گروه معادن مس
 
طرح توسعه ۲.۵ بیلیون دلاری معدن مس اسپنس شرکت بی اچ پی بیلیتون در شیلی به تصویب رسید
گروه معادن >مس - غول معدنکاری بی اچ پی می تواند طرح توسعه 2.5 بیلیون دلاری معدن مس اسپنس خود در بیابان آتاکامای شیلی را به اجرا در بیاورد چون سازمان محیط زیست این کشور در هفته جاری به اتفاق آراء این پروژه را به تصویب رساند.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، غول معدنکاری بی اچ پی می تواند طرح توسعه 2.5 بیلیون دلاری معدن مس اسپنس خود در بیابان آتاکامای شیلی را به اجرا در بیاورد چون سازمان محیط زیست این کشور در هفته جاری به اتفاق آراء این پروژه را به تصویب رساند. به گفته روزنامه محلی ال مرکوریو، تصمیم در رابطه با این طرح، دومین طرح بزرگ سرمایه گذاری معدنکاری ای که در شیلی تحت ارزیابی بود، تا ماه آوت اتخاذ نخواهد شد.

پروژه بزرگ دیگری که سازمان محیط زیست شیلی آن را تحت بررسی دارد طرح 5 بیلیون دلاری فاز دوم معدن کوئبرادا بلانکای شرکت تک ریسورسز در دوردستان شمال شیلی در بیابان آتاکاماست. طرح توسعه اسپنس در نظر دارد یک کارخانه تغلیظ بسازد تا تولید را افزایش دهد و عمر این معدن حدود 20 سال تمدید کند. این طرح همچنین شامل سرمایه گذاری جداگانه 800 میلیون دلاری ای در یک کارخانه نمک زدایی در بندر مخیلونه س، واقع در حدود 60 کیلومتری شمال شهر آنتوفاگاستا می باشد. برآورد می شود که پروژه اسپنس حدود 4100 شغل موقتی و 220 شغل دائمی ایجاد خواهد کرد، و حدود 200 هزار تن مس در سال بر تولید این شرکت در دهه نخست پروژه خواهد افزود. بی اچ پی، که در حال حاضر به عنوان دومین شرکت معدنکاری بزرگ جهان واقع در فهرست بورس به شمار می رود، سال گذشته تصمیم گرفت سرمایه گذاری اکتشافی سالیانه خود را تا 29 درصد افزایش دهد، و تقریباً تمام بودجه 900 میلیون دلاری اش را به کشف معادن مس و نفت جدید اختصاص داد. این غول معدنکاری در پی آن است تا این دو کالای معدنی را به عنوان ستونهای رشد آینده خود قرار بدهد.

تحلیلگران معتقدند که این فلز سرخ در موقعیتی مناسب قرار دارد تا از توسعه روزافزون وسائط نقلیه ای که با برق کار می کنند بهره برداری کند چون این وسائط نقلیه مس بیشتری نسبت به اتومبیل های معمولی مصرف می کنند. کارشناسان می گویند اگر و زمانی که ماشینهای الکتریکی در حجمی وسیع مورد پذیرش عمومی قرار بگیرند نیاز به افزایش چشمگیر در عرضه مس بوجود خواهد آمد که نمی توان با تنها توسعه معادن موجود به آن پاسخ داد. فاصله بین عرضه و تقاضا باید بوسیله پروژه های جدیدی پر شود که تنها در صورتی عملی می شود که قیمت مس بسیار بیشتر از رقم 6035 دلاری امروز برای هر تن باشد.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب: 39021