گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
کارشناس گوهرسنگ در گفت‌وگو‌ با ماین نیوز:
ایران قطعا ذخایر الماس دارد
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - یک کارآفرین و کارشناس حوزه گوهرسنگ با تاکید بر وجود معادن و ذخایر الماس در شرق استان سیستان و بلوچستان گفت: برخی به دلایل مختلف اصرار می کنند که هیچ معدن و ذخیره الماسی در کشور وجود ندارد در حالی که این موضوع صحت ندارد.
عبدالنبی مکابر در گفت وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شواهدی در دست است که ذخایری از الماس در شرق کشور به ویژه در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: البته برخی کارشناسان اصرار دارند که هیچ گونه الماسی در ایران وجود ندارد. این در حالی است که بافت زمین شناسی ما با همسایگانمان دارای مشابهت های فراوانی بوده و وقتی در کشور همسایه ما معدن الماس وجود دارد و از آن برداشت می شود، چرا در کشور ما چنین ذخیره ای وجود نداشته باشد.

او با اشاره به اینکه ایران قطعا دارای ذخایر ارزشمندی از الماس و همچنین یاقوت و گارنت و ... است، اظهار کرد: در افغانستان ذخایری از الماس و دیگر سنگهای قیمتی کشف شده و از این ذخایر برداشت هم می شود. مشابه همین ذخایر نیز باید در کشور ما وجود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه الماس در هند از نظر تاریخی شهرت داشته و دارای بازار مشخص است، توضیح داد: در کشورهای دیگر روی حوزه الماس کار شده اما در کشور ما هیچ کاری در این زمینه انجام نشده است در حالی که ممکن است ذخایر الماس ایران از ذخایر این کشورها بیشتر هم باشد. من اعتقاد دارم که نپرداختن به حوزه الماس به ضرر کشورمان تمام می شود و باید در این حوزه شفاف سازی کرد.

مکابر با بیان اینکه از ۱۰۰ درصد تجارت و مصرف سنگهای قیمتی در جهان نزدیک به ۹۰ درصد آن فقط مربوط به الماس صنعتی و تزئینی می شود، گفت: تجارت و خرید و فروش الماس قابل مقایسه با زیورآلات نیست. بد نیست بدانیم که حدود ۱۴ هزار گونه الماس تاکنون دسته بندی شده است که چنین چیزی در مورد هیچیک از دیگر فلزات و سنگهای گرانبها وجود ندارد.

این کارآفرین و کارشناس حوزه گوهرسنگ با اشاره به پیچیده بودن فرایند قیمتگذاری الماس گفت: پاکی، رنگ، تراش و وزن چهار ویژگی هستند که در قیمتگذاری الماس نقش اصلی را دارند. همین چهار عامل در تعیین قیمت سایر سنگها نیز بکار می روند اما نقش آنها در مورد قیمتگذاری الماس پررنگ تر است. در مورد سنگهای رنگین هم رنگ این سنگها و بعضا محل استخراج تعیین کننده قیمتشان است.

او با اشاره به اینکه هم اکنون عمده الماس جهان از معادنی در کشورهای هند، برزیل، برخی کشورهای آفریقایی، روسیه و استرالیا استخراج می شود، گفت: کشورهای دیگری هم هستند که اگرچه معدن الماس ندارند اما نقش پررنگی در فراوری الماس دارند، مانند اسرائیل که ۱۰ درصد از ارزش تجارت جهانی گوهرسنگها را در اختیار دارد. این سهم برای هند حدود ۲۰ درصد و برای آمریکا ۱۳.۸ درصد است. از سوی دیگر آمریکا، ژاپن و هند بازارهای عمده مصرف گوهرسنگها در جهان هستند.

مکابر با اشاره به رشد کشورهایی مانند چین، ماداگاسکار، سریلانکا، پاکستان و افغانستان در حوزه گوهرسنگها اضافه کرد: به عنوان مثال در افغانستان شرکت زمرد افغانستان راه افتاده که حرفهای جدیدی برای زدن دارد. در ایران نیز حوزه گوهرسنگها از رشد ۱۹ درصدی برخوردار است و البته سهم ایران از بازار جهانی گوهرسنگها تنها ۰.۰۰۲ درصد است که بسیار پایین بوده و قابل قبول نیست. این در حالی است که ایران پتانسیلهای لازم برای رشد در حوزه گوهرسنگها از جمله نیروی کار جوان، معادن مناسب، فناوری روز دنیا و دانش فنی لازم را دارد. بد نیست بدانیم تایلند و اسرائیل با وجودی که هیچ معدن الماسی ندارند اما در حوزه فراوری الماس بسیار قوی هستند و سنگ خام را وارد کرده و آن را فراوری می کنند.

او با اشاره به اینکه در عرصه گوهرسنگها فاقد برنامه تدوین شده هستیم، توضیح داد: هند سهمی معادل ۲۰.۴ درصد از بازار جهانی گوهرسنگها را در اختیار دارد و حدود ۳۰ میلیون نفر نیز در این کشور در عرصه گوهرسنگها فعالیت می کنند.

این کارشناس حوزه گوهرسنگ افزود: از سوی دیگر سالانه ۶۰۰ تا ۶۵۰ تن طلا در ایران مصرف می شود که عمده آن از طریق واردات رسمی و قاچاق تامین می شود. در ساخت مصنوعات طلا در هر کیلو طلا بین یک تا ۵ درصد از سنگهای تزئینی روی آن استفاده می کنند. با احتساب مصرف ۶۰۰ تن طلا در سال حدود ۳۰ تن سنگ تزئینی در سال در کشور مصرف می شود. با احتساب قیمتهای فعلی الماس دارای کیفیت و رنگ مطلوب (هر قیراط ۰۰۳۰۰-۶۰۰ دلار) ارزش این میزان سنگ تزئینی بکار رفته برای تولید مصنوعات طلا در کشور بالغ بر میلیاردها دلار می شود که رقم نجومی است که متاسفانه هر سال برای خرید این سنگها از کشور خارج می شود. اگر بتوانیم با برنامه ریزی درصدی از این ارز را در کشور نگه داشته و مانع خروج آن شویم می توانیم برای هزاران نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم. این در حالی است که ما هم معادن سنگ تزئینی خوبی داریم و هم نیروی کار جوان و با استعداد.

مکابر با اشاره به اینکه الماس مصرفی در ایران عمدتا از هند، آفریقا، برزیل، اتریش و روسیه تامین می شود، عنوان کرد: هر سال شرکت دبیرز به عنوان بزرگترین تولیدکننده الماس در جهان شوی ویژه ای را برای فروش الماس های خام خود برگزار می کند که فراوری کنندگان الماس خام بیشتر در این شو حضور دارند. از ایران کسی در این شو حضور نداشته است.

وی افزود: متاسفانه بعضی بازرگانان ایرانی الماس هایی را از هند و آفریقا خریداری می کنند که به لحاظ کیفیت و تراش سطح نازلی بوده و وزن کمی هم دارند تا روی انگشتر و یا گوشواره و یا اویز نصب کنند. در ایران تولیدکنندگان بالاجبار و یا برای کنترل قیمت تمام شده عمدتا الماس با و زن و کیفیت پایین مورد مصرف قرار میدهند. صدمه این کار این است که مقادیر زیادی پول از کشور خارج می شود و در قبالش الماس کم کیفیت و با وزن پایین را خریداری کرده ایم. این نوع الماس در زمان فروش توسط خریدار اول به دلیل نیاز مالی یا بهینه کردن یا تغییر در طرح و مد قیمت بسیار پایینی نیز خواهد داشت. به طور کلی ارزش یک قطعه الماس ۱۰۰ صوتی از ارزش ۱۰۰ قطعه الماس یک صوتی علی رغم اینکه ظاهرا وزن مشابهی دارند بیشتر است. هرچه الماس دارای وزن و کیفیت خوبی باشد در هنگام فروش نیز قیمت بالایی خواهد خورد. بد نیست بدانیم چینی ها قوانین سختگیرانه ای گذاشته اند مبنی بر اینکه فقط سنگهای مرغوب می توانند وارد این کشور شوند.

وی افزود: زمانی زمرد کلمبیا در دنیا حرف برای گفتن داشت اما الان زمرد آفریقا را تحت عنوان زمرد کلمبیا به ایران و برخی کشورهای دیگر می فروشند.

این کارآفرین و کارشناس حوزه گوهرسنگ با اشاره به اینکه هم اکنون الماس عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می شود، در پاسخ به این سوال که چرا فراوری الماس خام در کشور جا نیفتاده است؟ عنوان کرد: این کار نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد که از توان بخش خصوصی خارج است. از سوی دیگر در صورت احداث واحد فراوری الماس باید جریان دائمی تامین مواد اولیه برای آن همواره وجود داشته باشد که در حال حاضر چنین تضمینی وجود ندارد. اگرچه دانش فنی تراش و فراوری الماس خام در کشور وجود دارد.

او در ادامه با اشاره به تغییر تقسیم بندی سنگهای قیمتی در جهان اظهار کرد: در حال حاضر براساس آخرین طبقه بندی انجام شده دیگر چیزی تحت عنوان سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نداریم و همه این دسته از سنگها تحت عنوان سنگهای قیمتی (گوهرسنگها) شناخته می شوند که ما باید تلاش کنیم در ایران از این ادبیات علمی و جهانی استفاده کنیم.

مکابر با اشاره به اینکه از ۳۰۰۰ سنگ شناخته شده تنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ سنگ دارای خاصیت گوهری و تزئینی هستند، عنوان کرد: بعد از راه اندازی دانشگاه تهران و جا افتادن رشته زمین شناسی در آن کم کم اساتید آن دوره آثاری را در حوزه گوهرشناسی به نگارش درآوردند و از همان زمان در واقع عرصه گوهرشناسی ایران دوران آکادمیک خود را شروع کرد.

وی با بیان اینکه هنرصنعت گوهرسنگ با نگاه امروز و به مفهوم تولیدی آن از حدود ۷۰ تا ۶۰ سال پیش در ایران به وجود آمده است، عنوان کرد: در این دوره نگاه تولیدی بر عرصه گوهرسنگها حاکم شد و تولیدات این عرصه افزایش یافت. پیش از آن تولیدات گوهرسنگها بیشتر جنبه هنری و تزئینی و سفارشی داشته است و قدمت آن به حدود ۷ تا ۱۰ هزار سال می رسد.

این کارآفرین و کارشناس حوزه گوهرسنگ توضیح داد: برخی از ۱۵۰ سنگ دارای خاصیت گوهری و تزئینی در ایران وجود دارند و برخی هم هنوز مترصد اکتشاف و نتایج حوزه های ۱۸ گانه اند. تاکنون در ۱۲ استان کشور کار اکتشاف گوهرسنگ انجام شده و در ۱۸ استان هنوز کاری در این زمینه انجام نشده است. هرچند عرصه معادن تا حدودی فعال است اما هنوز هم به این عرصه توجه چندانی نشده و این در حالی است که در دنیا رتبه ۱۵ را در رابطه با ذخایر و معادن داریم. آنقدر که به نفت پرداخته شده متاسفانه به گوهرسنگها پرداخته نشده است. امید است با راه اندازی مرکز ملی گوهرسنگ و صدور شناسنامه اصالت سنگ و تکمیل حوزه های اکتشافی و آموزش نیروی کار جوان و مستعد، برگزاری حراج و اکشن سنگهای قیمتی، فعال شدن در بورس و جلوگیری از قاچاق و واردات بی رویه سنگهایی که در ایران وجود دارند، ایجاد پوشش های بیمه ای، استفاده از جواهرات در صدور ضمانت نامه های بانکی و سایر سیاست های حمایتی به این هنرصنعت بالنده رونق بخشیده شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۴۱
کد مطلب: 2923
 
۴۵ نظر
 


شبیز
سلام.من در غرب کردستان از درون سنگهای یک منطقه که آبی رنگ هستن وشکسته ام الماس سفید وقهوه ای کم رنگ پیدا کردم حتی تا یک قیراط.فقط برای کسانی گفتم که میگن ایران الماس نداره.چون کار نشده و شناخت ندارن وسرمایه گذاری نشده این حرفارو میگن. (1137)
۱۳۹۳-۱۱-۱۷ ۰۶:۴۸:۱۲
 
سلام منطقه صفر مرزی خراسان جنوبی الماس پیدا کردم کی میگه ایران الماس ندارد (1565)
۱۳۹۴-۰۳-۲۲ ۱۱:۲۰:۲۷
 
سلام داداش از كجا ميدوني كه الماسه (1978)
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۲۳:۱۱:۳۷
 
اریا
سلام اگه میدونی که الماس داره واقعا بااین شماره تماس بگیر من میتونم بشما کسیر09367208و معرفی کنم تا مجوز برای استخراج وسرمایه گذار معرفی کنم (2965)
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۰۲:۲۵:۵۰
 
سلام ببخشید ازکجای خراسان جنوبی پیداکردی (3761)
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۰۲:۰۷:۰۵
 
ابراهیم
سلام ما منطقه صفر مرزی خراسان جنوبی هستیم شما دقیقا در کدام مناطق الماس دیدید (3762)
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۸:۱۷:۱۷
 
سلام شما از كجاي كردستان هستيد؟ (1937)
۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۰۰:۴۵:۲۴
 
سلام شما از كجاي كردستان هستيد؟ (1938)
۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۰۰:۴۷:۳۳
 
علی
سلام من یه سنگ دارم نمیدونم چیه میشه کمکم کنید ممنون (3603)
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۲:۰۳:۴۰
 
علی
سلام (3604)
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۲:۰۴:۱۶
 
گمشاد
من از مردم منطقه ی کوه سفید سراوان هستم واقعا چیزای جالبی توی منطقه پیدا میشه (1436)
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۸:۲۱:۲۱
 
امیر
با سلام.لطفا جهت راهنمایی با ایمیل زیر تماس بگیرید
S.mrezaei723@gmail.com (3449)
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۰:۰۳
 
علی
سلام میتونم عکس بفرستم از یه سنگ خوشکل (2451)
Romania
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۲:۰۷:۰۳
 
سلام من از کوهای افجه طلا پیدا کردم (2523)
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۰۴:۴۵:۵۹
 
z
حالا من الماس ندارم بایستی چیکا کنم (3623)
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۲:۰۵:۳۸
 
ابوالفضل ایرجی نیا
با سلام بله در ایران ذخایر الماس داریم بنده کارشناس سنگهای قیمتی هستم از چند نقطه ایران سنگ الماس برام فرستادند که تست کردم الماس بوده و دو نقطه رو خودم سراغ دارم که معدن هست ولی بدلایلی فعلا نمیشه ثبت داد اونم با این قانون معادن جدید (2576)
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۴۰:۳۶
 
سلام.ایمیلتون رو لطف میکنید (2721)
۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۸:۱۱
 
دوستانی که میگن زاهدان الماس داره ایمیلشون رو برام بفرستن (2722)
۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۹:۱۶
 
ahmadnarooei@yahoocom (3796)
۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۲۳:۲۱:۵۷
 
اریا
سلام اگه شما جایی سراغ دارید که الماس داره من میتونم برای شما سرمایه گذار ردیف کنم تا بشه استخراج وسرمایه گذا ری کنه شماره تماس 09367208450 (2964)
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۰۲:۱۶:۳۹
 
با سلام
من ایرجی هستم کارشناس سنگهای قیمتی چند بار رفتم افریقا کاملا الماس خام یا راف رو میشناسم تو ایران الماس داره تا 3 معدن در شرق کشور من مناطق اونو با مدرک ثابت میکنم که داره ولی اگر کسی اسبانسر باشه من در خدمتم تلفنم 09159074892 (2577)
۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۰:۴۴:۲۳
 
حسینی
با سلام. من کارشناس وخریدار نقد الماس هستم.واگه کسی معدن الماسی پیدا کرد با من تماس بگیره حسینی:۰۹۹۰۱۳۴۹۵۷۶ (2676)
۱۳۹۴-۱۲-۰۲ ۱۳:۳۹:۰۶
 
هنرمند شاعر کاشف الماس ری ایثارگر شهیدزنده
8 ماهه به فلک ارتباط مردمی رهبر فرماندار ری دانشگاه ازاد اسلام بازار طهران و خلاصه بماند یا تمسخر یاتحیر یا عناد یا جهل مرکب خوش حال علی چاهی و ...نه تنها کان نه معدن کارشناسی که هنوز کان و کانی رو نمیشناسه ادعای خودش رو هم به طبع بشناسه جای تعجب نمیدونم با کدوم دیوار دیگه دل چاکم سایت حضرات که جواب نده وای بحال یارانه ما فقرا در این معبد علم و جان و خرد همه عالمان جمله در راه بد به بازار مکاره کارت فتد از عبد نباشد بجز له شدن در لگد چو رفتی بجای جهان پهلوانان دور نباشد در ان جز به ز و ر اگر حب ادم همین گوهر است نیارزد همه این جهان قد مور خود ایم چنین حکمتی یاد داد بدستور ایمان بمن امر انفاق داد نه هر کس لیاقت به انفاق دوست هرانکس که خواهان توست او نکوست گرامی عزیز ایران سلسله جبال الماس داره و تمام علوم موجود تعمد در گمراهی تورانیان میزبان و اریاییان میهمانرا بوضوح میتوان لمس کرد امریکا و عوامل مزدور هموطن فروش نمیتوانند تکرار تاریخ کنند امید گوش شنوا و همراه 09122571476 رضا هنرمند رضای خدا ویا خادم خلق خدا در ده جهان (2716)
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۱:۱۸:۵۴
 
محمد
با سلام مدت زیاد یه که در گیر مطالعه وتحقیق در این زمینه هستم از مازندران آیا تو این مناطق هم سنگهای قیمتی وجود دا دوچندان مورد پیدا کردم ولی نمیدونم الماس هست یا نه چطور باید بفهمم (2860)
۱۳۹۵-۰۱-۱۷ ۱۹:۰۳:۵۵
 
امیر
لطفا با ایمیل زیر ارتباط برقرار نمائید تا راهنمایی کنم.
S.m.rezaei723@gmail.com (3450)
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۳:۳۳
 
جواد. ر
به جواب شما بله مازندران سنگ الماس سیاه وجود داره خیلی نایب وپراکنده می باشن در زمین در عمق بیش از 1 متر وبا ارزش البته از نوع رد برق که در نواحی ساحلی دریا میشود .که ساختار اصلیش از کربن بالای جو دود میشود و زمین میرسد که قالبن نهشته درونش در لایه پاین شنی تاکامل میابد. که قطر این نوع الماس 1سانتی متر با عرض یک سانتی می باشد. که ارزش بسیار بالای میلیون دلاری دارد. دانشمندهای زمین شناسی امریکا در اصل این نوع سنگ الماس سیاه کدر رنگ را از تشکیل ابتدایی سوپر نوا میدانند (3786)
۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۶:۰۲:۴۹
 
Loooti
فقط حرفه ای ها و یا کارشناسان ارشد زمین شناسی یا gemolozhi واسه همکاری در چند پروژه توپول تماس بگیرین دوستانی که سنگهای خاص بالای 5 کیلو دارن میتونن تماس بگیرن

09121466181 (3040)
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۲۲:۵۱:۰۰
 
خرید الماس
درود بر ایرانیان نیک سرشت
هر یک از هموطنان عزیز الماس برای فروش ذارذ
اینجانب با بالاترین قیمت خریدارم
لطفا کسانی که الماس دارای ارزش میلیاردی دارند تماس بگیرند
09170436943
بهترین سیاست صداقت است

لحظات شما زیبا (3237)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۷:۲۶:۴۲
 
سلام فروشنده سنگ الماس سفید رنگ با شناسنامه دارم 120 قیراط 09120392286 (3306)
۱۳۹۵-۰۵-۰۵ ۰۱:۴۳:۵۷
 
p.k
درود بر شما
سنگ الماس موجود هست یا فروخته شد (3387)
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۱۶:۳۲:۴۸
 
امیر
سلام.جهت فروش با ایمیل زیر ارتباط برقرار بفرمائید.
S.m.rezaei723@gmail.com (3451)
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۵:۲۲
 
Amir
با سلام به مدیریت سایت،و دوستان عزیز...به خدمت دوستان و رفقای عزیز عرض کنم که هر کسی الماس سفید و یا رنگی(بجز سیاه) برای فروش داره و از اصالتش مطمعن هست،با بهترین قیمت خریداریم.لطفا موردی بود با ایمیل زیر در ارتباط باشید.با تشکر.

S.m.rezaei723@gmail.com (3452)
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۹:۳۱
 
خریدار الماس
با سلام به مدیریت سایت و بقیه دوستان...هر کسی الماس با اصالت داره از طریق تلگرام با شماره زیر ارتباط برقرار نماید...با تشکر
09367209680 (3453)
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۸:۱۸:۴۸
 
علی
سلام من یه سنگ دارم نمیدونم چیه میشه کمکم کنید عکس میفرستم ببینیم (3601)
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۱:۵۹:۱۲
 
اشکان
سلام کسی میدونه از کجا میشه واسه یک قطعه الماس شناسنامه درآورد و هزینه ش چقدره؟ (3579)
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۴:۰۹:۴۲
 
سعید
تماس بگیرید برای سنگتون شناسنامه معتبر صادر میکنیم هزینش هم سه تا پنج میلیون تومن خواهد بود (3783)
Australia
۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۴:۱۹:۴۶
 
محمد
هرکی خریداره الماس راف دارم حالا بماند مکانش کجاس و چقدره ولی اگه یه انسان خداشناس پیدا شد و مشتری پیدا کرد به این شماره بزنگه ۰۹۱۵۰۵۹۰۳۶۶در ضمن اینقدر مرام دارم حتی براش یه یکی دوقیراط برای نمونه بفرستم تا صداقت خودمو اثبات کنم و ایمیلم sytybya@gmail.com (3591)
Kuwait
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۱:۲۷:۴۴
 
سلام من یه سنگ دارم نمیدونم چیه ار کی میتونه کمکم کنه بفرماید (3602)
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۲:۰۰:۴۵
 
با سلام سنگهای قیمتی نسبت به شفافیت که دارندو رنگ قیمت گذاری میشوند و دستگاه های مختلفی برای تست های الماس و سنگ های قیمتی وجود دارد که با فرستادن طول موج و زمان برگشت آن و یا با میزان رد کردن جریان الکتریکی و محاسبه. وپردازش آن توسط کامپیوتر ها انجام میگید بسیاری از سنگهای شفافی که ما پیدا میکنیم فاقد ارزش توسط این دستگاه ها شناخته میشود به هر حال ما در یک کشور اتشفشانی زندگی میکنیم و داشتن معادن الماس دو از ذهن نیست .ولی شاید سنگهای که شما دوستان پیدا میکنید باید در استاندارد های تازه جهانی ثبت شود و ارزش گذاری شود تا ارزش مادی پیدا کند در ضمن وقتی جواهر میخری جواهر دارای شناسنامه میباشد و یکی از فاکتور های مهم بعد از رنگ وشفافیت فاکتور استخراج از معدن و نوع معدنی که سنگ از آن استخراج شده است (3742)
۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۲۳:۲۰:۵۸
 
رضا
مراقب اینهایی که شماره دادند باشید (3772)
۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۱۲:۳۴
 
علی
سلام خوبید همه....چندتا سنگ دارم نمیدونم چی هست کسی آگه واقعا کارشناس هست بیاد تلگرام یا ایمیل ali0913568@gmail.com...... 09135687316 (3773)
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۱۱:۴۴:۳۱
 
سعید
خریدار الماس های راف یا تراش خورده با بهترین قیمت
با توان مالی تریلیاردی
09156523393 (3782)
Australia
۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۴:۱۶:۱۸
 
خیلی حالا نیست نفت و معادن دیگر کشور برای مردم و پیشرفت کشور هزینه میشه میخواین الماس کشور هم برداشت کنین که بعد بگن اختلاس شد و بردند و خوردند .مگه حالا پول منابع تو جیب مردم می‌ره . ان‌شاءالله که همه خائنین به مردم و ایران به سزای اعمالشان برسند . (3794)
۱۳۹۶-۱۲-۰۶ ۱۳:۵۶:۰۹
 
باسلام من یید میکنم که بله دراستان س وب الماس وجوددارد اگر خواستید ثابت میکنم (3795)
۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۲۳:۱۶:۲۱
 
دکترمبرمحمدی
باسلام خدمت اعضا و مدیران محترم سایت.
بنده با خوندن پیامهای دوستان از یکسری مسایل مطرح شده ی غیرعلمی و متاسفانه سواستفاده هایی که از صداقت بعضی از عزیزان میشه نگران و ناراحت شدم و برخودم تکلیف دونستم تا اگر عزیزی نیاز به راهنمایی و احیانا شناسنامه داره و واقعا در مورد سنگ مشکوک به الماس یا قیمتی بودنش هست بصورت رایگان در خدمتم و معتقدم اگرچه جامعه و معرفت ایرانی رو تا حدی تخریب کردن اما بازهم ما تک تک مون باید پرچم مردی مردانگی رو بالا نگهداریم تا نسل آینده مون به نابودی و بی هویتی نرسه.
ایمیل بنده mo915@yahoo.com , و آدرس تلگرامم @shabakedost
وآدرس کانال و گروهم هم در تلگرام گوهر ایران زمین هست.
امیدوارم بیخود مزاحم هم نشیم.
ضمنا بنده دارای امکانات لابراتوار و آزمایشگاه تست و کتاب در زمینه ی پی جویی الماس و سنگهای قیمتی در ایران و افغانستان هستم.
موفق باشید (3803)
Australia
۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۰۶:۲۸:۱۹