گروه صنایع معدنی فولاد
 
رشد صادرات فولاد و خشم رقبای جهانی؛
چین؛ متهم ردیف اول بازار فولاد جهان
گروه صنایع معدنی >فولاد - آمار گمرک چین نشان می دهد که صادرات فولاد این کشور در ماه می نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته است؛ در این بین رقبای چین در بازار جهانی فولاد، این کشور را به صادرات ارزان فولاد و برهم زدن تعادل بازارها متهم می کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، آمار گمرک چین در روز چهارشنبه نشان می دهد، صادرات فولاد چین در ماه می با رشدی ۳.۷ درصدی به ۹.۴۲ میلیون تن رسیده است. این در حالی است که میزان واردات سنگ آهن چین در ماه می با ۳.۴ درصد رشد به ۸۶.۷۵ میلیون تن رسیده است که بیشترین مقدار از ماه دسامبر بوده است. میزان حمل ونقل دریایی چین در ۵ ماه نخست سال جاری با رشدی ۹.۱ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۱۲.۱۴ تن رسیده است.

در میان رشد تقاضای فصلی و قیمت های بالاتر، کارخانه های فولاد چین به تولید خود شتاب بیشتری دادند تا تقاضای سنگ آهن تقویت شده و واردات این ماده اولیه به بالای ۸۰ میلیون تن در ماه جاری برسد.
بر اساس آمار اداره کل گمرک چین، کل صادرات فولاد چین در ۵ ماه نخست سال جاری با رشدی ۶.۴ درصدی به ۴۶.۲۸ میلیون تن رسید. تقویت صادرات چین خشم رقبای جهانی این کشور را برانگیخته است؛ به طوری که این کشورها چین را به دلیل صادرات ارزان بعد از کندی تقاضای داخلی متهم می کنند.
دانیل هاینز، تحلیلگر کالای ANZ اعلام کرد: «کاهش میزان صادرات فولاد از سوی آمریکا و اروپا بوده است که تنها ۱۰ درصد از کل صادرات فولاد را در اختیار دارند. ما همچنان شاهد صادرات قدرتمند فولاد از جنوب شرق آسیا و علی الخصوص چین هستیم».
براساس این گزارش، صادرات فولاد چین در سال ۲۰۱۵ به ۱۱۲ میلیون تن رسیده بود. کره جنوبی بزرگترین مشتری فولاد چین محسوب می شود، به طوری که سال گذشته ۱۳.۵ میلیون تن فولاد از این کشور وارد کرده است این در حالی است که آمریکا تنها ۲.۳۵ میلیون تن واردات فولاد از چین داشته است.
فولاد در اواخر آوریل نسبت به پایین ترین قیمت یک دهه اخیر خود در دسامبر سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته و باعث شده تا کارخانه های فولاد تولیدات خود را افزایش دهند. دولت چین با اعمال اقدامات جدید و تقویت همکاری بین المللی موجب محدود کردن ظرفیت تولید فولاد و از رده خارج کردن شرکت های ضعیف دولتی شده است.
منبع: اقتصاد نیوز به نقل از رویترز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب: 32691