رمضانی، مدیر بازرگانی این شرکت گفت‌وگو کرده که متن آن به شرح زیر است:

در ابتدا درباره شرکت نیکل کاران کویر فارس توضیح دهید و اینکه فعالیت‌های این شرکت حول چه محورهایی است؟

شرکت نیکل کاران کویر فارس یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ صنعت و معدن غدیر است و به عنوان بازوی معدنی این هلدینگ فعالیت می‌کند. این شرکت به منظور فعالیت در یک معدن نیکل در استان فارس به وجود آمد که بزرگترین معدن نیکل کشور است. ذخیره قطعی و احتمالی این معدن به ترتیب 2 و 4 میلیون تن است. این معدن در بخش بوانات استان فارس واقع شده است. شرکت هم‌اکنون در حال انجام فعالیت‌ها و مطالعات اکتشافی در این معدن است. برنامه‌ریزی شده پس از پایان کارهای اکتشافی و بهره‌برداری از معدن، یک کارخانه تولید فرونیکل به ظرفیت 37 هزار تن در سال نیز در کنار معدن راه‌اندازی شود که این کارخانه نیز نخستین کارخانه فرونیکل در کشور در نوع خود خواهد بود. نیکل جزو عناصری است که کمتر در کشور وجود دارد و به همین دلیل اگر بتوانیم به تناژ و عیار موردنظر در معدن نیکل استان فارس برسیم، این معدن قطعا می‌تواند در منطقه خاورمیانه حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

به جز بحث نیکل آیا شرکت نیکل کاران کویر فارس فعالیت دیگری هم دارد؟

در کنار بحث نیکل، شرکت به پهنه‌های معدنی هم ورود کرده است و در همین راستا مجموعه غدیر از طریق شرکت ما دو پهنه معدنی را در کشور گرفته است. یکی پهنه آذربایجان غربی به وسعت 2000 هزار کیلومترمربع و دیگری در استان فارس به وسعت 700 کیلومترمربع. شرکت هم‌اکنون در حال انجام مطالعات تفصیلی در این دو پهنه است و به دنبال شرکت پیمانکار برای انجام کار ژئوفیزیک هوایی دو پهنه هستیم. با توجه به اینکه کار اکتشاف در کشور کار بسیار هزینه‌بری است، امیدواریم ورود ما به حوزه پهنه‌های معدنی بتواند فتح بابی برای ورود دیگر شرکت‌های بخش خصوصی به حوزه اکتشاف باشد. در کنار بحث نیکل و همچنین دو پهنه معدنی یادشده، پروژه تولید شمش منیزیم از دولومیت را در دستور کار داریم. شهرستان نهاوند در استان همدان یکی از بزرگترین ذخایر دولومیت دنیا را دارد. ذخایر دولومیت نهاوند از لحاظ کمیت دومین و از لحاظ کیفیت اولین ذخیره در جهان است. شرکت نیکل کاران کویر فارس در حال انجام مطالعات این طرح است تا در صورت امکان یک کارخانه 12 هزار تنی تولید شمش منیزیم از دولومیت را در این شهرستان احداث کند. در صورت راه‌اندازی این کارخانه، ایران صاحب بزرگترین کارخانه از این نوع در منطقه خاورمیانه خواهد شد. هم‌اکنون یک کارخانه دیگر تولید شمش منیزیم به ظرفیت تولید 6 هزار تن در کشور وجود دارد. اما کارخانه ما دارای دو مزیت نسبت به این کارخانه است، یکی اینکه ذخایر عظیمی از مواد اولیه در نزدیکی کارخانه ما قرار دارد و دیگر اینکه یکی از مواد اولیه اصلی که در تولید شمش منزیم بکار می‌رود، فروسیلیس است و در راستای تامین این ماده، قصد داریم یک کارخانه 15 هزار تنی فروسیلیس نیز در کنار کارخانه تولید شمش منیزیم احداث کنیم که ذخایر سنگ سیلیس نیز در همدان بسیار زیاد است. مجموعه این عوامل باعث می‌شود، قیمت محصول ما کاهش یافته و دسترسی ما به مواد اولیه نیز راحت تر باشد.

بازار هدف نیکل کدام بازارها است؟

عمده مصرف نیکل به خاطر خاصیت ضدزنگ زدگی آن در تولید فولادهای ضدزنگ است که البته هنوز کارخانه‌ای در این زمینه در ایران نداریم.

البته فولاد مبارکه اعلام کرده که قصد ورود به این حوزه را دارد.

بله کارهای مطالعاتی در این زمینه در دست انجام است. البته مشکل اصلی در این زمینه قیمت تمام شده تولید فولادهای ضدزنگ است. در همین حال ما برای صادرات شمش منیزیم نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم و بازارهای خوبی نیز در این حوزه وجود دارد. مصرف شمش منیزیم به ویژه در صنعت خودروسازی روز به روز در حال افزایش است و از این شمش به جای دیگر آلیاژها استفاده می‌شود. استفاده از شش منیزیم در مقایسه با آلومینیوم با توجه به سرمایه اولیه آن از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و میزان سودآوری آن هم قابل توجه است. بطور کلی شمش منیزیم در صنعت خودروسازی آینده خوبی دارد و در کنار آن برای صادرات این محصول نیز می‌توان برنامه‌ریزی کرد.

تکنولوژی مورد استفاده در کارخانه تولید شمش منیزیم چیست؟

عمده تجهیزات بخش مکانیکال را از داخل تامین می‌کنیم و در بخش ابزار دقیق هم می‌توانیم از تجهیزات آلمانی استفاده کنیم. در حوزه فروسیلیس هم می‌توانیم، از تکنولوژی آلمانی استفاده کنیم. تا قبل از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها خیلی نمی‌توانستیم روی شرکت‌های معتبر اروپایی حساب باز کنیم ولی با توجه به شرایط پیش آمده، می‌توانیم از تکنولوژی آنها استفاده کنیم. در حال حاضر تنها تولیدکننده شمش منیزیم در کشور از تکنولوژی چینی و برخی تجهیزات داخلی استفاده می‌کند. قصد ما این است که از تکنولوژی به‌روزتری استفاده کنیم. ضمن اینکه تولید شمش منیزیم به روش دولومیت آلایندگی کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد. همچنین ضایعات تولید در این روش قابلیت استفاده در کارخانه‌های سیمان را دارند و می‌توان از این ضایعات به عنوان محصولات جانبی استفاده کرد.

در حوزه عناصر نادر خاکی هم ورود کردید؟

در زمینه عناصر نادر خاکی سه سال پیش پیگیری کردیم و روی یک محدوده در شهرکرد کار کردیم اما به مشکل محیط زیستی برخورد کردیم و نتوانستیم کار را در این محدوده ادامه دهیم. اما با توجه به مطالعات جامعی که در زمینه عناصر نادر خاکی انجام دادیم، قطعا اگر محدوده‌ای در این زمینه پتانسیل داشته باشیم، قطعا به آن ورود می‌کنیم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۷
کد مطلب: 28552