گروه معادن مس
 
پنج عاملی که نباید تاثیرات‌شان را بر بازار مس سال‌های آینده فراموش کرد
حال دکتر مس خوب می‌شود
گروه معادن >مس - قیمت فلز مس، شاخصی است که وضعیت خوب و بد بازار و اقتصاد جهانی را نشان می‌دهد و ازاین‌رو به آن «دکتر» اقتصاد می‌گویند.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، قیمت پایین مس در سال‌های گذشته از حال بد دکتر مس خبر داشت. «وود مکنزی» پنج عامل بهبود بازار آینده مس را پیش‌بینی کرده.

1- رشد اقتصادی جهان رو به بهبود

رشد اقتصاد جهانی از سال 2016 روند رو به بهبودی داشته است. به‌علاوه چشم‌انداز کوتاه‌مدت هم نسبتاً مثبت است. این امر مدیون بهبود اقتصادی در ایالات متحده امریکاست که به‌تبع آن بازار کالاها نیز بهبود خواهند یافت. اگرچه اروپا همچنان مشکلات خود را دارد. رشد اقتصادی جهانی با سرمایه‌گذاری بالاتر و مصرف بیشتر مس همراه خواهد بود که در قیمت آینده تولیدات مسی اثرگذار است. در نمودار زیر رشد اقتصادی جهانی از سال 2005 تا 2020 آمده است.


رشد اقتصادی جهان

2- چین؛ همچنان متقاضی مس

میزان تقاضا در همه نقاط جهان غیر از چین در سال 2016 افزایش داشت. در کوتاه‌مدت نیز تقاضای کلی مس تصفیه‌شده ثابت باقی خواهد ماند که بخشی از آن به‌خاطر توزیع بیشتر قراضه جهانی است. اگرچه ایالات متحده امریکا و وعده نوسازی زیرساخت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور در ابتدا بر بازار مس اثرگذار بود اما در سال‌های آینده چین همچنان عامل اصلی محرک رشد تقاضا باقی خواهد ماند که باید آن را ناشی از سیاست‌های این کشور در زمینه افزایش ساخت‌وساز دانست. علاوه بر این‌ها در سال 2017 رشد تقاضای مس در بخش خودروسازی به دلیل افزایش تولید خودروهای الکتریکی حتی از رشد تولید خودرو هم فراتر خواهد رفت.

3- اوج‌ها و فرودهای سال 2020

وود مکنزی پیش‌بینی می‌کند عرضه تولیدات معدنی در طول سال 2017 ثابت باشد. اما با رشد مثبت در سال 2020 به نقطه اوج خود خواهد رسید. البته در سال 2020 و پس از آن تقاضای این بخش افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. البته پیش‌بینی می‌شود عرضه بالا در این سال جوابگوی این نیاز خواهد بود. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود پروژه‌های کمی برای تامین نیاز جهانی در بلندمدت تعریف شده باشد.

4- سال 2017، سال افزایش قیمت مس

پیش‌بینی می‌شود اثر دو عامل رشد عرضه پایین‌تر و و رشد تقاضای معمولی منجر به کسری بازار مس تصفیه‌شده در سال 2017 شود. با توجه به این‌که ذخایر جهانی نیز رو به کاهش است، انتظار می‌رود قیمت متوسط سالانه مس روند افزایشی داشته باشد.موجودی انبارهای جهانی

5- سرمایه‌گذاری‌ها آغاز می‌شود

در سال‌های اخیر قیمت‌ها کاهش داشتند اما هزینه‌های عملیاتی و نیز هزینه‌های سرمایه‌گذاری به قوت خود باقی ماندند. ولی با افزایش قیمت در سال 2017 انتظار بهبود منطقی سود برای شرکت‌ها وجود دارد که خود عامل حمایتی‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های جدید است.


منبع:عصرمس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۳
کد مطلب: 38294